Konusu

Genç yaşınızın tüm belirsizliklerine rağmen, ileriye umutla bakmanızı sağlayan etkenleri bizlerle paylaşınız. İyimserim çünkü...


26 Şubat 2016 Cuma

Yazar Rumuzu: sevimlibakteri1612
Eser Sıra Numarası: 160217eser11
MUTLULUK UĞRUNA
          Ana rahmine düştüğü anda başlıyor zorluklar,ölene kadar da peşini bırakmıyor insanın, bazıları için öldükten sonra bile devam ediyor.Binlerce hücre bölünüp milyonlarcası oluyor,dokular,kemikler oluşuyor,yüz beliriyor.Sonra o yüz,o gözler dünyaya açılıyor ve sorunlar başlıyor.
Yaşamımızın her evresinde karşılaşıyoruz engellerle. Bebekken yardımsız iş göremiyor, dertlerimizi dillendiremiyoruz,çocukken oyuncaklarımızı paylaşamıyor,kendi kararlarımızı kendimiz veremiyoruz, sonra okul,sınav stresiyle tanışıyoruz. Aile kurduk derken yaşlanıp hastalıklarla uğraşmaya başlıyoruz.Sonra ise bir bakmışız beyaz bir ışık,yanımızda da iki melek.
Hayat tabi ki bundan ibaret değil.İnsana verilen,içinde sayılamayacak kadar çok güzel anı da bulunduran bir şans aynı zamanda. Bu yüzden tüm bu zorlu anlarda bardağın hep o milimlik de olsa dolu tarafını görmeye çalışıyorum. Kafamda, olabilecek en iyi senaryoyu kurup ona inanıyorum.Bu senaryonun gerçekleşeceğine dair bir kaide de yok ama beni o an mutlu ediyor ve umutsuzluğun beni o karamsarlık kokan avuçları içine almasını engelliyor.En önemlisi de bu.
Bizler insanoğluyuz ve çoğumuz kendi hayal dünyamızda da yaşıyoruz gerçeklik dışında. Ya gün içinde ya yatmadan önce kuruyoruz bunları ya da rüya olarak görüyoruz bilinçaltımızın barındırdıklarını.Hep de bizi mutlu edecek şeyleri hayal edip,yapabiliyorken hayallerimize kötü anlar eklemiyor,gerekirse biraz saçmalayıp olabilecek,içinde ufak bir kötülük kırıntısı bulundurmayan düşü kuruyoruz.Bizi mutsuz eden olayların iyi taraflarını düşünüyoruz.”Hayırlısı buymuş.” diyerek avutuyoruz kendimizi.Ve bunların hepsi kafamızda,düşüncelerimizde bitiyor aslında.İnsan psikolojisi,zihninde olup biten her şey birer büyük etken.
          Ben de o insanlardanım,duygularını düşünceleri etkisinde şekillendirebilenlerden.Düşüncelerim de her zaman iyiye yönlendirir beni.Tıpkı programlanmış bir makine gibi.Buna programlanmış olmak çok büyük bir avantaj,çok güzel bir şeydir.İnsan bu yolla mutlu oluyor çünkü.Ve anahtar kelime,ana neden budur,mutluluktur.İnsanın mutluluğa karşı bitmez tükenmez açlığı.Bu açlık her şeye iyi bir açıdan bakmaya,kötü şeylere karşı kör olmaya,iyimser olmaya iteler insanı.Bunu yaptığı zaman da zafer gülücüğünü yerleştirir yüzüne.Bu kötü psikolojiye karşı,mutluluk uğruna kazanılan bir zaferdir,zaferlerin en güzellerinden.Bu yüzden tüm zorluklara,engellere rağmen iyimserim ben.Tüm bu zaferleri kazanmak için,o şahane tadı ruhumun en derinlerinde hissetmek için,mutlu olmak için.


önceki eser / sonraki eser