Konusu

Genç yaşınızın tüm belirsizliklerine rağmen, ileriye umutla bakmanızı sağlayan etkenleri bizlerle paylaşınız. İyimserim çünkü...


26 Şubat 2016 Cuma

Yazar Rumuzu: pembe0155
Eser Sıra Numarası: 160219eser15BİLİNÇLİ İYİMSER
İyimserim çünkü içinde bulunduğumuz hayat ve bu hayatı yaşamamızı sağlayan Tanrı böyle olmamızı istiyor. Goethe’nin unutulmaz başyapıtı Genç Werther’in Acıları’nda söylendiği gibi “Şayet  insanlar şimdiye kayıtsızca katlanmak yerine, bu denli büyük bir çaba ve tahayyül gücüyle geçmiş kötülüklerin anılarını geri çağırıp canlandırmasaydı -neden bu yaradılışta olduklarını yalnızca Tanrı bilebilir – bu kadar acı yaşanmazdı.”
Bütün insanların geçmişi kötülükler ve acılarla doludur. Geleceğe temiz bir sayfa çekerler. Böylece daha iyi hissedeceklerini düşünürler. Bunun adına ‘’iyimserlik ‘’ derler. Yine Goethe’ye göre, “İnsanlar iyimser olmasaydı, neden bu yaradılışta olduğumuzu yalnız Tanrı bilebilirdi.” İyimserlik bir nevi insanı hayata bağlayan ve neden bu hayatta olduğumuzu anlamamızı sağlayan bir düşünce.
İyimser insanlar tanıdım. Hepsi –istisnasız- geçmişlerinde yaşadıkları kötü olaylar nedeniyle iyimser olmuşlardı. Ama bir şeyi fark etmemişlerdi. İyimser olunca sandılar ki hiç kötü bir şey yaşamayacaklar. Aslında tek yaptıkları kötü olayları görmezden gelmek ve geçmişte yaşadıkları kötülükler ile kıyaslayıp kendilerini rahatlatmaktı. Acının üstünü acı ile kapayıp buna iyimserlik dediler. Düşüncelerini, hayal güçlerini körelttiler ve kaybettiler. İyi şeyler yapmak için değil iyi şeyler düşünmek için yaşadılar. Ve devamlı Tanrıya şükrettiler.
Ben de iyimser bir insanım. Acılarımın üstünü acılarım ile kapayıp sürekli Tanrıya şükrederim ama asla hayal kurmam. Yalnızca umut ederim. Eğer hayal kurarsam iyimser olamam. Çünkü hayal kuran insanlar kötümserliğe meyilli insanlardır, devamlı daha iyi bir hayatın hayalini kurarlar. Ben daha iyi bir hayat istemiyorum. Şu anki hayatımı geçmişimle ve başka insanların hayatları ile sıvayıp hayatıma devam ediyorum. Çünkü ben iyimser bir insanım.
Ben iyimserlikten nefret eden iyimser bir insanım. Görmezden gelen ama bunu yaparken her şeyin farkında olan bir iyimserim. Aslında bulunduğum durumun kötülüğünü bilen ama yine de iyimser olan bir insan. Buna bilinçli iyimserlik diyorum ve bunu yapmaktan zevk alıyorum. Bilmenin acı çekmek olduğunu bir kez daha anlayıp bilinçli iyimser olmak yolunda emin adımlar ile yol alıyorum. 


önceki eser / sonraki eser