Konusu

Genç yaşınızın tüm belirsizliklerine rağmen, ileriye umutla bakmanızı sağlayan etkenleri bizlerle paylaşınız. İyimserim çünkü...


26 Şubat 2016 Cuma

Yazar Rumuzu: tgcee3650
Eser Sıra Numarası: 160222eser02
GELECEĞE GÜLÜMSE
İyimserim çünkü; hayatın verdiklerini olduğu gibi kabullenmekle başlar iyimserlik. Her ne kadar hayatta zorluklarla karşılaşsak da bir kez daha sarılmalıyız hayata. Mutluluğun, sevginin kapısını kalbimizden öyle açmalıyız ki; geleceğimiz, umutlarımız gülen gözlerle ve sıcak bir tebessümle karşılasın bizi.
Bir yıldıza benzetmeliyiz kendimizi. Dünyadan bakıldığında ne kadar küçük görünse de umutsuzluğun karanlığına rağmen bir mücevher gibi parıldar gökyüzünde. Yaşamın bize sunduğu güzellikleri görmeye çalışırsak iyiliğin ve dürüstlüğün bol meyveli ve bol çikolatalı bir kek gibi ağzımızda dağılabileceğini anlayabiliriz. Bütün zorluklara bütün sıkıntılara inat içimizdeki kurumuş umut ağacını tekrar yeşertmeliyiz. Özümüzün bize vermiş olduğu yenilmezlik duygusunun doruklarında, kendimizi kaybedip, gönüllerimizi çökertmemeliyiz.
İşlerimiz her zaman istediğimiz gibi sonuçlanmaz. Bazen istemediğimiz sonuçlarla karşılaşabiliriz. Bu gibi durumlarda iyi düşünmek ve iyi olmak gerekir. Yaşadıklarımızı, yaşamamız gerektiği için yaşarız. Bugün şer diye düşündüğümüz bir olay, yarın hakkımızda bir hayra dönebilir. Bu durum atalarımız tarafından da “her şerde bir hayır vardır” sözü ile vurgulanmıştır.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                         
Kötümser olarak aslında farkında olmadan tüm olumsuzlukları üzerimize çekeriz. Sürekli kötümser düşünen birinin başına olumsuz bir durum gelme olasılığı yüksektir. Unutmayın; iyimser her felakette bir fırsat kötümser de her fırsatta bir felaket görür. İyimserlik demek hiçbir şeyi takmamak, başarının veya isteklerimizin peşinden gitmemek değildir elbette. İstediğimiz bir sonuca varmak istiyorsak her şeyden önce onun için çaba sarf etmeli, alın teri dökerek emek vermeli ve asla umudumuzu kaybetmemeliyiz.  
İyimser ol, sevdiklerine sahip çık. Her problemin bir çözümü olduğuna inan. Ama hangi probleme hangi çözümle yaklaşabileceğini öğren. Sıkıntılarla karşı karşıya geldiğinde; onları yaşa, bırakman gerektiği yeri ve ondan neler kazanabileceğini bil.
“Bana acılı bir hayatla hayatsızlık arasında bir seçim yapmamı söyleseler, hiç duraksamadan acılı hayatı seçerim. İnsanlar hayatın ne kadar kötü olduğunu söylerse söylesinler, ben umudumu asla kaybetmedim. Henüz nasıl umut kaybedileceğini öğrenmedim”, demiş William Faulkner. Umudunuzu kaybederek kendinizi uçuruma götürmeyin. Sizde umudun ne olduğu bilin ancak umudu kaybetmeyi asla öğrenmeyin.
Karşılaşabileceğin büyük veya küçük sorunlara karşı elindeki en büyük ve tek çözüm sensin. Şu içinde bulunduğun ana dikkatle bak, hayat güzelliklerle dolu. Sevdiklerinin ve değer verdiklerinin kıymetini bil. Hayata her zaman gülümse.önceki eser / sonraki eser