Konusu

Genç yaşınızın tüm belirsizliklerine rağmen, ileriye umutla bakmanızı sağlayan etkenleri bizlerle paylaşınız. İyimserim çünkü...


26 Şubat 2016 Cuma

Yazar Rumuzu: ruh1703
Eser Sıra Numarası: 160222eser45


                                                  HER KIŞIN BİR YAZI VARDIR


    İyimserlik, yaşadıklarımızın getirdiği bir özelliktir. Derdin, borcun ve sıkıntının içindeyseniz ama hala gülümsüyorsanız iyimsersinizdir. Ben de bir gencim ve kafamda dönüp duran düşüncelerim var. Kimi zaman bu düşünceler beni kötümser olmaya zorlayabilir fakat yılmıyorum. Kendimi büyük bir buhranın içindeyken bile ışığa yakın görebiliyorum. İyimserim, çünkü ışığa ulaşacağımı biliyorum.

 Ergenlik, yani daha kibarca söylemek gerekirse gençlik, döneminde duygular en doruklarda yaşanır. Yoğundur. Duygularımızın yoğun olduğu bir dönemde iyimser olmak zordur. Düşünceleriniz arasında kapalı kutuya sıkıştırılmış hissedersiniz. Nereden mi biliyorum? Çünkü bunları çoğu genç gibi ben de yaşadım, yaşıyorum. Ama tüm bunlara rağmen bir ailem, beni bekleyen parlak bir gelecek ve elimde imkanlarım var. Uçurumdan düşerken tutunacak dallarım var. Bunlar mutlu ve iyimser olmak için sebeplerim. Sürekli iyimser olup Polyanna’yı oynayacak değilim fakat tamamen siyaha bulanmış, kötümser bir insan da değilim. Mavi umudun rengidir. Ve benim gökyüzüm mavi. Her gecenin bir sabahı vardır. Hava karardıktan sonra maviye döner. Yani zor zamanlarımdan sonra benim de çok daha güzel günlerim olacak. “Nasıl herkes bu durumu atlattıysa ben de atlatırım.” Diye düşünüp iyimser tarafımı besliyorum. Okuduğum kitaplar da  iyimser olmak için sebeplerim arasında. “O karakterler zor zamanlarda bile kurtuluyorlar. Öyleyse ben de yapabilirim.” Hep bu düşünceyle birlikte hareket ettim. İyimser tarafımın, kötümser olana baskın çıkmasının da sebebi oldu. Bir örnek vermek gerekirse, sınavdan düşük not aldığımda ilk yaptığım şey üzülmek olmadı asla. Yanlışlarıma bakıp öğrendiklerimi pekiştiririm. Yani yanlışlarımı doğrulara çeviririm. Bunun  sonucunda ise diğer sınavdan daha yüksek bir not alırım. Aldığım yüksek not iyimser olmanın ne kadar muhteşem ve aynı anda ne kadar işe yarar olduğunu kanıtladı. İyimser olabilmek için kötü bir durumun içinde bulunmam gerektiğini anladım. İyi şeyler yaşarken iyimser olmaya ihtiyacınız yoktur. Asıl iyimserlik kendini kötü durumlarda belli eder. Gençliğimin verdiği üzüntülerin iyimserliğimi artırmasının nedeni de budur. Yoksa her şey mükemmel bir şekilde ilerlerken iyimserlik pek de gündemde olan konulardan değildir.

  İyimser olmamın tüm nedenlerini tek çatı altında toparlayacak olursak çoğunlukla çevremdeki olaylardan etkilendiğimi söyleyebiliriz. Kendi yaşadıklarım, kitaplar, ailemde yaşananlar iyimser tarafta bulunmayı öğretti bana. Söyleyeceğim şey biraz klasik olabilir ama bardağın nasıl boş tarafı varsa dolu tarafı da vardır. Dolu olanı görmek gerekir. Ben de öyle yapıyorum ve gençliğimin verdiği kötü yanları olabildiğince iyileştirmeye çalışıyorum. Pozitif olup, diğer iyi olayları yanıma çekebilirim. İyimserim, çünkü geçirdiğim kışın bir de yazı olduğunu biliyorum.  


önceki eser / sonraki eser