Konusu

Genç yaşınızın tüm belirsizliklerine rağmen, ileriye umutla bakmanızı sağlayan etkenleri bizlerle paylaşınız. İyimserim çünkü...


27 Şubat 2016 Cumartesi

Yazar Rumuzu: yakamoz6890
Eser Sıra Numarası: 160222eser05GELECEĞE DAİR
“Ümit kötülüklerin en kötüsüdür, çünkü işkenceyi uzatır.” Der ünlü düşünür Nietzche. Onun bu konudaki fikrine kapılmak insanı umutsuzluğa iter. Çünkü insanlar umut edebildikleri sürece mutlu olur ve yaşamak için bir sebep ararlar. İşte insanı bu arayışa iten en temel özelliklerden biri “iyimser”tir.
Nasıl ki her iyinin içinde bir kötülük, her kötünün içinde de bir iyilik varsa bence her iyimserin içinde bir kötümser her kötümserin içinde de bir iyimser yatar.
Çoğu iyimser kaybetme duygusu ve yalnızlık hissi ağır bastığında içindeki kötümseri meydana çıkartır. Tıpkı iyimserler gibi kötümserler de iyimser yanlarını ortaya çıkarmak için doğru zamanı bekler. Örneğin içindeki kötümser yanı dışa vurmuş bir iyimser karşısında kötümserliği bir yana bırakır ve içindeki iyimserliği gün yüzüne çıkartır.
Her gün onlarca coçuğun ölüm haberini aldığımız, binlerce sivilin öldürüldüğü ve binlercesinin açlıktan, yoksulluktan öldüğü bu pazarda en ucuz şeydi insan hayatı.
İnsanların yaşaması için değil ölmesi için verilen bir mücadelenin içindeyiz. Yarına çıkacağımız hala iyi şeyler düşünüp gelecek için planlar kuruyorsak “iyimser”izdir.
Ömrünün her dakikasını evlatlarını okutmak için harcayan, sabahın kör saatlerinde evden çıkıp çocukları için çalışan, kar kış demeden evini geçindiren,bir mutfağa bile sahip değilken çocuklarının okuyup onları bu hayat çilesinden kurtaracağına inanan bir aileye sahipken, onlar için bir umut teşkil ederken iyimser olmamak işten bile değildir.
Halkın tabiriyle “polyanacılık” olan iyimserlik sürekli gülümseyen, olayların iyi yönünü gören insanlara yakıştırılan bir tabirdir. Ben de buna tek bir farkla katılıyor gülümsemeyi güzel bir eylem olarak görüyorum.Gülümseme eyleminin değil nasıl güldüğümüzün bizi iyimser veya kötümser diye adlandırıldığını düşünüyorum. Çünkü insanların gülümseyişleri onları ele verir. Bazıları içten güler bazıları yüze güler. Bazısı tatlı güler bazısı acı... Ama her şeye rağmen güler ya insan asıl iyimserlik onda saklıdır.
Yarım bardak suyun boş kısmını değil de dolu kısmını görebilseydik eğer, şimdi iyimser olarak adlandırılırdık. İşte bu yüzden insanın hayata bakışı da onu iyimserliğe veya kötümserliğe iter.
Tüm bu sebeplerden ötürü; iyimserim çünkü hala gülebiliyor ,umut edebiliyorum. Çünkü hala yaşıyorum,yaşamak istiyorum. Hala mutlu ve huzurlu bir aileye sahibim. Geleceğe dair planlar kurup hayallerimi gerçekleştirebileceğime inanıyorum. Çünkü ben iyimserim.


önceki eser