Konusu

Genç yaşınızın tüm belirsizliklerine rağmen, ileriye umutla bakmanızı sağlayan etkenleri bizlerle paylaşınız. İyimserim çünkü...


26 Şubat 2016 Cuma

Yazar Rumuzu: tilki1912
Eser Sıra Numarası: 160222eser10        GENCİZ; DERTLİYİZ!
Genç yaşımın tüm belirsizliklerine rağmen, ileriye umutla bakmamı sağlayan etkenler çok bilindiktir. Birinci etken ailedir. İkinci etken arkadaş, üçüncü etken ise çevredir.
Biz gençler bu geçiş döneminde birçok sıkıntıyla karşılaşıyoruz. Bazı aileler bunu sorun olarak gençlere yansıtırken, bazı aileler ise bunu doğal bir süreç olup kendilerinin  de aynı süreçten geçtiklerini göz önünde bulundurarak gençlere yaklaşır. Bu süreçte aileler biz gençlere davranışlarıyla, sevgisiyle hoşgörüsüyle, güven duygusuyla ışık olmak, yol gösterici olmak durumundadır. Çünkü bizi hayata karşı hazırlamada arkadaş çevresine ve diğer çevre unsurlarına karşı uyaracak ve yönlendirecek olan yine ilk ailedir. Tabii bunun yanında eğitimcilerimizi ve öğretmenlerimizi unutursak çok büyük haksızlık yapmış oluruz. Biz gençleri ailemize, toplumumuza ve ülkemize kazandırmak için yaptıkları fedakarlıkları ve özveriyi hiç birimiz inkar edemeyiz. Ailemizden daha çok öğretmenlerimizle zaman geçiyoruz. Ailenin öğretmenlerin yanı sıra  arkadaş ihtiyacı biz gençler için büyük önem taşır. Duygusallığın büyük ölçüde yaşandığı, kişiliğin yavaş yavaş kendini bulmaya başladığı bu zamanda bakış açısını değiştirecek umutlarımıza ve hayallerimize  şekil verecek olan önemli bir unsurdur. Çünkü bu dönemde ailemizden daha çok arkadaşlarımızla vakit geçirmeyi tercih ediyoruz. Ailemizi seçme gibi bir şansımız yok fakat arkadaşımızı seçme özgürlüğümüz olduğu için ve her ne kadar geleceğin bize ne getireceğini bilmesek te hep iyisini umut ederek ilerideki seçimlerimizde büyük rol oynadığı için dikkatli ve kendimize, aile yapımıza, yaşam tarzımıza, hayata bakış acımıza ve kişiliğimize uyan yapıda arkadaşlar seçmeye gayret eder isek hem maddi hem manevi başarıya ilerleyebiliriz diye umut ediyorum. Biz gençlere sürekli ön yargı ile yaklaşan bir çevreye sahibiz. Büyüklerin bize göstermedikleri saygıyı bizden bekleyen bir çevrede kendimizi gösterip ön yargılarını yıkmalıyız.
     İyimserim çünkü belirsizliklerle, karmaşalarla dolu ilerlediğim bu yolda iyi bir ailem ve eğitimcilerim, iyi arkadaşlarım ve artık tabularını yıkan bir çevrem var.


önceki eser / sonraki eser