Konusu

Genç yaşınızın tüm belirsizliklerine rağmen, ileriye umutla bakmanızı sağlayan etkenleri bizlerle paylaşınız. İyimserim çünkü...


26 Şubat 2016 Cuma

Yazar Rumuzu: verda0001
Eser Sıra Numarası: 160121eser01


  HAYATA GÜZEL TARAFINDAN BAKMAK
     İnsan her şeyin sadece kötü tarafını görür. Bu yüzden iyi taraflar var olsa bile fark edilmez. İnsanın iyimser olması için ilk yapması gereken ise iyi tarafına bakmasıdır. Çünkü güzel bakan güzel görür.
İyimser olmalıyız çünkü hayat devam ediyor. Hayatın sadece "bugün"ü yoktur. Hayatın "dün"ü, "bugün"ü ve "yarın"ı vardır. En önemlisi ise bugünü bitirip, yarına odaklanmaktır. Asla dün'e bakmamaktır. Düne bakmak, bugüne ve yarına odaklanmaya engel olur.Eğer arkana bakarsan önünü göremez, takılıp düşersin.
Evet 'anı yaşamak' dediğimiz şey hayatın güzelliklerinden bir tanesi ama yarını düşünmeden bugünü yaşarsak önümüzde birçok zorlukla karşılaşabiliriz Bu yüzden hayat anı yaşamamıza izin vermiyor. Hayatta her zaman bir amacımız olmalıdır. Akşam olup uyumak için yaşamamalıyız. Amaçsız insan, rotasız gemiye benzer. Bir oraya bir buraya savrulur. Bir önemli husus ise; yaşadıklarından ders çıkarmaktır. Hayatta hata yapmayan insan yoktur. Bir hatayı bir kere yaparsan bu tecrübedir. Tecrübeler hayatımızın önemli bir bölümünü kapsamalıdır. Çünkü bizim ilerleyebilmemizde ki en önemli maddelerden biridir. İnsan hiçbir zaman "benim sorunlarım var" ya da "engellerim var" diyerek yaşamamalı, "sorunlarımı çözmeliyim" ya da "engellerimi aşmalıyım" diyerek yaşamalıdır. Genç yaşın getirdiği zorlukları aşmaya çalışmalıdır. İçine kapanık olmamalıdır. Hayatta sanki sadece kendi sorunları varmış gibi davranmamalı, kendisinden daha büyük sorunları olanları düşünmelidir.. Buna göre yaşamalıdır. Sorunlarını büyütmemelidir. Aksi takdirde küçük sorunlarını bile büyütür ve o büyük gördüğü sorunları ile baş edemez.
     İnsan belirli yaş aralıklarında karamsar düşünmeye meyillidir. İnsanı karamsar düşünmeye iten en büyük etken ise kendisidir. Bu karamsarlığı ortadan kaldırabilecek tek kişi ise yine insanın kendisidir. İnsan hayata güzel bakmalıdır. Hayatını renklendirmeli, şekillendirmeli ve sıradanlıktan uzaklaştırmalıdır. Etrafındakileri önemsemeden yaşamalı, onların olumsuz eleştirilerini duymamazlıktan gelmelidir. Hayatın tadını çıkarmalıdır.
    Unutmayın! Hayata bir kere geliyoruz. Bir kere doğup, bir kere yaşayacağız ve bir kere öleceğiz. Doğup ölmek arasındaki o uzun gibi gelen ama aslında kısa olan ipten bir sadece bir kere geçme şansımız var. İpin kopmasına izin vermeyin. önceki eser / sonraki eser