Konusu

Genç yaşınızın tüm belirsizliklerine rağmen, ileriye umutla bakmanızı sağlayan etkenleri bizlerle paylaşınız. İyimserim çünkü...


26 Şubat 2016 Cuma

Yazar Rumuzu: zambak3509
Eser Sıra Numarası: 160222eser55
KARANLIĞI AYDINLATAN IŞIK
İyimserim çünkü hayatın acı gerçekleriyle küçük yaşta karşılaştım. Minicikken yaşama devam etmeyi, yaşarken ölmemeyi öğrendim ben. Ağladığımda yine güleceğimi biliyordum. Komşumun kızına küsüp tekrar barışmak mı tatlı yaptı hayatımızı acaba? Yoksa pazarcı amcanın hayat kadar acı biberleri mi karartmıştı hayalimdeki yeşil ağacımı? Belki de pozitif düşünmek beni iyimser yapmıştır. Evimizin balkonundan imrenerek baktığım son model araba beni iyimser yapıp amaç sahibi mi yapmıştı acaba?
Hayat iyiyle kötünün birbirine karıştığı rengârenk bir tablodur. Peki, bu tabloya hangi taraftan bakıyoruz? Tabloya baktığımızda güzeller güzeli pamuk prensesi mi görüyoruz? Yoksa kötüler prensi cadıyı mı? Bu seçim bizim elimizde hayata karşı olumlu bakmalıyız. Yaşarken ölmemek için hayata karşı iyimser olmalıyız.  Uzun ve kaliteli bir hayat, mutluluk, huzur, şans ve başarı benim için çok önemli, bunlara sahip olmak için yenilik yapmaya da hazır olmalıyım. Bu hedefleri gerçekleştirmek için hayattan bıkmamalı yaşadığımız günleri en güzel biçimde yaşamayı hedef almalıyız. Arada çok düşünüyorum niye iyimserim, beni iyimser yapan ne? Ailemin çabası, babamın okumazsan olacağın meslek derken gösterdiği abla, Atatürk’ün biz gençliğe emanet ettiği bu vatanı koruma isteği beni iyimser yaptı sanırım. Ya da izban da ki zor durumda olan, fakat yardım etmeye çalıştığımda istemeyen görme engelli beyefendi mi katkı sağladı ki dersiniz.  O beyefendi o kadar yardıma ihtiyacı vardı ki o an yaşanarak anlaşılır. O her ne kadar görmese de çevresindeki sıcakkanlı insanlar ona cesaret veriyordu. Özgüven veriyordu. Hiç hayattan bıkmadan fark yaratmadan hayatının zorluklarına karşın ileriye umutla devam ediyordu. Çünkü hayattan istediğine elde edebileceğine inanıyordu. Bu da onun hayatında her şeyin daha kolay ve iyimser olmasına yardımcı oluyordu.
Daha sonra dönüp birde kendi hayatıma baktım. Kendimi iyi hissetmemi sağlayacak pek çok şey buldum. Arkadaşlar, aile, sağlık, istediğim işi yapmak, kediler, evimizin manzarası, ormana gittiğimde heyecanla aradığım mantarlar ve çiçekler… Bunların hepsi sahip olunması çok güzel şeyler. Hayatım ne kadar zor olursa olsun bunları takdir etmek bana yardımcı olacaktır. Yüce rabbimin yarattığı bedenimi korumak edebi görevim olacaktır. Ve bu bana özgüven verecektir. Atamın bıraktığı bu vatanın toprakları sonsuza dek yaşayacak güvencesi bana her daim iyimser olmama en büyük etken olmaktadır. Hayatta ya dozu dumana katarsın, ya da tozu dumanı yutarsın. Seçim senin ! Karanlık tünellere baktığında karanlığı değil, ışığı görmelisin. Işıkta ilerlemeye devam edersen gör bak tren o karanlık tünelden gelecektir. Karanlık tünelleri aydınlatmak için daima iyimser ol ve çevreni aydınlat.  


önceki eser / sonraki eser