Konusu

Genç yaşınızın tüm belirsizliklerine rağmen, ileriye umutla bakmanızı sağlayan etkenleri bizlerle paylaşınız. İyimserim çünkü...


26 Şubat 2016 Cuma

Yazar Rumuzu: prenses0001
Eser Sıra Numarası: 160219eser09
UMUDUN ÖTESİ DE VAR
İyimser bana göre, yaşadığı sorunlara, hatalara, kötülüklere vb. sorunlara iyi yönden bakarak bardağın boş tarafından değil de, dolu tarafından bakmasıdır.
İyimserim çünkü ben her soruna çözüm bulamam belki de. Ama bunu o aşamaya götürebilirim.  Hayatın ne kadar süreceğini ve yaşamamızın ne kadar süreğen olduğunu nasıl bir hayat geçireceğimi, seçimlerimi hayallerimi ben seçiyorum.
Bu yüzden hayatımı tıpkı bir oyun hamuru gibi şekillendirmeliyim.  Ve eğer doğrularımı hatalarımla karşılaştırıp doğrularımı tek kalemde silersem, elimde ve avcumda bana dair, umudum kalmazdı. Bu yüzden tam tersini yapıp yoluma devam ediyorum.
Hayatım ne kadar zor olsa da büyüyüp merdiveni çıktıkça yüküm de artıyor elbette. Yaşımın da ve yaşamın da zorluklarıyla baş ettiğim gibi, doğrumu bilerek, yanlışımdan ders çıkararak geleceğime bakıyorum. Bunu yanlışlarımla pes etmeden yol kat ederek yapıyorum. Eğer geleceğimi ve geçmişimi, göz önünde bulundurmazsam geleceğe dair umutlarım da kaybolur. Her gün yepyeni sınavlardan geçip, hayatı basite almadan her zorluğun önünde diz çökmeyerek yaşamımı sürdürüyorum.
Zaman ne kadar geç olsa da, derin bir nefes alırken ki çektiğim " oh" gibi pes etmiyorum ve buna önce kendimi inandırıyorum.  Hayat zor deyip bir bahaneyle geç kalsaydım eğer sadece kendimi kandırmış olurdum.  Ve bunu hep yapardım. Ne var ki gözümü hırs bulansa rekabete girsem bende, hayır diyorum ve hatırlıyorum, ileriyi bakma diyorum geçmişe önce düşün elbette yaptıklarını ve yapabileceklerini sadece orada tıkılıp kalma kim ne derse desin yapabilirim iyi bir gelecek sunabilirim kendimi pes etmiyorum yılmıyorum işte hayal etmek önemli belki de. Önce hayal ediyorum sonra hedef kılıyorum kendime yanlış yapmaktan korkmadan o yanlışa tıkılıp kalmadan devam ediyorum yoluma. Biliyorum kimseye karışmadan kötümser yaklaşmadan burada da var bir doğru diyerek, her yanlışta bir doğru arayarak, her doğruda da gurur duyarak her şeye pozitif odaklanıyorum.
Çünkü biliyorum ya hayat çok kısa her şeyi göz önünde bulundurup ah çekmeyecek kadar.  Hayatı bir soruna bağlanmaya vakit kalmayacak kadar. Her şeyin peşinden giderek her şeyi hesaba katarak yaşamalıyız belki de. Eğer her şeyi kötü düşünüp yola çıksaydık bir çıkış yolu bulamazdık.  Çünkü hepimiz şunu unutmamalıyız aslında, her belirsizliği her çözümü, her sorunu, her doğruyu, her umudu ve her hayali arkamızda bıraksaydık eğer,   gelecek diye bir şeyimiz olmazdı...


önceki eser / sonraki eser