Konusu

Genç yaşınızın tüm belirsizliklerine rağmen, ileriye umutla bakmanızı sağlayan etkenleri bizlerle paylaşınız. İyimserim çünkü...


26 Şubat 2016 Cuma

Yazar Rumuzu: papatya0770
Eser Sıra Numarası: 160219eser16SÖZ VER
İyimserim çünkü kötümser olunca elime bir şey geçmeyeceğini anlayacak kadar bir şeyler öğrendim. İyimserlik ileriye doğru işler genellikle. “Geleceği iyi selamlayabilmektir” asıl mesele. Şu an ne durumda olursan ol, geleceğe iyi bakıyorsan, iki saniye sonrasında iyi şeylerin seni beklediğini düşünüyorsan bu bir iyimserlik örneğidir. Hayatta kalabilmek, yaşama daha sıkı tutunabilmek için iyimserlik gereklidir. Hayallerimizi kurarken iyimser birer insanız. Herkes hayallerini kurarken iyi şeylerin olacağını düşünür, hep iyi şeyler hayal eder. Aslında bu da bir nevi iyimserliktir. Keşke dünyamız hayalini kurduğumuz yerler gibi olsaydı. İyimser olabilen insanların düşünceleri de iyi yöndedir. Aslında iyimserliğin yanında başarıyı getireceğini düşünüyorum. Bir kere iyimserlik, her şeyi en iyi yanından görebilmektir. Bu yüzden de psikolojimize iyi gelir bir yanı var. 

İyimser olunca önce kendini sonra dünyayı deli gibi seviyorsun. Enerjin düşmüyor bir kere. Belki deli muamelesi görüyorsun ama olsun iyimsersin sonuçta. Bu muameleyi bile anlayışla karşılıyorsun. Her düşüşte en kestirme yolu buluyorsun, yol yoksa inşa ediyorsun. Senin için araf diye bir şey yok. Her şey güzel, her şey iyi senin için. Hayat sana güzel, her şeyi güzel görüyorsun. Güzel şeyler görünce mest oluyorsun. Kötü şeyleri görmezlikten geliyorsun. Vazgeçmek, pes etmek… Bunları silmişsin bile hayatından. Bu yüzden kolayca yolunu çiziyorsun. Geleceğin senin ellerinde sanki. Hayatı anlamışsın.

“Hayatı mutlak değer içinde yaşıyorsun.” Ne olursa olsun pozitif çıkıyorsun, iki mutlak değer çizgisinden. Önündeki hedeflere çıkış noktası arıyorsun. Bu da senin vazgeçme duygunu yok edip ileri görüşlü olmanı sağlıyor. “Şiirler yazarım basılmaz, basılacaklar ama!” Hayatında istediğin bir şey olmadığında bile en iyiyi düşünüp iyiye odaklanıyorsun.Olmazsa diye bir şık yok senin için.Meseleleri de çözüme kovuşturuyorsun. Önündeki dik yokuşu tırmanmanın yolunu arıyorsan iyimsersin. İyiyi sahiplen, iyimser ol.

İyimserlik mutlu edenin kaynağına ulaşmak demektir, dünyanın merkezine ulaşmak gibi. İyimsersen tam anlamıyla kendinsin. Kendi kafana sahip olursun, başkaları gibi olmayı istemezsin. Tam anlamıyla özgürleşirsin. Açılmak istersin, her dalgayı kulaçlamak, her yokuşu tırmanmak istersin. Sorunlarınla baş etmek çorap söküğü gibi olur senin için. Kendinde olmayan bir şeye kendini adamazsın, kendini fark etmişsindir ve kendinde olanla, özünle kaynaşır kendini kendinde olana adarsın. Dünyanın gerçeğine ait olmazsın ama onu en derinden anla ve onu bütün biçimlerinde aşarak yaşarsın “bir ada gibi, bütün karalardan uzakta.”

Bu yüzden kendine söz ver. Öyle iyimser yaşayacaksın ki hayatı, huzurunu hiç bir şeyin bozmasına izin vermeyeceksin. Her şeyin aydınlık yüzüne bakacak ve iyimserliğinin gerçeğe dönüşmesine çabalayacaksın. Senin için güneş dünyanın her yerini aydınlatıyor olacak. Karanlıkla değil aydınlıkla işin olacak. Hedefini aşacak, kendini anlayacaksın. 


önceki eser / sonraki eser