Konusu

Genç yaşınızın tüm belirsizliklerine rağmen, ileriye umutla bakmanızı sağlayan etkenleri bizlerle paylaşınız. İyimserim çünkü...


26 Şubat 2016 Cuma

Yazar Rumuzu: rüya1235
Eser Sıra Numarası: 160222eser33
 

İYİMSERİM
Hayat her zaman gülümsemez bize. Bazı geceler fırtınalı bazı geceler de gökyüzünde kocaman bir ay parlar.  Gökyüzüne baktığımızda tüm hayatımızı gözden geçirme ihtiyacı hissederiz. Karar verirken Aya bakarız ve “Ay ne kadar da güzel parlıyor!’’ deriz. Yüzümüzde bir gülümseme belirir. Fırtınalı gecelerde ise ‘’Gök yarıldı neredeyse üstümüze düşecek’’ deriz.  Geceden geceye fark olduğu gibi hayat da dümdüz bir yol değildir. Mutlu günlerimiz olduğu gibi üzüntülü günlerimiz de olur.
Hayatta zor zamanlar geçirdiğimizde devam etmemizi umudumuz sağlar.  İnsan tek başına umut dolu olamaz. Umut dolu olmasını sağlayan etmenler vardır. Hayatta bir amacın varsa mutlusundur, hayallerin vardır, sana güvenen seni seven insanlar vardır.
Çoğumuz sevildiğini ilk kez anne karnında hisseder. Hatta sevildiğini hissettiğinde hareket bile eder. Anne baba sevgisini bir kez tadan bir insan ömrü boyunca asla unutamaz o orada güzel bir anı olarak kalır. Bazı günler kaybolduğunu hissetseniz bile en ufak bir olayda hemen gün yüzüne çıkıverir. Aşk da sevilmenin bir başka türüdür. Onu düşündüğünüzde mutlu olursunuz beyninizin her tarafını işgal eder,  göremeyince meraklanır sürekli onun yanında olmak istersiniz. O etrafınızda yokken sanki boşlukta gibi anlamsız bir hayat vardır karşınızda. Bu yüzden de ondan ayrılmak istemezsiniz hayata umutla sıkı sıkı tutunursunuz. Bir anda vaz geçip gitmek kolaydır nasılsa ama marifet değil. “Aşk gitmekten vazgeçip sevmektir aslında” sözüyle Özdemir Asaf aslında aşkın insanı hayata nasıl bağladığını çok güzel açıklamıştır.  Arkadaş sevgisini de unutmamak gerek. Arkadaşlar hayatınızın her alanında yanınızdadır. Üzüldüğünüzde size destek olurlar, yol gösterirler; onlarla beraber güler, eğlenir hatta çılgınlıklar yaparsınız. Hayatınızda size zarar geldiğinde üzülecek ve günlerce yas tutacak en az bir kişi varsa umut vardır, iyimserlik vardır.
Hayaller de umutların bir parçasıdır. Herkesin hayalleri farklıdır. Kişiden kişiye yaşam tarzından yaşam tarzına değişir. Örneğin; kanserli bir çocuk arkadaşlarıyla sokakta oyun oynamayı hayal eder. Bir gün iyileşip koşabilmeyi, uçurtma yapmayı ve daha bir sürü şeyi. Küçük bir çocuk ise büyüyüp işe gitmeyi, bir başka çocuk okuyup başkan, doktor olmayı ister. Amacı dünyayı daha iyi bir hale getirmek olan veya dünyayı gezmek bilmediği ülkeleri gitmek, farklı yiyecekler tatmak isteyen kişiler de vardır. Bu insanlar hayallerini gerçekleştirebilmek için çabalarlar, vazgeçmezler. Bir gün hayallerini gerçekleştirebilmeyi umut ederler.
İyimserim çünkü sevildiğimi biliyorum, hayallerim var, umudum var.


önceki eser / sonraki eser