Konusu

Genç yaşınızın tüm belirsizliklerine rağmen, ileriye umutla bakmanızı sağlayan etkenleri bizlerle paylaşınız. İyimserim çünkü...


26 Şubat 2016 Cuma

Yazar Rumuzu: zihin6969
Eser Sıra Numarası: 160222eser58                          KIRILMIŞ HAYALLERİN PARÇALARINDAN OLUŞAN PUSULA

     Hayat zemini kaygan belirsizliklerle örtülü; tırmanması, yürünmesi bir yana atılacak herhangi adımdan bile diğerini atana kadar emin olamadığımız; bizim düşüncelerimize, kendi içimizde benzer şekilde işleyen evrenimizde attığımız adımlara göre şekillenen; beden olarak bulunduğumuz evren ile birlikte genişlemesi devam eden; çöküşü de genişlediği kadar mükemmel olan bir alandır. Bizim bu kompleks diyarda güvenli, en iyiye ve doğruya atabileceğimiz adımlar için önemli olan şey burasını nasıl görüp değerlendirdiğimiz, iyimserliğimizdir.

      Hayatın belirsizliklerine ve olumsuzluklarına dahi olumlu açıdan yaklaşmak insanın daha rahat bir yaşam sürmesi ve olumsuzlukların soğuk akıntısına kendisini bırakmaması için önemli bir beceridir. Bundan daha önemlisi ise iyimserlikten kastın hayatı toz pembe ve iyiliklerden ibaret görmek olmadığını bilmektir. Bu zaten yaşanan olumsuzluklarla birlikte kendimizi ve dünyayı tekrardan gözden geçirdiğimiz zamanlara oldukça kısa sürede gerçekleşen yolculuk olacaktır. Bizi ileriye götürecek ve yol gösterecek iyimserlik hayatın karanlık yönlerinin ve masumca isteklerle takip edilip kırılan hayallerin oluşturduğu küçük parçalardan oluşan derin çimentoda yükselendir. Kötü veya hoşa gitmeyen şeylerden iyimserliğin örtüsüyle saklanmak değil olanca sert darbelere karşı yıkılmamak, yıkılsak bile olabildiğince hızlı ve daha güçlü bir şekilde geleceğini bildiğimiz güzelliklerin peşinden koşmaya devam etmektir. Hayatı her yönüyle tanımak gerekir bunun için. Göründüğü kadar da zor değildir ama elbette gereksinimleri de vardır, sadece bir insan biçiminde varolup sağlıklı bir zihin ile yaşıyor olmak. 

     Bu koşullarda olumsuzlukların da varlığını kabul ederek iyimser olmak ruhumuz için adeta bir hücre zarı görevi görür. Seçici geçirgen olarak hayatımıza devam ederiz. Tanımlayıp kendi bünyemizde istemediğimiz olumsuzlukların farkında olup, aynı zamanda da dışarıda bırakmış, ek olarak da bizi mutlu ve başarılı yapacak hayat tecrübelerini ve bunlardan çıkardığımız dersleri sitoplazmamıza katmış oluruz. Hayatın zıtlıklardan ibaret olduğunu ve hiç bir acının sonsuza kadar sürmediğini, acıların anlık etkisinin fazla olabildiğini ama güzelliklerin bir ömür boyu damakta bıraktığı tat ile yarışamadığını, hiç bir gölgenin ışık olmadan oluşamadığını ve özellikle hayat gibi engebeli bir yolun da ışık olduğu sürece gölgesiz olamayacağını anlarız. Hayatın ne kadar geniş olduğunu ve tek yönde ilerlemediğini bunun için kendimizi her yönden geliştirmemiz gerektiğini, tek veya bir kaç hayalin kırılmasının sadece çimentomuzun kurumasını biraz geciktirip aslında harcımızı daha da kuvvetlendireceğini hatırlarız. Düşüp kalmanın sadece buradaki kısıtlı vaktimizi harcamak ve istediklerimize, bizi mutlu edeceklere ulaşmamızı istemediğimiz şekilde geciktireceğini; vakit kaybetmeden devam etmemizi öğütler bize iyimserlik. Hayallerimiz zaten yeterince uzun süredir beklemiyorlar mı?

        İyimserim çünkü hayatımın kontrolünü yitirip evrenim kardiyogramımdaki çizgiler kadar düz olana kadar düşüp kalmak istemem. Hayatımın kontrolünü elimde tutmak ve olası kontrolsüzlüklerin beklenmedik sonuçlar doğurmamasını isterim. Fırsatların sınırsızlığını değerlendirebilmek için yeri geldiğinde fırsatların birkaçından zorunlu veya keyfi fedakarlıklar yaparak yoluma devam edebilmek ve bu sayede devamlı keşfettiklerim ve elde ettiklerimle mutlu olmak isterim. Dolayısıyla genç yaşımın tüm belirsizliklerine rağmen ileriye umutla ve iyimser bir şekilde bakabilmemin sebebi şu ana kadarki hayatımın bütün belirsizlikleri ve onlara hiçbir zaman kapılmak istemememdir.