Konusu

Genç yaşınızın tüm belirsizliklerine rağmen, ileriye umutla bakmanızı sağlayan etkenleri bizlerle paylaşınız. İyimserim çünkü...


26 Şubat 2016 Cuma

Yazar Rumuzu: sanrı4972
Eser Sıra Numarası: 160222eser56

                                                               İNAN-MA

     İyimserim çünkü insan neye inanırsa öyle davranır. Nasıl ki solan bir çiçek güneşi gördüğünde başını kaldırmıyorsa insanoğlu da o güneşin kendisi için doğmadığına inanır. Belki de bu hayatta bizi ayakta tutan en önemli şey geleceğe açılan yelkenlerde rüzgarın yönü için umduklarımızdır. Hafif bir dalgada savrulmak, dalgaların dövdüğü kayalara ayıp olur. Zira insanda yaşamdan kopmamışken ayakları üzerinde durmak zorundadır.

Bir insanı yıkan, hayatını meçhule sürükleyen sebepler dünya üzerinde yer almaz bazen , eski bir karyolayı kemiren tahta kuruları misali içeriden fethedilirsiniz. İhanete uğramak,kandırılmak her insan için büyük bir bozgundur. İnanmak, bu bozgunun yaşanmasında en büyük suçlu gibi görünse de bunun inanmakla en ufak bir alakası yoktur. Çünkü inanç, kalın duvarlar arkasında seçici ziyaretleri kabul eden bir dosttur.

İyimser olmak hayalperest olmak mıdır? İyimser olmak, bazen çamura batan ayakların yolunuzda ki izlerini temizlemek kadar zahmetli ya da bunu başarabilmek kadar mucizevidir. Koca dünya tuzaklarına alışmak,her gün binlerce insanın başına bir şeylerin geldiğini bilmek bana göre tuzaklarla savaşmanın en büyük motivasyonudur.

Her insan hayatı beyaz bir sayfa ise sayfayı dolduracak ziyaretçilerin varlığı insanoğlunun yaşadığına dair kanıttır. Bazen istemediğimiz ziyaretçiler yelken açarlar sınırlarımıza. Onları kovmak ise bir ricadan çok kurşun kalemin edepsizliğine, silgiye düşer çoğu zaman. Kaybedilen her bir insan yakılan bir mum ışığı gibi gizlenir o sayfalara. İnsan hayatını yaşamaktan daha anlamlı kılan da budur. Uzakta, yakında olan insanlarla onları fark etmeden yaşayan insanoğlu onların varlığı olmadan da yaşayamaz. Ömür ne kadar elimizdeymiş gibi görünse de belli bir zaman sonra tanışılan her insanın hayatınıza katacağı değişikliği merakla bekler hale gelirsiniz. Kurulan her yeni bir ilişki milyonlarca şeye sebep olabilir.

       Yakan, yıkan dünyada iyimser olabilmek. Hem de ne getireceğini bilmediğiniz bir gelecek için. İnsan her koşulda, önce ben, diyen bir varlık. Zira artık ben insanoğlunun iyimserlikle yola çıkan ama egoyla devam eden bu bencilliğinin törpülenmesi taraftarıyım.Çünkü dünyada yok olan her şeyin suçlusu insan. Görmezden gelmek bu gerçeği değiştirmiyor. Eğer iyimser olunacak bir konu varsa o da yakıp yıktıklarımızı yeniden toparlamak adına olmalı.