Konusu

Genç yaşınızın tüm belirsizliklerine rağmen, ileriye umutla bakmanızı sağlayan etkenleri bizlerle paylaşınız. İyimserim çünkü...


26 Şubat 2016 Cuma

Yazar Rumuzu: tozpembe1717
Eser Sıra Numarası: 160221eser10
                                    İYİMSERLİKLE YEŞEREN UMUTTAN ÇİÇEK

     İyimser bir insan gördüğünüz zaman , muhtemelen , yüzündeki tebessümü , içtenliği size bulaşacaktır . İyimser insanlar çoğu vakit tebessüm ederler ve gerçekten içtendirler. Göz bebekleri bürünmüştür daima güzelliğe.iyi görmek için mi , yoksa iyiliğin bir yerlerde hala var olduğunu hatırlatmak için mi...  Bir insana hayatı ona verilebilecek en mühim ve değerli armağandır . Ve bize verilen bu hayat , bu armağan kötü düşünmeye değmeyecek kadar kısadır . Her insan hayatında en az bir kere iyimser olmuştur . İyimserlik umudun olduğu yerde filiz verir .Ve başlar inancın olduğu yerde . Kimisi hayallerine kavuşmak ümidi ile kimisi bir şeylerin değişeceğine inandığı için . Bazıları içinse tahammül eşiği geçtiğinde başlar . Bir şeylere devam etmek için başlamak zorundadır. Bence insan acı çekmeyi öğrendiği vakit iyimserliğin ne olduğunu öğrenmeye başlıyor . Ve biliyor siyahın üzerini beyazla örtemeyeceğini . İşte o vakit görmek için siyahı beyaz ,boyuyor göz bebeklerini en iyimser renge. 

     Ben her şeye rağmen öyleyim çünkü mecburum iyimser olmaya . Ve mecburum yine tıkamaya kulaklarımı . Etrafımda şahit olduğum şiddeti gözler önüne sermemek için ben iyimser görmeye mecburum .İyimserlik zırhlı bir kalkandır bireye . Ne kadar iyi kullanırsa zırhını o kadar hasarsız kurtulur münakaşalardan.

 İnsan iyimserliğe sebep aradığı vakit sorgulamalı kendini . Lakin sebepsiz bir icraattır . Bazen aklınızdan çıkaramadığınız o çehre bazen ikram edilen o son kuru ekmektir .İyimserlik vicandır . Vicdanlı insanlar arttıkkça bir çok şey için umut edilen beklentiler de artmaktadır. Siz hayattın merdivenlerini adım adım çıkarken ayağınız kaydığında sizi tutmak için sırtınızda beliren koca eldir .İyimser insan güzel bakandır ve güzel görür. Güzel gören insanın geleceği ise daima umutla aydınlanır.

Siz elbette hayatta neler ile karşılaşacağınızı seçemez , başınıza neler geleceğinizi öngöremezsiniz .Fakat kendi tutumunuzu kendiniz seçebilir yaklaşımlarınızı ve görüşünüzü lehinize çevirebilirsiniz .İşte o vakit devreye iyimserliğiniz müdahale etmektedir . Sizin gideceğiniz yolu bizzat kalem misali boş bir kağıda çizermişçesine yön verir . Ve kesinlikle bizi iyimser yapan yaşadığımız olaylar değil olaylara yüklediğimiz anlamlardır.

Aynı zamanda hep yanınızda olan ikinci bir şahıs iç sesinizdir.
Benim için başarıyı getirecek olan şey kesinlikle iyimserliğimdir.Beni bekleyen bir gelecek var ve ben yaşamaya sebep bulmak için iyimser olmak zorundayım
İyimserlik bir nevi taabbuddur .İnsanın saygısıdır kendine .Ve paylaşmalı insan iyimserliği yalnızlık misali ... İyimserlik yapan mıdır iyilik ? Değildir lakin kişinin tutumudur kendisine. Yalnızca geleceğime hedeflerime başarılarıma yön vermekle kalmamaktadır . İyimserlik bir karakterdir . 

     Umuttan bir çiçeğim olsaydı eğer ona yeşermesi için su değil iyimserlik ikram ederdim . Ve yine büyümesi için onu toprağa değil güzel bakan gözlere emanet ederdim.