Konusu

Genç yaşınızın tüm belirsizliklerine rağmen, ileriye umutla bakmanızı sağlayan etkenleri bizlerle paylaşınız. İyimserim çünkü...


26 Şubat 2016 Cuma

Yazar Rumuzu: yorgungemi4106
Eser Sıra Numarası: 160217eser12
       HAYATIMIZIN BAHARI
          Gençlik kimi insana göre en güzel çağımız, kimine göre hayatımızın en büyük pişmanlıklarını geçirdiğimiz  bir dönem . Burada önemli olan hayattan bir parça da olsa pay edinmek. Hayat acımasızdır fakat kendisinde sizin için muhakkak bir sır gizlidir.
          Hayatın üzerine gidenler bu sırrı çözer, ümitlerini mutlulukla  sonuçlandırırlar. Kafamızda bin türlü soru varken sorgulamamak elde bile değildir. Neden varız ? Niçin yaşıyoruz ? Nasıl  yaratıldık ? Bizi kim yarattı ? Gençliğimiz insanın belli bir cevap veremediği  bu sorular arasından hakikatleri  öğrenerek  kendimizi sonsuz hayata hazırlamaktır. Gençlik bizim temelimizdir. Ne kadar sağlam atarsak adımlarımızı, kendimize güvenip , cahil gençliğimizi pes edip  bir köşeye atmak yerine onunla kıyasıya mücadele etmektir gençlik. Gençlik insan hayatının gerçekten de önemli bir parçasıdır. Gençliğe hangi zorluklar direnebilir ki ? Gençliğin verdiği özgüven , yorulmak bilmez beden ve gençlikle beraber zamanın dizleri dibinde ehlilleşen  kişiliğimiz. Ailemiz , içinde bulunduğumuz  sosyal hayat ve yaşamımıza yön veren geleceğimizi şekillendiren eğitim durumumuz.
Farkında olmadan bu olay örgüsünden etkilenip değişime uğruyoruz. Yaşadığımız her olay, tanıdığımız her  insan iyi kötü bizde ne hatıralar bıraktı şimdiye kadar. Aklımızda bizim için değerli ve unutulmaz olanları kaldı. Yeri geldi sevdiklerimizle beraber olduk , sıkıntılara göğüs gerip türlü problemlere çözüm bulduk. Dara düştüğümüzde elimizden hiçbir şeyin gelmediği her çıkmazın sonunda anne babamız elimizden tuttu. Onlar da büyüklerinden  nasıl gördülerse bizlere bildikleri kadar yol gösterdiler. Hiçbirimiz bilmiyoruz bizi ne badireler atlatarak bugünlere getirdiklerini... Hazır bir yaşama konmak, onlar gecelerini gündüzüne katıp alın teriyle evine ekmek götürürken , yarın neler yaşayıp göreceğimizden haberdar olmadığımız şu kısacık fani dünyada nefsimizden vazgeçmeyip , günümüzü gün etmek , karınca olmak varken ağustos böceğini oynamak bizlere pişmanlık ve mutsuzluktan başka ne kazandırır ? Tembellikten yüz bulmuş, rahatlayan vicdanımız bizi kandırmasın. Daima büyüklerimizin önderliğinde onların tecrübelerinden yararlanmalıyız.
Gençlik ilklerimiz yaşadığımız belki ömür boyu unutamayacağımız anıların yeşerdiği bugünlerin kıymetini bilmeliyiz. Hayat ne kadar acımasız olursa olsun gençliğimize oda boyun eğecek. Neden korkup kaçalım yarını görmeden. Bugüne kadar hiç mi kaybetmedik ? Umutla bakmalıyız imkansızlıklara rağmen her göz yaşında daha da güçleniyoruz. Küçücük mutluluklardan bile zengin olur gönlümüz benciliğimizden sıyrılırsak. Kaybetsek de her seferinde, şansımız hiçbir zaman gülmese de, başımız beladan kurtulmasa da vazgeçmek yok. Geleceğimizi hayallerde ulaşılmaz raflara kaldırmak yok artık. Vazgeçilir mi sevdiklerinden, vazgeçilir mi bu şehirden? Sen vazgeçersen güçsüzler hep güçsüz; zalimler iflah olmaz.
     Her başarılı insan ardında cahil bir gençlik saklar. Hayatın belirsizliklerine aldırma! Her şerde bir hayır vardır. 


önceki eser / sonraki eser