Konusu

Genç yaşınızın tüm belirsizliklerine rağmen, ileriye umutla bakmanızı sağlayan etkenleri bizlerle paylaşınız. İyimserim çünkü...


26 Şubat 2016 Cuma

Yazar Rumuzu: ntokurefi0000
Eser Sıra Numarası: 160221eser55
ASLA VAZGEÇME
  Hayatımın bütün belirsizliklerine rağmen içimde bir parça umudun olmasının aslında birçok sebebi var. Çünkü her belirsizliğin belirli bir sonucu vardır ve benim belirsizliklerimin de belirleneceği bir gün gelecektir. Bunu söyleyebilmek için çok bilgiye ihtiyacım yok. Çünkü hayat bir döngüdür ve elbet peşinden koşarsan senin olacak hayaller vardır.
  Şuanda hayalini kurduğum meslekten, okumayı istediğim üniversiteden belki de kısa süre içinde vazgeçeceğim. Biliyorum ki her şey değişkendir ve asıl önemli olan kendim olarak kalabilmem ve kararlarımı ben olarak verebilmemdir. Evet, ileriye dönük umutlarım var. Çünkü benim hayallerim var ve bunlardan vazgeçmemek için öğrendiğim şeyler var. Hayallerinden vazgeçen insan yalnızdır. Onları gerçekleştirmek için cesareti yoktur. Geleceğine güvenen insan dününü sağlama almıştır ve bugününde de çalışmaya devam ediyordur. Cesaret insanın kendi kendine verebileceği en kalıcı güçtür. Korkak insan başarılı olamaz. Düştüğünde kalkmayı değil de orada kalmayı tercih eden insandır o. Ben her düşüp kalktığımda daha da güçlenmeyi ve neden düştüğümü sorgulamayı tercih edeceğim. Kendimden emin olduğum için geleceğime güveniyorum, tüm bu belirsizliklere rağmen…
 Ayaklarını yere sağlam bastığı her an gurur duymalı insan kendisiyle. Hiçbir anı boş geçmemeli, boşa yaşamamalı. İleride  geriye dönüp baktığında pişmanlık duymamalı, ‘keşke’lerle dolu olmamalı hayatı insanın. Bugününü dolu dolu yaşarsan yarınların da güvence altındadır. Öğrenilmiş çaresizliği es geçmeli ve asla pes etmemeliyiz. Unutmamalıyız ki zirve tek kişiliktir. Elbette hayatımızda zor dönemlerimiz ve zorlandığımız zamanlar olacaktır. Ama her zorluğun da bir aydınlığı olacaktır. Her şey ‘’Vazgeç!’’ dediğinde umudun ‘’Bir kere daha dene.’’ Fısıltısı hep kulağımızda olmalı. Hayallerimiz ve umutlarımız bize cesaret verir. Cesaret doğru yolda gösterebileceğimiz en iyi davranıştır. Vazgeçmeyi herkes yapabilir ama herkes vazgeçtiğinde başarmak zor olanıdır. Asıl başarı mutlu olduğun yerde kalabilmektir.
  Eğer umutlarımızdan ve hayallerimizden vazgeçersek hayatın anlamı kaybolur. Sıradan ve alışılmış bir hayat yaşamak istemiyorsak zor olanın peşinden koşmalıyız elbet hayat bir gün bize gülecektir. Hayatın gülen tarafını yaşarken çektiğimiz zorluklar aklımıza bile gelmeyecektir. Bu yüzden evet, ileriye dönük umutlarım var. Çünkü adımlarım sağlam ve kendime güvenim tam. Herkes kendi çizdiği hayatı yaşar önemli olan dimdik kalabilmektir.


önceki eser / sonraki eser