Konusu

Genç yaşınızın tüm belirsizliklerine rağmen, ileriye umutla bakmanızı sağlayan etkenleri bizlerle paylaşınız. İyimserim çünkü...


26 Şubat 2016 Cuma

Yazar Rumuzu: şems1234
Eser Sıra Numarası: 160221eser41TEK ŞANS İYİMSERLİK
Bu yaşıma kadar gördüğüm, bizzat şahit olduğum, anlam veremediğim, etkilendiğim her şeye; çözümleyemediğim tüm sorunlarıma, netleştiremediğim tüm belirsizliklere karşı hâlâ iyimserim çünkü yaşımın getirdiği avantaj ve dezavantajları biliyorum. Önümde upuzun bir yol, karalanıp canlı renklerle doldurulacak bembeyaz sayfaların varlığının bilincindeyim. Yapacağım hataların farkındayım ve bunların getireceği sorunlara da şimdiden göğüs germiş durumdayım. 
İyimserim çünkü kendimi geliştirebilecek kadar, neyin iyi neyin kötü olduğunu fark edebilecek kadar çok okuyorum bu yüzden gelecekten korkmuyorum. 
İyimserim çünkü kendime güveniyorum. Daha hayatının baharını yaşayan bir genç olarak istediğim müddetçe yapamayacağım hiçbir şey olmadığının, dünyamın benim ayaklarımın altında olduğunun farkındayım.
Bütün ipler benim elimde olduğu için iyimserim. Bütün kontrol ve kararlarların benim himayemde olduğunu bildiğim için iyimserim çünkü ne zaman planlarıma uyup ne zaman da kendimi akıntıya bırakacağımın bilincindeyim. 
Geleceğimin, inadına sahip olduğu o küçücük ama zamanla insanın canını sıkan tüm o belirsizliklere rağmen inadına iyimserim çünkü ne yaparsam yapayım, ne yaşarsam yaşayayım, hangi koşulda olursa olsun beni daima sevecek, kollayacak ve bana destek olacak kocaman bir aileye sahibim. O nedenle korkmuyorum, karamsar olamıyorum.
Zamanı geldiğinde ailemden de daha yakın olan, kendime bile anlatamadığım sıkıntılarımı beni görüp hemen surat ifademden çıkartabilen, az ama öz dostlara sahip olduğum için iyimserim. Çünkü onlar sizi dirseklerinizden desteklediği müddetçe düşseniz bile her zaman kalkacak ve yine kendinizde dünyaya kafa tutacak gücü bulabileceksiniz. 
Sorunlarımın, çözümlerinin, sorumluluklarımın, yeteneklerimin, güçlü ve zayıf yönlerimin; kısacası kendimin bilincinde olan bir genç olarak iyimserim çünkü gerek gelecek yaşantımda olacak gerek günlük yaşamımda karşılaşabileceğim art niyetli insanlara karşı nasıl davranacağımı biliyorum.
İyimserim ve iyimser olmaya devam edeceğim çünkü hayatın kısa olduğunu, hayıflanarak ya da kötü düşünceler ile hem zihnimizi hem de ruhumuzu, zamanla da sağlımızı zehirlemeye gerek olmadığını öğrendim. İyimserim çünkü kötümser olmak için bile zaman yok.
İnsanlar bana çok fazla baskı yapmaya başladığında ya da beklentilerini yükselttiklerinde sakin kalıp görmezden gelebiliyorum çünkü sınırlarımın bilincindeyim ve bu yüzden iyimserim. Hayatımı olabildiğince dolu dolu ve mutlu geçirmeye çalıştığım için iyimserim çünkü başka şansım yok. Çünkü siz en kötüsüyle aklınızı kurcalarken sizi teselli edip doğruya yöneltecek insanlar çok kalmadı. Her şeyinizi kendiniz halletmeniz gerekiyor, artık ne annenizin küçük bebeği ne de öğretmenlerinizin yeni yetme öğrencilerisiniz. Henüz on beş yaşında olsanız bile insanlar size yetişkinmişçesine yaklaşıp ona göre davranıyorlar – ki bazen hoşuma da gidiyor – ve siz onların bakış açılarını değiştiremezsiniz. Bu yüzden iyimser olmak zorundasınız ki hayatınız hep o “mükemmel” çizgi üzerinde yürüsün ve bu çizgi boyunca sürsün.
Eğer iyimser olamıyor, her zaman “Ben bunu asla yapamam!” ya da “Neden ben?” gibi düşünceler içinde boğuşuyorsanız size ancak geçmiş olsun diyebilirim. Çünkü kötümserken hayat olduğundan bin kat daha zor. 


önceki eser / sonraki eser