Konusu

Genç yaşınızın tüm belirsizliklerine rağmen, ileriye umutla bakmanızı sağlayan etkenleri bizlerle paylaşınız. İyimserim çünkü...


26 Şubat 2016 Cuma

Yazar Rumuzu: papatya1603
Eser Sıra Numarası:160126eser01


                                                                      TEK ÇARE UMUT

      Yaşadığımız bu dünyada aslında her birimiz bir şeyler için varız. Bir insan, bir istek, bir gelecek ve ya herhangi bir şey için. Kimimiz kaybetmemek, kimimiz gerçekleştirmek, kimimiz sevmek, kimimiz de sonunu görmek için yaşarız. Ama yaşamayı içine yer etmiş her insan bu dünyaya umutla bakar. Kendi iç dünyasında bir umut oluşturur. Sevdiği bir şey, bir insan genel olacak olursa bir varlık için en güzel umutları kurar kendine. Bazıları vardır başarmayı görev bilmiştir kendine. Kalbinde hırstan yuva kurmuş ve geleceğe karşı tek umudu başarmak olmuştur. Bazısı başka insanlar için başarmak istemiştir. Tek umudu başarısıyla sevdiklerini kazanmak olmuştur. Birde öyle yürekli insanlar vardır ki bu hayatta, tüm sıkıntılarına tüm zorluklarına rağmen, nefes aldığı her saniyeyi kendine işkenceye çevirmiş, bir gram sevgi hissetmemiş ve hala bu hayatta bir kez olsun kazanmak için geleceğe umutla bakmışlardır. Bu insanlar yorgundur. Daha yolun yarısındadır ama o gencecik vücudu, o gencecik yüreği yorgundur. Aslında bakarsak her bedende farklı bir umut vardır. Kimisi yaşadıklarıyla sular umutlarını, kimisi ise gözyaşlarıyla. Umut farklıdır. Mutluluktan kurulan umutlar vardır, birde acı dolu umutlar. Fark etmek zordur o bedenlerin içindeki umudun hangi umut olduğunu.
  
       Şu genç yaşımın bana verdiği tecrübeler geleceğe umutla bakmamı sağlıyor. Herhalde bunu birkaç büyük okusaydı “Daha 15 yaşındasın, neyin tecrübesi?’’ diyeceklerdi. Fakat hala bilinçsiz, hoşgörüsüz bir toplumda gençler olarak yetişiyoruz. Neredeyse artık her birimiz gün geçtikçe birer tecrübe kazanıyoruz. Bu yüzden hem insanlara, hem  çevremize, hem de hayata kırgın yaşıyoruz. Hele benim gibi bu hayata göre fazla  kırılgansanız, umut ışıklarınız söndü sönecek demektir. Oysa beklemek umudu en güzel kılan şeylerden biri. Şu ergenlik çağımın kendi adıma en kötü  günlerini yaşarken bile umut etmekten hiç vazgeçmedim. Kendimi tuvalet aynasının camında, kıpkırmızı yanaklarımdan süzülen göz yaşlarımın beni olduğumdan daha çirkin gösterirken, defalarca klozet kapağına ellerimi koyup midemi boğazımda hissederken, hiçbir şey yiyemezken ve bu kadar problem yaşayıp bir çok insan tarafından dışlanırken bile ‘umut’ bu hayata karşı dayanmamı sağlayacak tek şeydi.  Hiçbir zaman “artık bitti’’ demedim, diyemedim. Bir ablam var ve yaşamam gereken kocaman bir hayat. Bir çok olumsuzluğa rağmen benim için yaşayan bir kız kardeş yeterince geleceğe umutla bakmamı sağlıyor. İnanmayacaksınız bazen yoruluyorum umut etmekten. “Yeter’’ diyorum, “Bırak çabalamayı, başaramıyorsun’’ diyorum kendime. Ama her seferinde kendime bunu dediğim için pişman oluyorum. Çünkü güçsüz değilim çünkü eğer umutlarım giderse yarım kalacağım, bu hayatı yarım yaşayacağım. Ne kadar korkutucu olurdu düşünüyorum da, bir amacın olmadan sadece dümdüz yaşamak. Umutsuz, kararsız, şüphesiz. Bu yüzden geleceğe umutla bakmak benim tek çarem, tek savunmam.
   
        Umut her zaman içimde var oldu. Yaşadığım olumsuzluklar beni her ne kadar yıkmaya çalışsa da içimdeki  umut her zaman kalkmama yardım etti. Bir çok kez kırıldım, bir çok kez kendimi ağlarken buldum ve yine bir o kadar eriyip giderken buldum kendimi. Evet daha gençtim ve umut etmek için fazla zamanım vardı. Kimsenin beni sevmeyeceğini hatta benden nefret edeceğini düşünürken bile kendimle çelişen yüreğim hep içinde umut bulundurdu. Bazen bir sevgi, bir bakış, hatta anlamlı gelen tüm davranışlar her şeyin olumlu gideceğini, tüm hayatımın düzene gireceğini bana anlatsa da umut insanın içinden kesip atamayacağı hayal kırıklıklarını engelleyecek tek çare. Ve ben bugün eğer gülüyorsam, bugün sokaktan geçen herhangi bir insana gülümseyebiliyorsam, tanımadığım birine ‘Günaydın!’ diyebiliyorsam, her şey ters giderken bile ‘’Yaratandan ümit kesilmez’’ diyebiliyorsam eğer umut benimle, ve her zaman içimde.