Konusu

Genç yaşınızın tüm belirsizliklerine rağmen, ileriye umutla bakmanızı sağlayan etkenleri bizlerle paylaşınız. İyimserim çünkü...


26 Şubat 2016 Cuma

Yazar Rumuzu: sba3520
Eser Sıra Numarası: 160220eser17HER ŞEYİN FARKINDAYIZ
İyimserim çünkü geçmişini bilmeyen geleceğine yön veremez. Ne mutlu bana ki geçmişimi, nereden geldiğimi ve kimler sayesinde burada olduğumu çok iyi biliyorum. En önemli etken de bu aslında. Bizler ki Mustafa Kemal’in cumhuriyeti emanet edecek kadar güvendiği Türk gençliği; bu ülkede bu şartlar altında yaşamamızı, bu güzel vatana sahip olmamızı, bu ülke için mücadele eden insanların geleceğe umutlarla dolu bakışlarına borçluyuz. Bizler de onlar gibi içimizde günden güne yeşeren umutlarla yola çıkarsak önümüze çıkan çoğu engel ve olumsuzlukla yüzleşmeyi başarabiliriz. Kim bilir bu umutlar belki ufak kıvılcımlarla başlar, geçmişin tozlu sayfalarından günümüze bir ışık olur ve tüm ülkeyi aydınlığa kavuşturur… Bana bir şimşek çak\yolumu aydınlatacak\Gazi’nin gözlerinden\mavi bir şimşek\Kuvayı-i milliye mavisi\aynı emaneti taşımaktayım\hürriyet ve istiklal benim karakterimdir.

İyimserim çünkü tarafsız olmayı biliyorum kim ne düşünürse düşünsün insanı gerçekten insan olduğu için sevmek gerektiğini düşünüyorum. Toplumda gruplaşma olmadan tek bir yürek tek bir bayrak altında hep birlikte yaşamayı öğrenebileceğimiz günün gelebileceğine inanıyorum,  inanmak istiyorum. Gerçi büyüklerimde bile göremiyorum bu tarafsızlığı artık. Herkesin dilinde bir gruplaşma var bir ayrılık hâkim söylenen çoğu sözde. Hâlbuki bu ülke böyle kazanılmamıştı. Hani genci yaşlısı kadını erkeği demeden bütün herkes hep bir aradaydı. Yani yıllarca bize böyle anlatıldı da o yüzden soruyorum. Öyleyse neden şimdi böyle değiliz? İyimserim çünkü gelecek ile ilgili önyargılarım yoktur. Benim için önemli olan yapacağım şeylerin doğruluğu veya yanlışlığını tartıp doğru bir şekilde ilerleyebilmek, üzerime düşen sorumlulukları yerine getirmek ve sonuç ne olursa olsun arkasında durabileceğim olayların peşinden gitmektir. Sonuçta herkes hata yapabilir. Doğru veya yanlış yapılanın farkında olmaktır asıl önemli olan. Pişmanlık da insanlar için yok mudur zaten? Benim için pişmanlık öyle diğer insanlardaki gibi hayal kırıklığıyla sona ermez. Pişman olduğum şeylerden yeni dersler çıkararak sürdürürüm hayatımı. Bu yüzden hata yapmaktan korkmadan ilerlerim çünkü her bir hatanın bana yeni bir doğruyu kazandırdığını bilirim. Zaten bir insan hata yapmaktan korkmamayı başarabiliyorsa geleceğe de umutla bakabilir çünkü iyi veya kötü yaşanan her olayın, yapılan her hatanın ve öğrenilen her yeni doğrunun kendisine yeni değerler katacağını bilir.

İyimserim çünkü yanımda beni her zaman destekleyen ailem ve kendime doğru bir yol çizebilmem için çabalayan öğretmenlerim var. Onların varlığı ve desteği ile doğru yoldan şaşmadan emin adımlarla ilerleyebildiğim sürece attığım her adımda hayallerime, ulaşmak istediklerime bir adım daha yaklaşacağım. Gerçekleştirebildiğim her isteğim de bana yeni arzuların kapılarını aralayacak. Sıradaki ne sorusunun cevabı yeni bir anahtar olacak keşiflerimde geleceği umutla beklemeyi öğretecek akıp giden zaman. Gelecek her dakika yeni bir gelecek getirecek, geçmiş ise ilerleyen her dakika geriye dönüp baktığımda yaşadıklarımla dolup taşacak. Ben ise devamlı ileri bakmaya gayret edeceğim geçmişimi paylaştığım ve paylaşmaya devam ettiğim ailem ve öğretmenlerime sonsuz teşekkür ederek. Çünkü onlar sayesinde bulmuş olacağım kendimi.

İyimserim çünkü ideallerim var benim. İleride hedeflediğim yerlere ulaştığım zaman bulunduğum konumdan önce asıl önemli olanın insanı insan yapan özelliklerinde saklı olduğunu ve önüme çıkabilecek bütün olumsuzluklar karşısındaki sağlam duruşumun beni ne olursa olsun ayakları sağlam basan bir birey yapacağını biliyorum. Karakterimin, duruşumun, olaylara karşı bakış açımın olması gerektiğini bilerek yetiştiriyorum kendimi. Çünkü sadece bir şey olmak için yaşarsak aslında hiçbir şey olamayacağımızı anladım.

İyimserim çünkü gencim umut doluyum. Bir şeylerin daha iyiye gitmesi için katkı sunabileceğim uzun yıllar ve bunun bilincinde kendini yetiştiren bir gençlik var benimle birlikte. Bizler her ne kadar genç yaşımızın tüm belirsizlikleriyle anılsak da aslında çoğu şeyin farkındayız, farkında olmalıyız. Bu doğrultuda kendini donanımlı ayakları yere basan bir insan olarak yetiştirmek de ancak birçok şeyin farkına varmakla olur zaten. Görebilmek… Bakmak ile görebilmek arasında gerçekten de çok büyük bir fark vardır. İnsan eğer yaşanılan şeylere bakmaktan ziyade her yönlüye inceleyip tam anlamıyla görebiliyorsa birçok şeyin de farkına varabilir. İşte bu farkın ne olduğunu anlayabildiğim, anlayabildiğimiz için umutla bakıyorum geleceğe. Çünkü bu gençlik uyumuyor uyumayacak! Çünkü bu gençlik sanıldığının aksine her şeyin farkında!önceki eser / sonraki eser