Konusu

Genç yaşınızın tüm belirsizliklerine rağmen, ileriye umutla bakmanızı sağlayan etkenleri bizlerle paylaşınız. İyimserim çünkü...


26 Şubat 2016 Cuma

Yazar Rumuzu: yorulmaz1071
Eser Sıra Numarası: 160222eser50İYİMSERLİK

      İlk düşünüldüğünde sadece basit bir sözcük gibi gelen ‘iyimserlik’ aslında açıklanması ve yaşanması çok  kolay bir kavram değildir. Zor durumlarda kaldığımızda, örneğin sinirlendiğimizde veya çok üzüldüğümüzde bizi bu hale getiren olaya artık iyimser bakamaz oluruz. Bu da iyimserliğin zor kısmıdır. Bana göre kötümser olmak bir çocukluk, mağlubiyet; yetişkinlik ise her durumda iyimser olabilmek, asla pes etmemektir.

     Bu kavramı tüm derinliğiyle yaşamak ne kadar zor olsa da herkes bu konuda çaba göstermeli ve iyimser olma halini benimsemelidir. Çünkü iyimserlik, bize ne olursa olsun tekrar tekrar deneme gücünü, azmini verir. İnsan yanıla yanıla doğruya ulaşır. Eğer ilk hatamızda vazgeçersek bütün emeklerimiz boşa gider, istediğimiz yerlere gelemeyiz. Samuel Beckett’in dediği gibi: “Hep denedin, hep yenildin. Olsun. Gene dene, gene yenil. Daha iyi yenil.”

      Benim iyimser olma nedenim ise biz Türklerin, köklü ulu ırkımızın ne büyük zorluklarla mücadele ederek zaferler elde ettiğini bilmemdir. Bu tip kahramanlıklar Türk tarihinde çok geçer. Türklerin iyimserlikten zafer çıkaran en eski hikâyelerinden biri Orta Asya’daki atalarımızın Çinlilerle yapılan savaşlarda çoğunlukla yenilmelerine karşın mücadeleyi sürekli hale getirip en sonunda Çinlileri yenmeleridir. Türkler göç yollarını Anadolu’ya çevirdiğinde kalabalık haçlı ordularının yaptığı göçleri durdurma akınlarında sayıca daha az ordulara sahip olmamıza rağmen Haçlılara  karşı durabilmemiz de bu inadın ve mücadelenin bir sonucudur. Bu mücadelenin benzerini de yakın tarihimizde yaşadık. Bin bir yokluk içerisindeki Osmanlı’dan kalan ülkeyle bir Çanakkale Savaşı, bir Kurtuluş Savaşı’nı kazandık, en son da cehalete karşı büyük bir savaş verdik. 20. Yüzyıl başında yoksul ve savaş yorgunu olan halk, kanının son damlasına kadar savaşıp düşmanlarımızı hem ülkeden kovmuş hem de zamanının en çağdaş devletlerinden birini kurmuştur. Bunu yapabilmemizin şüphesiz en büyük sebebi, ulu önder Mustafa Kemal’in halkına duyduğu sonsuz güven ve iyimserliğidir. Bu iyimserliğini halkına aktarmayı başarmış ender liderlerden biridir Atatürk. Bu karşılıklı güven, Türkiye Cumhuriyeti’ni kurmuş ve yaşatmıştır. 

     Az önce de anlattığım gibi iyimserlik adeta küllerinden bir ülke yaratabilirken kötümserlik ise 600 yıllık, üç kıtaya hâkim bir imparatorluğu yıkabiliyor. İşte tarihimizde bu olayların sürekli var olması beni iyimser olmaya itiyor. Bu iyimserliğin sürekli olması da tarihin tekerrürden ibaret olduğunu söyleyenleri haklı çıkaracak nitelikte. İyimser olmak ne kadar zor olsa da her zaman izinden gittiğimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün de dediği gibi: ‘’Muhtaç olduğumuz kudret, damarlarımızdaki asil kanda mevcuttur.’’


önceki eser / sonraki eser