Konusu

Genç yaşınızın tüm belirsizliklerine rağmen, ileriye umutla bakmanızı sağlayan etkenleri bizlerle paylaşınız. İyimserim çünkü...


26 Şubat 2016 Cuma

Yazar Rumuzu: smilelife0001
Eser Sıra Numarası: 160121eser02                                                 BİR DAMLA UMUT

  İyimserim… Çünkü bu hayat benim. Düşe kalka bulacağım doğruları elbette kolay olmayacak, ama pes etmeyeceğim. Biliyorum her gecenin sonunda aydınlık olduğunu, her kışın sonunda baharın kavuştuğunu umutsuz olmak, umudumuzu kaybetmek, hayata yenik düşmek demektir. Yarınlar belki yepyeni mutluluklar getirir bilinmez, ama biliyorum ki hayat hep bal kaymak sunmaz önümüze. Üzüleceksin, kırılacaksın hataların olacak. Korkma sen hatalarınla sensin. Böyle böyle bulacaksın kendini yeter ki ders çıkarmasını bil tüm olanlardan.
     Bugün mutlu olmalısın zaman nankör, zaman değerli hiçbir şey ile yerine koyamayacağın kadar ciddi. Nedensiz gülümse sevdiklerine sarıl seni seven insanlara. Kime ne söylemek istiyorsan söyle, bağır çağır kahkaha at sen bugün nasıl mutlu olacaksan onu yap. Giden zamanın gelmeyeceği gibi bu yaşlarını da bir daha yaşayamayacaksın... En ufak bir rüzgar da savrulmak korkakların işi. Fırtınalar geçse dahi sana uğradığı bir gram esinti olmalı. Hayat’ın verdiklerini kabullenmekle başlar iyimserlik. Ve beğenmediğimiz bölümlerini en akılcı yolla sabırla, sükunetle silmekle devam eder. Olumsuzluklar , hayatımızın olmazsa olmazlarından . Bütün sınavları yüz ile geçeceksin diye bir kaide yok. Bu hayatın sıfırları, eksi birleri de var. Aslında her şey kendini sevmekle başlar. Kendini  sev ki sevebilesin evreni. Sana ihtiyacı olan insanlar var. Ailen, sevdiklerin, arkadaşların… Yalnız sevdiğin kişilere değil hiç görmediğin, tanımadığın insanlara bir umut olacaksın belki de. Çevrendeki hayatlara bak. Kimsesiz  bir yetim. Henüz adını bile bilmediği hastalıklarla mücadele eden bir genç. Senin hayatın neden kötüydü? Yorulabilirsin. Yoruldun diye bitmez yol, soluk alır kaldığın yerden devam edersin. Hem neden onca güzellik arasına karışmış bir olumsuzluğa takılır ki insan. Sen ne istersen onu verir hayat  sana. Sen hep bir kötülük bir yanlış ararsan öyle devam eder. Misal gülün güzelliği de var kokusu da. Evet  evet  ve dikenleri de. Ama sen ne güzelliğini görürsün, ne kokusuna hayran kalırsın, sen gider bir dikenle gülü hiçe sayarsın. Bu kadar kolay olmamalı vazgeçmek.
    Belki tozlu tahtalar da bir harf öğretmek , belki neşter, makas ile ameliyat masalarında bir hayat kurtarmak uğruna, belki mahkeme sıralarında adalet için savaşmak adına benim hayallerim , yarınlar için umutlarım var. 


önceki eser / sonraki eser