Konusu

Genç yaşınızın tüm belirsizliklerine rağmen, ileriye umutla bakmanızı sağlayan etkenleri bizlerle paylaşınız. İyimserim çünkü...


26 Şubat 2016 Cuma

Yazar Rumuzu: ışık2005
Eser Sıra Numarası: 160222eser11


                                                                     GENÇ YAŞIM


       Genç yaşım...Gerçekten gencim ve bunu yaşanan olaylar bana o kadar bariz bir şekilde durmadan hatırlatıyor ki.Adım kadar emin olduğum doğrular bazen o kadar yanlış çıkabiliyor ki.

      Her şeyden önce bir insanım.Benim de düşüncelerim, doğrularım,yanlışlarım var. Benim de kendime göre sınır ve kurallarım var.Yaşadığım şu hayat çerçevesinde bazen sınırlarımı ve sınırları aşabiliyorum.Üstelik bunun tamamıyla doğru olduğuna inanarak .Bazen gerçekten inandığım şeyler doğru çıkıyor.İşte o zaman ümitleniyorum, umutlanıyorum.Bir şeyler yapabileceğime dair...Bazen de yanıldığımı farkediyorum.O zamanlar gerçekten belirsizlikler bir gölge gibi çöküyor üzerime.
   
Yanılmak her insan için yıkıcıdır.Ama herkes kendi yıkımını gözünde daha da büyütür. Yanlışlarımı farkettiğim ilk an gerçekten afallıyorum.Ama insan bir süre sonra yaptığı yanlışların ona getirisini görüyor.Yani yanlış yapa yapa doğrulara aşinalığım artıyor.Belki aynı durumu yaşayacağım ileriki bir ânı kafamda kurtarabiliyorum.Kısacası her yanlış yaptığımda yanlışlarımın arasını açıyorum.Bu,kafanda bir "durumlar listesi" oluşturmak gibi bir şey.Zamanla ilk afallamaları da atlatıyorum.Eğer hayatta aynı hataların birçok kez yapılabileceğini ve sana düşenin hatalarından ders almak olduğunu bilmeseydim her yanlışımda yıkılırdım.

İnsanın eylemleri bilgisi ölçüsündeymiş.Daha bildiğim ne var ki? Dünya üzerinde bilgi denen kavrama bütünüyle sahip olan hiç kimse olmadı, şimdi de yok ve biliyorum ki gelecekte de olmayacak.O yüzden bilmen gereken şeyler veya bilgi asla tükenmiyor.Bu da demek oluyor ki bilgim be kadar çoksa eylemlerim de o kadardır.Bilgi hiçbir zaman tam olamaz.Yani ben de hiçbir zaman kusursuz olamam.O zaman en az hasarı almak ve en çok bilgiyi bilmek gerek.Her öğrendiğim şeyin beni geliştirdiğini ve "Bu ne işime yarayacak?" diye bir kenara fırlattığım bilginin değerini ihtiyacım olduğunda anlıyorum.Buraya kadar eylemlerim, bilgim ve hatamdan bahsettim. Kisöylediklerimin çoğu ideal olan bilgiler.Bence asıl konu insanlar ve onlarla ilişkilerimiz.
   
Dostluk, aile, toplum...O kadar çok kavram var ki bu konuda.Aslında anlamı var herbirinin ama bunu hayata oturtmak çok zor.Hem de her insan için.
İkiyüzlülük aslında ne demek, sizce ne demek? Bence bu konuda toplumda yanlış bir algı var.İnsanlar sevecen kişilerin sinirlenmesini veya hakikatte sinirli olan kişilerin gülümsemesini ikiyüzlülük olarak değerlendiriyor.Oysa durumlar hep değişir ve değişen durumlar da hepimizi değiştirir.
   
Değişen koşulları kendine uydurabilmek ve başkalarının değişen koşullarına alışabilmek...
Asıl sıkıntı bu noktada başlıyor bize.Hayat tecrübemizin az olması bizim olaylar karşısında ne yapacağımızı şaşırmamıza neden oluyor.İşte bu noktada da devreye ailemiz ve idol olarak seçtiğimiz veya düşüncelerine değer verdiğimiz kişiler devreye giriyor.Yani bu da demek ki yetişkinlerde bir gencin idolü olduğu ihtimalini göze alarak davranışlarına ve öğretilerine dikkat etmeli.Bizler de onların tecrübelerini ve yaşadıklarını göz önüne alarak onlara saygı duymalı ve fikirlerine kulak asmalıyız.
  
 Hepimiz saygı isteriz.En azından dikkate alınmak."Her insan özgür doğar." lafına inancımız tam.Bu yüzden baskıyı sevmeyiz.
  
 Ve son olarak da hayallerimiz...
Ben şu dünyada hayali olmayan bir insan olduğuna inanmıyorum.Bir farenin bile peynir hayali varken nasıl olur da bir insanın hayali olamaz ki? Dünyanın zorluklarıyla ve gerçekleriyle tam yüzleşemediğimiz için hayal kurmaya vaktimiz çok.En çok yaptığımız ve en çok sevdiğimiz şey...

Bizi bir adım ileriye götüren hep hayallerimizdir, sevdiklerimizdir,doğrularımızdır, yanlışlarımızdır,hem dost hem de düşmanlarımızdır,inançlarımızdır. Kısacası bizi biz yapan her şeydir.
İyimserim çünkü şu hayatta yaşanan her şeyin bir sebebi olduğuna inanıyorum.
İyimserim çünkü sevdiklerim yanımda, hedeflerim yanımda, hayallerim yanımda.
İyimserim çünkü her şey güzel ve daha da güzel olacak.