Konusu

Genç yaşınızın tüm belirsizliklerine rağmen, ileriye umutla bakmanızı sağlayan etkenleri bizlerle paylaşınız. İyimserim çünkü...


26 Şubat 2016 Cuma

Yazar Rumuzu: zeki6060
Eser Sıra Numarası: 160222eser41                                           NEDEN UMUTLA BAKIYORUM?


       Çünkü  umudumu , tıpkı bir İstiridyenin içindeki inciyi koruduğu gibi sımsıkı kilitlemiş bir şekilde saklıyorum. Okuduğum kitaplardan öğreniyorum,öğretmenlerim ise somutlaştırma mı sağlıyor bu kadar soyut bir kavramı ve ailem onlarda hayatıma geçirmeme yardımcı oluyor hepsi teker teker annem babam ağabeyim ve kardeşlerim...
     
   Tıpkı koca okyanusun en dibindeki o küçük balıkların neden donmamalarını bilmedikleri gibi bende hislerimi bütün kötülüklerden alıkoydum. Kalbimi nefretten,kibirden,öfkeden ve kinden uzak tutmaya çalıştım.  Çünkü eğer  kalbim kötülüklerden uzaksa aklımı  ve bedenimi daha kolay uzak tutacağımı biliyordum. Aslında bütün bunları  umut ettim.
      
Peki umudumu ayakta tutma mı sağlayan bütün etmenler bu kadar mı ? Tabi ki  değil. Umudumu bütün bunlar koruyamaz. O yüzden daha korunaklı bir şekilde sardım umudumu onu kalın zincirlerle zincirleyip sonrada anahtarı  hayal okyanusun içine attım. Böylece rahatlattım belkide vicdanımı. En azından umudumu kaybetme korkusu yaşamadım. Çünkü ben kağıttan bir geminin sonsuza kadar karşısına çıkacak her dalgayla mücadele edemeyeceğini biliyordum. Umudumu şimdide kağıttan bir gemiye benzeterek yanımda tutmaya çalıştığımı söylemeye çalışıyorum . Eğer böyle yapmasaydım kanımın son damlasına kadar gelmezdi benimle umudum.Ben böyle inandım böyle inanırım.
   
Fakat  insana bardağın dolu tarafını gösteren etmenler bu kadar değil.Hayatımızda ; birde o harika yazarların muhteşem kitapları var .Onların sözleri var.Okuduğum bir kitap "umut uyanık insanın rüyasıdır " diyordu. Ne de güzel ve bir o kadar da  basit anlatmış umudu , anlamayan tüm o insanlar için.

Hayal kurmakta bir umuttur bence kurduğun hayalin gerçekleşmesini beklerken bile umudun  sayesinde yaparsın tüm bunları.Ne kadar olumsuzluklar gelirse gelsin başına her karanlığın ardında bir aydınlık olduğunu umut fısıldamaz mı insana ...
O konuşturmaz mı vicdanı , istediklerini söylemek için ısrar etmez mi akla, hep bekleyen o değil midir aslında ? Hiç bekleten olmamıştır umut işte bu yüzden bütün olumsuzluklara umudun bize yaşattığı ve yaşatacağı şeylerle gülümsüyoruz .Çünkü  bizim hep yanımızda ve bütün olan kötü şeylerin nasıl geçeceğini anlatıyor . Ya da o anlatıyor biz dinlemiyoruz.
       
       Yani genç yaşımın bütün olumsuzluklarına rağmen umut fısıldıyor kulağıma neden hayata hep gülümsemem gerektiğini "ben yanındayım "diyor" korkma davran hadi"  o yüzden umutla bakıyorum bütün olumsuzluklara.
         
 

önceki eser / sonraki eser