Konusu

Genç yaşınızın tüm belirsizliklerine rağmen, ileriye umutla bakmanızı sağlayan etkenleri bizlerle paylaşınız. İyimserim çünkü...


26 Şubat 2016 Cuma

Yazar Rumuzu: yıldız2064
Eser Sıra Numarası: 160222eser57

                  

                                               YILDIZLARI YAKALAYANLAR

      Geleceğim var önümde. Her gün daha çok yaklaştığım… Geçmişimi geride bırakıp durmadan koştuğum bir geleceğim…

      Bir dünyam var içimde. Benim dünyam… Karanlığa yer vermediğim, gündüz güneşin aydınlığı, gece ay ve yıldızın müthiş uyumundaki parıltıyla aydınlanan...
Umutlarımla dolu benim dünyam. Karamsarlığa yer yok burada. Rengarenk çiçekler var sevgiyle yetişen, yaşlı ağaçlar var yaşadıkça gençleşen, cıvıl cıvıl kuşlar var gökyüzünü sahiplenen, minicik kelebekler var çiçekleri dost bilen.
Benim dünyam içimde saklı, ama dışarıda çiçeklerden, kuşlardan, ağaçlardan, kelebeklerden daha fazlası var. Gizlenemeyecek kadar büyük olan bir dünya. Barışı hak eden koskoca bir gezegen…

İçimdeki dünyaya iyilik ekiyorum, dostlukla suluyorum ve sevgiyle ısıtıyorum ki hiçbir güzellik kurumasın.
Dışımdaki dünyaya bakıyorum da; ne dostluktan haber var ne sevgiden, ne barıştan haber var ne kardeşlikten.
Güneş yetmedi mi acaba bu dünyaya da iyilikler hemen kurudu. Ama nasıl kurudu? Ya da nasıl kuruttuk?

Daha çok genciz. Hayata yolculuğumuz yeni başlıyor. Duygularımızın ani değişimler içinde olduğu bir dönemdeyiz. Ruhumuz bir gün güneşliyken ertesi gün beyaz örtünün altında kalıyor. Eldivenimiz bile yokken ellerimizde, kardan adam yapmak için sokağa atıveriyoruz kendimizi.
Beynimiz soru işaretleriyle dolu. Tecrübemiz yok hayata karşı. Zaten hayat dersi de verilmiyor okulda. Ders sandığımız şeyler matematik, türkçe, fen, sosyalden ibaret. Bir testi fullediğimizde eksiklerimizin kapandığını düşünüyoruz. Ama yanılıyoruz. Beynimizde dolmayı bekleyen büyük bir boşluk var. İşte bu boşluk oluşturacak benliğimizi. Hayattaki amacımız fikirlerimizi neyle doldurduğumuz olacak. Eğer beynimizi kitaplarla, iyilikle, ilimle doldurursak hedefimize ulaşmamız için hiçbir engel kalmaz önümüzde. Tabi ki umudumuz varsa.

       Umut tohum gibidir. Toprak ne kadar verimliyse meyvede o kadar lezzetlidir. Acelesi yoktur tohumun. Can suyunu alır almaz çiçek açar yapraklarının arasından. Sonbahar döker yapraklarını. O sabreder, yılmaz hemen, kurumaz kolay kolay dalları. İlkbaharı bekler. Narin gövdesine balta değmediği sürece meyve vermeye hazırdır.
Okumadığımız milyonlarca kitap varken, uzayda sayısını bile bilmediğimiz gezegenler keşfedilmeyi beklerken, görmediğimiz ülkeler, tatmadığımız yemekler dururken umutsuzluk niyedir ki? Belki çok satan bir kitabın yazarı olacak içimizden birisi, belki de yeni bir gezegen keşfedecek ve bir TÜRK’ün adı uzayda hayat bulacak.
Neden olmasın ki? Fatih Sultan Mehmet İstanbul’u 53 günde fethetmedi mi? Biz yolculuğun daha başında değil miyiz? Hayatımızda dolu dolu geçecek nice 53 günler var. Biz böyle ataların torunlarıyken karamsarlığa bel bağlamak yakışmaz bize.
Gece ne kadar karanlık olursa olsun güneş bıkmadan usanmadan her gün doğuyor. Kiminin kışına bahar oluyor, kiminin acısına derman.
Güneş batıyor, hava kararıyor. Bu sefer de gökyüzünde yıldızlar parlıyor. Ay ışığı karanlığa meydan okurcasına destanlara ilham oluyor.
Biz gençler de ülkemizin ilham kaynaklarıyız.  Kalplerimiz umutlarımızla attığı sürece dünyaya güneş olacağız.

İçimizdeki ayrı dünyalar koskoca gezegende yer bulunca bizde başkalarının umudu olacağız.
İyimserim çünkü hayallerime inanıyorum. İyimserim çünkü sessizliğe mahkûm edilenlerin sesi olmak istiyorum.
İyimserim; geleceğimin temelinde umutlar var ve ben insanların gözlerindeki parıltıyla mutlu olabiliyorum.

Daha düşünecek birçok şey bekleyen beynim, dünyayı şekillendirecek ellerim, karanlığa ışık olacak gözlerim, her adımımla ilerleyen ayaklarım var.
Hepimiz birer yıldızız parladığından haberi olmayan. Gökyüzü kadar ıssız, güneş kadar sıcağız. Bizi söndürmeyecek olansa enerjimizi neye yoğunlaştırdığımız.

     Bütün duygularımızla iyimserliğe yönelelim ki iyi olalım. Ülkemiz iyi olsun. Dünyamız iyi olsun. Yıldızları izlemeyelim sadece en çok parlayan yıldız bizim ilhamımız olsun. Gökyüzüne her baktığımızda sevinçlerimiz gelsin aklımıza, yansıyan gölgelerimizin yanında bizi izleyen hayallerimize ay ışığı vursun. Bizde yıldızımızın peşinden koşalım, yorulursak hayallerimiz enerji versin bize. Yıldızları yakalayanlardan olduğumuzda karanlık bırakmayalım dünyada. Bazen bir parıltı yeter aydınlanmayacağını sandığımız karanlıklara.