Konusu

Genç yaşınızın tüm belirsizliklerine rağmen, ileriye umutla bakmanızı sağlayan etkenleri bizlerle paylaşınız. İyimserim çünkü...


26 Şubat 2016 Cuma

Yazar Rumuzu: öznur5711
Eser Sıra Numarası: 160220eser04                                DİK DUR
          Ben bir gencim. Hayatımda bir sürü belirsizlik ve bir o kadar da sorun var. Genç olmak, yanında bir sürü "şey"i de getirmekte. İşte biz gençler hayatımızda anlatamadığımız, ifade edemediğimiz şeyleri "şey" ile kapatmaya çalışırız.
          Genç olmak, aslında çok kolay. En azından bizden yaşça büyükler gibi çok fazla sorumluluk altında değiliz. Örneğin; bir evi geçindirmiyoruz. Genç olmak bir o kadar da zor. Ders, aile, arkadaş çevresi derken bazen kendimizi bile unuttuğumuz olabiliyor. Daha ayrıntıya girecek olursak, ders açısından çalışabileceğimiz bir sürü ders var. Yeri geliyor hangisine çalışsak diyoruz (Tabii düzenli çalışmıyorsak). Gördüğümüz gibi gençlik karmakarışık bir şey. Peki sizin hiç bir sorun karşısında içe çekildiğiniz ya da bir sorun nedeniyle kocaman bir çukura düştüğünüz oldu mu? Peki bu durum karşısında çözümünüz ne oldu? Ben bir genç olarak hangi sorunla karşılaşırsam karşılaşayım, irademi güçlü tutup direnmek zorundayım. Çünkü ben daha gencim ve önümde Allah nasip ederse yaşayacağım hayli zaman ve karşılaşacağım çokça sorun olacak. Bu cümlemi okuduğunuzda hemen karamsarlığa kapılmayın. Çünkü gençlik, ışık saçmak, güleryüzlü olmaktır. Ee biraz da savaşçı(!) Ben çevremde gördüğüm ya da göreceğim gençlerin karamsar, negatif, kolay pes eden gençler olmasını değil; cesur, istediğini koparan,savaşçı olmasını istiyorum. Ne olursa olsun pes etmemelerini istiyorum. Ben daha büyüyeceğim, mesleğimi elime alacağım. Kendim olarak hayatla ilgili tüm olumsuzluk ve belirsizliklere rağmen ileriye umutla bakmalıyım. Çünkü benim sebeplerim var; İlk olarak ailem. Ben okula başladığımda benimleydiler, hala benimle birlikteler. Onlar benim en büyük destekçim. Onların verdiği emeğe karşılık ben de onlara iyi bir gelecek sunmak istiyorum. Rabbim nasip ederse onlara layık bir evlat olmak istiyorum.
         İkinci olarak, kendi yaşamım, özel hayatım. En büyük isteğim öğretmen olmak. Ama bazen korkuyorum, yapabilir miyim diye cesaret edemiyorum. Şöyle bir düşününce "Ben insanlara yeni bir yaşam sunacağım" diyorum.Onları ayakta tutacağım ve onlarla birlikte ayakta duracağım.Bunları  düşünerek pes etmiyorum.
         Üçüncü ve en önemli olarak, dinim. Benim o kadar mükemmel bir dinim var ki anlatmak çok güç. Ben dinimden sabretmeyi, pes etmemeyi, dimdik ayakta durmayı öğrendim. Tüm bunları düşünerek vazgeçmek, hayallerimi yitirmek istemiyorum. Son olarak şunu söyleme gereği hissediyorum; Genç yaşımızda karanlığı aydınlık etmek de bizim elimizde, aydınlığı karanlık etmek de...


önceki eser / sonraki eser