Konusu

Genç yaşınızın tüm belirsizliklerine rağmen, ileriye umutla bakmanızı sağlayan etkenleri bizlerle paylaşınız. İyimserim çünkü...


26 Şubat 2016 Cuma

Yazar Rumuzu: siyahkelebek0199
Eser Sıra Numarası: 160119eser02                                                   YAŞAM DÜŞLERDEDİR

  Hayatta her an bir şeyler ölçüp biçer, düşünür, planlar, hayal eder ve bunların peşinden giden birer yol çizeriz kendimize. Kimi zaman hatalar yapar, hayal kırıklığına uğrarız. Çizdiğimiz yollarda çıkmaz sokağa gireriz. Ama her çıkmazın bir çıkarı vardır bence. Umutsuzluk, çok da lazım olmayan bir şey şu hayatta. Zaten zor olan dünya, umutsuz insanlarla dolu bu son zamanlarda.

  Umudunu kaybeden bir insanın yaşam temellerinden biri yıkılır. Temeli olmayan bir bina nasıl ayakta duramazsa, insan da günden güne çöker yaşamında. Kendi çizdiği yolu, kendi yönlendirebileceği gibi, siler atar umudunu kaybetmiş insan. Bundan sonrasını değil, bundan öncesini düşünür sürekli. Fakat hiç farkında olmaz geçmişi düşünürken geçen zamanın ve yolunu sildiği anında geçmişte kaldığının. Yeni bir pişmanlığı kendi elleriyle kendi önün e koyduğunun farkına varamaz çoğu zaman. En büyük hatayı da aslında bu şekilde yapar.

  Her sabah güneş doğuyor, yeni bir güne doğru. Her gün yeni bir yaşam sevinci, yeni bir gün yeni, bir sayfa, yeni bir hikaye, yeni bir umut belki… Ya da yeni bir aşk kıpırtısı, hayata yeni başlayan bir bebeğin ilk gözünü açışı, bir çocuğun ilk okul günü heyecanı…

  Bir şarkı sözünde şöyle diyor: “Bak ve gör, yaşam düşlerdedir.”
Yaşam, her ne kadar gerçeklerden ibaret olsa da düşlerden oluşur bütün gerçeklikler. Gerçeğe giden her yol, düşler sokağından geçer bir sokak lambasının ışığı altında. Ve asıl yaşam, gerçeğe takılıp kalmak değil, hayallere tutunup gerçeğe ulaşabilmektir aslında.

  Bizler daha çok genciz, hayatın ilkbaharındayız, gün doğumundayız. Bizler, topraktan kafasını kaldırıp güneşe merhaba diyen küçük tomurcuklarız. Bizler daha yeniyiz belki ama hayallerimize bağlıyız. Umutlarımıza yaşamın en başından tutunuyoruz biz. Çünkü biliyoruz, bu zamana kadar umutlarla gelindi, umutlarla kuruldu bu cumhuriyet, umutlarla ayağa kalktı bu millet. Gelecek bize emanet edilmişken elimizden kayıp gitmesine müsaade etmeyeceğiz bizler. Genciz biz! Umutlarla alevlenen ateşi, umutlarla körükleyeceğiz. Biz bu güne umutlarla geldik, geleceğe umutlarla devam edeceğiz.