Konusu

Genç yaşınızın tüm belirsizliklerine rağmen, ileriye umutla bakmanızı sağlayan etkenleri bizlerle paylaşınız. İyimserim çünkü...


26 Şubat 2016 Cuma

Yazar Rumuzu: yakamoz3443
Eser Sıra Numarası: 160222eser19YÜREĞİNE İYİMSERLİK DÜŞMÜŞ, KOPARMA KARDEŞİM,KÖR OLMA
Zaman kavramı somut mudur? Elle tutulur bir kavram mıdır ve yönetilebilir mi? Tamam, durup bir ne alaka diyeceksiniz. Ama gerçek şu ki zaman elimizden akıp giderken yanında iyimserliği götürüyor. Ben buna hayır demek istiyorum. Peki, ben kim miyim? Ben kendi çapında kelimelerle kimi zaman seviyeli, kimi zaman uçsuz bucaksız kimi zaman da amansız bir aşk yaşayan sıradan bir lise öğrencisiyim.
İyimserim çünkü başında ben bir liseliyim ve yarın da YGS-LYS öğrencisi. İyimser olmayıp da ne yapayım ama değil mi? Tamam, annem der ki ders çalış. Ama ben annemin klasik öğütlerini dinlemek istemiyorum. Bu dünya belki iyimser olmayı hak edemeyecek kadar kötü, onu görmezden gelecek kadar dik kafalı ve onu görmesine rağmen harcayacak kadar zalim. Ama onu terbiye edecek olan da içinde iyimser olmanın düşüncesine bile sahip olan, biyolojisinde muazzam ama bunun aksine at gözlüklü bizleriz.
Ben bizleri dinlemek istiyorum.
Aciz bizlere kulak vermek istiyorum.
Başlarken zaman kavramının soyut olup olmadığını sordum. Soyuttur efendim! Biz iyimser olmak kadar aziz bir olguyu evirip çevirip, ama aynı zamanda da bozmadan, akrep ve yelkovana çevirebilirsek zaman, elle tutulur ve somut olur. Bunu size kanıtlayacak olan ben değilim. Hadi durma, iyimserlik kırbacını eğ, bük, ama özüne dokunma ve onu yöneterek somutluğunu kavra.
Zamanı yönet ki, o büyükannelerin büyükbabaların anlattığı eski zamanlardaki iyimserliği, saflığı, temizliği ve aciz olmayan bizleri kolundan tut bugüne getir. Çiçeğin kokusundan, kuşun cıvıltısından bahsetmeyeceğim iyimser olma sebebimi kelimelere akıtırken. İlla da net ve somut bir cevap istiyorsan yaşıyorum kardeşim! Bundan büyük lütuf mu olur? Yaşamaktan büyük umut, umuttan sağlam bir iyimserlik dayanağı mı var?
Yine de aynı anda bir sürü noktaya değinmek istiyorum. Değineyim ki, bu yazı herkese ulaşmasa bile kendim bileyim. Bileyim ki, iyimserlik nedenlerimi soyuttan somuta giden bir yolda diğerlerinin kulaklarından beynine doğru yuvarlayayım.
Beyninizde beli bükük kelimelerimi hissediyor musunuz?
Onlar iyimserlik nedenleri, o kutsal kırbaç, aynı zamanda itaatkar bir aman diliminden koparıp getirdiğim eşsiz fısıltılar.
O fısıltıların haykırışlarını duyuyor musunuz?
İyimserim çünkü o fısıltıların haykırışlarını beyin loblarımda yankılanıp, beynimin duvarlarına baskı yaparak, onu esnek ve daha geniş hale getirmesine minnet duyuyor, onu hissediyorum. İyimserim çünkü bu dünyaya ne kadar küfretsen et bize ihtiyacı var. Sadece iyimser bana değil, bir sürü insana ihtiyacı var. İyimserim çünkü inanıyorum. İnanıyorum, bunu başarabiliriz. İyimserim çünkü bu dünyanın tüm insanlığa, hatta o bahsetmediğim çiçeğe böceğe, o çiçeğin böceğin iyimser bir bahçıvana, Ahmet’in Aslı’ya, Aslı’nın Burcu’ya a ihtiyacı var.
Tüm insanlığın bu ‘iyimserim çünkü’ nedenlerini bilmesine ve ona tutunmasına ihtiyacı var.
İyimserim çünkü sana ihtiyacım var.
Senin de bana ihtiyacın olduğunu bilmene yarayacak bir yazı yazdığıma inanacak kadar iyimser bir yapım var.
Son olarak ettiğim onca sözün ardından iyimser misin diye sormuyorum.
İyimsersin, çünkü?


önceki eser / sonraki eser