Konusu

Genç yaşınızın tüm belirsizliklerine rağmen, ileriye umutla bakmanızı sağlayan etkenleri bizlerle paylaşınız. İyimserim çünkü...


26 Şubat 2016 Cuma

Yazar Rumuzu: ışlayc2000
Eser Sıra Numarası: 160219eser02
İÇİMDEKİ IŞIK
Gelecek bizimle bizim irademizle şekillenecektir.İyimserlik de öyle …’’Gerçek iyimser problemlerin  farkındadır ama çözümleri de bilir,zorlukları görür ama üstesinden geleceğine de inanır,olumsuzlukları yakalar ama olumlulukları da vurgular,en kötüye açıktır ama en iyiyi de bekler,şikayet etmek için nedeni vardır ama gülümsemeyi tercih eder.’’ der W.Arthut  Ward. İyimserlik gerçeğin farkında olduğu halde yakınmak yerine çözüm aramaktır.Neden hep ben demek yerine nasıl çözümler bulabilirim demektir.Olumlamadır.Aslında insanın hayatındaki en büyük engel kendisidir.İyimserlik kendine engel olmak yerine her tür engelin üstesinden gelmeye çalışmaktır.İyimserlik Polyannacılık davranışıdır.Acısına her insan gibi o da üzülür fakat depresyon ve kendini çaresizliğe sokmak yerine çözüm arayışına girer.Hepimiz salıncaktan düşme ihtimalimiz olduğunu biliriz,ama yine de salıncağa binmekten vazgeçmeyiz.İyimserlik de sonunda haksızlığın kazanacağını bilmemize rağmen iyimser olmaktan vazgeçmemektir.Her iyimserliğin sonunda sorunlarımız çözülemeyebilir.Önemli olan  bundan ders çıkarıp bir dahakine daha güçlü olmaktır.İyimser insanlar yeniliklere açıktır.Hayatta ,değişimlerden korkmazlar. Çünkü onların düşünceleri kötümserlere göre daha renkli ve esnek olur.İyimser insanlar için imkansız diye bir şey yoktur .İyimserler için mümkün vardır.İyimserlik öğrenilebilir ve iyimser insanlar yapıcıdır.İyimserim çünkü hayatımda egoların yerini yardımlaşmaya bırakarak insanlığımı ve merhametimi en üst seviyede yaşatmaya çalıştım. Çünkü ben bir hayat oyuncusuyum ve rolümü en güzel şekilde oynamaya çabalıyorum.
 Kötümserlik siyahtır. Yüreğin, gökyüzünün, vicdanın siyah oluşudur. İyimserlik bunları beyaza boyar. İyimserlik siyahı beyaz görebilmektir. Bir çocuğun yüreğindeki saflığa sahip olabilmektir. Ruhun iyi halidir. Her kötü olayda iyi bir yön bulabilmektir. Kötülüğün karşısında bile iyilik yapabilmektir. İyimserim çünkü hiç ölmeyecekmiş gibi yaşamıyorum. Böyle düşünüyor olmak bir şans olsa da yalnız iyimser olmakta yeterli değil. Mesele o iyimserliği sürdürebilmekte. İyimserim çünkü iyiliğin gücüne inanıyorum. Sonunda haksızlık kazanacak olsa bile iyilik yapmak gerektiğini düşünüyorum.
Kanadı kırık kuşa bir tekme de ben vurmadım. Yolda bana muhtaç olan bir canlı gördüğümde görmezden gelmedim. İyimserim çünkü kötülükler karşısında seyirci kalmadım. Kimsenin üzülmesine sebep olmadım. Haksızlığa alkış tutmadım. Aynanın karşısına geçince kendimle yüzleşebiliyorum. İyimserim çünkü gece başımı yastığa koyduğumda vicdanıma küsecek bir neden bırakmadım. Fani dünyada yaşıyoruz. Ölüme kaç saat kaldığını bilmediğimiz bir dünyada kalbimizi iyimserlikle şekillendirmemiz gerektiğine inanıyorum. Bu dünyada hiçbir iyiliğin celladı, hiçbir kötülüğün öncüsü olmadım. Hiçbir zaman iyilik kapılarımı kapatmadım. Kendimi sevmeden başkasını sevemeyeceğimi, ben mutlu olmadan başkasını mutlu edemeyeceğimi biliyorum; onun için kendimi seviyorum.
 İyimserim çünkü her ümitsizliğin bir çıkış yolu olduğuna inanıyorum. İyilikle bütün güzel kapıların açılacağına ve hatta dünyanın iyiliklerle kurtarılabileceğine  inanıyorum.Bunun için hayata umutla bakıyorum. Hayat ona hangi pencereden baktığımıza bağlıdır.Hangi rolü seçtiğimize bağlıdır.Hayatta senaryoyu  kendimiz yazarız.Ve senaryoda iyimser olmak veya kötümser olmak bize bağlıdır. Şimdi sıra sizde ,siz hangi pencereyi seçiyorsunuz?