Konusu

Genç yaşınızın tüm belirsizliklerine rağmen, ileriye umutla bakmanızı sağlayan etkenleri bizlerle paylaşınız. İyimserim çünkü...


26 Şubat 2016 Cuma

Yazar Rumuzu: umut1712
Eser Sıra Numarası: 160212eser08İYİMSERİM BEN...
Ben küçüktüm o zamanlar. Annemle babam ayrılmamıştı. İkinci sınıfa gidiyordum. Bir okul dönüşü elimdeki simidi yere düşürmüştüm. Üzülmüştüm. Ama annem bana ''Üzülme, iyimser ol. Belki de onu aç kuşlar yer.'' dedi. İyimser ol!
Neydi '' iyimser olmak''? Yere simidim düşünce sevinmek mi ? Anlamadım o an. Sordum anneme ''İyimser olmak ne demek ? '' diye. ''Bana  sorma, '' dedi. ''Hayat sana iyimser olmayı öğretir.''  Anlamadım o gün ama annemin dediği oldu galiba. Hayat bana iyimser olmayı öğretti.                                                                                                                                            
İyimserim ben. İyimserim çünkü ; hayat bana , benim mutsuz olduğum bir şey başkasını mutlu edince üzülmemem gerektiğini öğretti. Tıpkı annemle babam ayrıldığında ''Onlar mutlular.''deyip mutlu olmaya çalıştığım gibi.
İyimserim ben. İyimserim çünkü ; hayat bana , gereksiz şeylerin gözümdeki yaşa değmeyeceğini öğretti. Öğrenmişim ben de. Koşarken düştüğümde kanayan dizime inat, gülerek kalkmamdan belli.
Galiba iyimserim ben. İyimserim çünkü çok severim. Hemde öyle çok severim ki içimden can suyu akar sevdiğim kişinin susuzluğunda. Yine de ''O iyi ya ...''derim , ''Ben de iyiyim.''
İyimser olmalıyım ben. İyimser olmalıyım çünkü , hayallerim var benim gerçekleşmesini umduğum. Böyle , sessiz bir ormanın içinden şırıl şırıl akan bir dere gibi eşsiz. Denizim tam karşısında duran bir sahil bankı kadar güzel...
Bir tek ben iyimser değilim. Gelmeyeceğini bile bile Lavinia'sına ''Sana gitme demeyeceğim.'' diyen Özdemir Asaf'da iyimser. Umuş şiirinde ''Nedensiz bir çocuk ağlaması bile , çok sonraki bir gülüşün habercisidir.'' diyen Edip Cansever de iyimser. Ya da ''Artık gelmesin.Şimdi tam zamanı çay içmenin, dua etmenin ve aşık olmanın.'' diyen Hikmet Anıl Öztekin de.Gördüklerine rağmen Muazzez'ine güvenen Kuyucaklı Yusuf'da iyimser. ''Herhalde ileridedir yaşanacak günlerin güzeli.'' diyen Nazım Hikmet de.
Belki de iyimser olmak Mevlana'nın ''İyi değilim demek ne haddimize ! Şükürler olsun her halimize. '' Sözü kadar net ve derin.
İnsanlar ''Ah! Ne yapsam kurtulabilsem, ne yapsam da kendimi avutabilsem? '' diye düşünürken , ben ''Üzülme sakın! Kaybettin sandıkların , kurtulduklarındır belki de.'' diye düşündüğümden iyimserim.
Ben, uzun zaman sonra kadına yapılan en büyük şiddetin ona sımsıkı sarılmak olacağına inandığım için , Bazı çocukların eve gidince az para kazandığı için dayak yemeğeceğini umduğum için , Kar yağdığında üşüdüğüm halde kar topu oynayan çocuklara bakıp ne kadar da güzel gülüyorlar diye düşündüğüm için iyimserim.
İyimserim arkadaş , iyimserim. Avuçlarımdan süzülüp giden zamana inat, gülümseyebildiğim için iyimserim.
Neden mi iyimserim ?
On beş  senedir koşullara bağladım ben hayatımı. ''Mutlu olmalıyım ki , annem de mutlu olsun; hep gülümse ki , senin gülümsemeni görenler gülmek istesin...'' Hep bunlar vardı kafamda. Eğer İyimser de olmasam yitirmez miyim aklımı? Dalmaz mı gözlerim her can kırıklığımda , acımaz mı canım her itilip kakıldığımda...
Bunca şeyi yazdıktan sonra cevaplıyorum bundan yedi sene önce kendime sorduğum soruyu. İyimser olmak , canını yakan her şeye inat gülmek alay edercesine. Sarılmak, içinden kopup giden iyi niyetine ''Dur ! Gitme.'' diye. İnanmak mavinin sonsuzluğuna siyah her şeye karışsa bile. Umutların bitmediğine , limanların yanmadığına inanmak en acı dolu anlarında bile. Ve bunca şeyden sonra iyimser olmak , evde seni iki üç dişiyle gülümseyerek karşılayan kardeşine ''Hoş bulduk.'' diyebilmek puslu bir akşam üstü... 


önceki eser / sonraki eser