Konusu

Genç yaşınızın tüm belirsizliklerine rağmen, ileriye umutla bakmanızı sağlayan etkenleri bizlerle paylaşınız. İyimserim çünkü...


26 Şubat 2016 Cuma

Yazar Rumuzu: vanilya1405
Eser Sıra Numarası: 160119eser01


 GÜZELLİKLER SAKLIDIR GÖREBİLENE
Dünyadaki her şey çok da güzel değil. Açlık var. Savaşlar var. Bir yerlerde mutlaka acı çeken insanlar var. Ağlayanlar, ümitsizliğe düşenler, vazgeçenler… Bir yerlerde mutlaka kaybedenler de var. Kaybeden, kaybolan, çırpınan, fırtınada kalmış misali savrulan… Apayrı hikayeleri olan farklı insanlar bambaşka yerlerde belki aynı hisleri yaşıyorlar, belki de aynı gözyaşını döküyorlar. Peki hal böyleyken, diyebilir miyiz ki dünya güzel? 

Oysaki güzeldir bilir misiniz? Baharlar güzeldir, çiçekler güzeldir. Onca şeye rağmen bu dünya da güzeldir. Çünkü bu kötülüklere, kötü insanlara adeta inat edercesine her yere serpiştirilmiş güzelliklerle dolup taşar buralar. Kuşlar vardır mesela, kanat kanat uçarlar sakin kıyılara yahut engebeli denizin kıyılara vurduğu yosun kokulu yamaçlara. Kelebekleri vardır bu dünyanın, iki kanadının arasına renklerin her tonunu sığdırarak nazlı papatyalara konan. Bulutları vardır ki ben pamukşekere benzetirim. Hele gökyüzü… Öylesine güzeldir ki yıldızıyla, Ay’ıyla. Nice mısralara yazılmış. Nice hayallere ev sahipliği yapmıştır. Kah sırdaş olmuş, kah nağme nağme notalara dökülmüştür. ‘Böylesine güzel bir gökyüzünün altında, bu kadar kötü insan nasıl yaşayabiliyordu?’ derken yazar, kim bilir gökyüzü hangi renkteydi. Ve hangi şarkıyı fısıldıyordu rüzgara… Herkes yazar gibi bakabilse etrafına, kalır mı ki onca kötülük?
Bir de bazıları var ki inci tanesi gibi süzülen yağmurların hakkını verirler. Kahkahaların hakkını verenler gibi… Çöpten çıkardığı ekmeğini köpekle paylaşır onlar. Ya da çok sevdikleri saçlarını kısacık kestirip tanımadıkları hasta çocuklara bağışlarlar. Hem de bunları o küçücük bedenleriyle çocuklar yapar. İyilikten başka bir şey bilmeyen masum çocuklar… Zaten doğuştan kötü olamayız bunca güzelliklerin içinde.
İşte bu yüzden iyimserim. Ben iyimserim çünkü sevgi var. Denizlerin tüm damlaları mürekkep de olsa, anlatılmaya başlanınca yazılan her kelimenin kifayetsiz kalacağı sevgi var. İliklerimize kadar ısıtan merhamet var. Mutluluk diye de bir şey var. Küçük bir çocuğun gözlerinde, sıcak ekmeğin buğusunda, narin hanımelinin kokusunda kendini belli eden, hatta bence gözle görülebilen bir mutluluk var. Ve bu mutluluğu taşıyacak olan çocuklar… Nasıl iyimser olmayayım ki ben? 


önceki eser / sonraki eser