Konusu

Genç yaşınızın tüm belirsizliklerine rağmen, ileriye umutla bakmanızı sağlayan etkenleri bizlerle paylaşınız. İyimserim çünkü...


26 Şubat 2016 Cuma

Yazar Rumuzu: mühendis8922
Eser Sıra Numarası:160211eser06     UMUTTUR BENİ YAŞATAN
 Her şeye rağmen yarından umutluyum ve şimdiden mutluyum. Beklediğim ve yaşamak istediğim daha nice günlerim, gülüşlerim, aşklarım, heyecanlarım var. Beni yarınlara bağlayan arzularım; hedeflerime ulaşmamdaki, mutluluğa erişmemdeki en azimli yoldaşım…
Her şeyin, herkesin her kabusun her mutluluğun her üzüntünün hatta yarınların bile sonu var, sıkıntılar da elbet geçecek, bitecek. Her şey  karşıtıyla güzel bu hayatta. Üzüntülerimiz olmasaydı tadabilir miydik mutluluğu? Ya da bitmeseydi bugünler bilebilir miydik yarınları?  Hissedebilir miydik şu koskocaman dünyada minicik bedenlerimizde endişeyi, kaygıyı, heyecanı?
Sevmeli insan önce kendini sevmeli, sonra yarınları… yarınların ona getireceği güzelliği yaşamayı, kötülüğü atlatmayı göğüs germeyi...Bilmemeli insan ne kini ne nefreti ne umutsuzluğu ne de çaresizliği.. Daha bilmediğimiz yarınlar, yaşamadığımız güzellikler varken.
Hasta insan, hastalığın verdiği sıkıntıdan kurtulmak için, iyileşmeyi ister, bu istek umuda, umut da onu iyileşmeye götürür. Yaşanılan sıkıntılar da insana bu şekilde umut aşılamaktadır. Zayıf alan her öğrenci,  iyi not almak ister. Kendine güvenirse iyi notlar alacağına dair umudu olur.
Her şey bizde, insanlarda, düşüncelerinde bitiyor aslında. Hayatı güzelleştiren de kötülüğe iten de, bunları keşfeden de bizleriz. İyilik de kötülük de gökten, topraktan, taştan, kömürden yaratılmadı. Dünyayı ve yaşamı güzelleştiren insanların güzel duygularıdır.  Bizim içimizdeki bu güzel duyguları koruyup geliştirdiğimiz ölçüde umutlarımız daim olacaktır.  Sait Faik Abasıyanık: “dünyayı güzellik kurtaracak, bir insanı sevmekle başlayacak her şey” diyerek güzel bir tespitte bulunmuştur.     
  Her kötülüğe her iyiliğe her güzelliğe her zorluğa karşı, her adaletsizliğe her acımasızlığa her imkansızlığa karşı her şeye rağmen yarından umutluyum çünkü her şey bizde her şey elimizde. Hayat bizim, ancak biz yön verir, şekillendirebiliriz  yeter ki insandan yana umutlar tükenmesin..
 Umuttur bizi yaşatan. Bizi yarınlara taşıyan ve dünyamızı güzelleştiren. 


önceki eser / sonraki eser