Konusu

Genç yaşınızın tüm belirsizliklerine rağmen, ileriye umutla bakmanızı sağlayan etkenleri bizlerle paylaşınız. İyimserim çünkü...


26 Şubat 2016 Cuma

Yazar Rumuzu: şairinsesi2626
Eser Sıra Numarası:160209eser01
GÖNLÜN SENDEN NEYİ İSTEDİYSE ONU YAP


'' Hayat kısa kuşlar uçuyor.''* Şimdiden iyi bir zaman yoktur. “Sonra” için hayat çok kısa, belki de sonralar hiç gelmeyecek. Kimi zaman kendinde bulamadığın gücü başkalarında gördüğünde, aslında hayalini kurduğun dünyanın başkası tarafından yaşandığını gördüğünde kıskanıverirsin; kendini bırakıverirsin işte en büyük yanlışı o zaman yaparsın. Kuvveti ne olursa olsun fırtınalar da elbet bir gün son bulur. Sonunda darmadağın olsan da bu yenilenmen için koca bir sebeptir.  Görmelisin,  her yıkılan hayalin altından muhteşem bir gerçek dokunur yüreğine. Mutlak bir aydınlık olmadığına göre gündüzü sevdiğimiz kadar geceyi de sevmelisin.  En azından ben öyle yapıyorum. Bir insan güneşin parlaklığı ile aydınlanabiliyorsa gecenin sessizliğinden de dem çıkarmalıdır elbette.Mutluluk bir insanın hayatına dokunabilmektir kimi zaman ve şu da en büyük gerçeklerden biri, parmak izlerimiz dokunduğumuz hayatlardan ömür boyu silinmez. Çünkü yaşadıklarımızı kaydeder kader ve dejavu dediklerimiz aslında yaşadığımız tüm iyiliklerimizden ibarettir. En hassas terazi, insanın kendi vicdanıdır, öyle güzel gülebilmelisin ki hayatta insanlar seni ağlatmaya utanmalı ve şu da bir nottur her zaman cebimde, “Aslında hiç bir insan acıtamaz kendi kendimizi acıttığımız kadar.” Kan ve kemik herkeste bulunur. Farklı olan ve seni sen diye iyi kılan yürek ve niyettir. Hiçbir zaman unutulmamalı bence, samimi bir kalp dünyayı bile yerinden oynatır.

 Hayal ettiğin hayatı yaşayamadığında sıkılır insan, bu esnada demir atmış yalnızlığımın kıyısında nefes alırken sıradanlaşmışlığıma, sırf sesimle mutlu oluyor kuşlar diye bir şarkı mırıldanırım penceremde. Kurumuş yüreklere bir damla nefes olacaksa eğer gözyaşlarım, akıttığım her damlaya şükürler olsun ki hala kendime ağlayabiliyorum.Mutlu olduğun ve insanları mutlu edebildiğin her yer cennettir. En güzel ve değerli şeyler görülmez ya da duyulmaz ancak kalp ile hissedilir. Sonuçları olmayan hikâyelerim var benim. Kimselere anlatamadığım, bütün ütopyalarımı içine gizlediğim, nereden geldiğini bilmediğim umutlarım var penceremi aydınlatan.Hayat, sonlu mutluluk içinde yaşarken sonsuz acıyla yaşayabilmektir belki de. Aslında her şey aynı başlamıyor her güne, gülümse bütün iyimserliğinle gülümse ki başlasın köklü değişim. Biriktiriyorum zamanı bak kalbimde, bir ses duyarsam eğer ıssızlaşan sessizliğim dillenecek ve o zaman varlığımla yokluğumdan habersiz herkese bulaşacak mutluluğum. Çünkü başkalarının sözlerini dinlerken kalbimizin sesini dinleyemiyoruz. Hiçbir yerde yoksa eğer iyiliğin, düşüncelerin; sevgin en büyük sığınağın. Ne kadar soğuk olursa olsun havalar, rüzgâr dertlerimize doğru acıtarak esse bile, güneş doğduğu her gün kocaman bir umuttur. Üşüyen bedenlerimiz olsun, yüreklerimiz olmasın kâfi. Güzel olan yaşadığımız anlardır. Bugünün bitmesi neyi değiştirir ki yarın sabah her şey yeniden başlayacak zaten. Ne kadar sessiz kalırsanız o kadar duyarsınız ne kadar iyilik yaparsınız o kadar iyilik bulursunuz.
Hayat aldığımız nefeslerin toplamı değil. Nefesimizi kesen anların toplamıdır. Yaptıkların yapacakların teminatı olmasın. Düne sığınma.
Sen sadece yap
Yaşa ve yürü ...
*Cemal Süreyya’dan
.önceki eser / sonraki eser