Konusu

Genç yaşınızın tüm belirsizliklerine rağmen, ileriye umutla bakmanızı sağlayan etkenleri bizlerle paylaşınız. İyimserim çünkü...


26 Şubat 2016 Cuma

Yazar Rumuzu: mthncgl1453
Eser Sıra Numarası: 160222eser31İYİMSERİM ÇÜNKÜ
    İnsanlık binlerce yıldır çeşitli devletler kurarak, topluluk halinde yaşıyor. Belirli kültürler elde ederek ‘’medeniyeti’’ oluşturuyor. İlerleyen zamanlarda bu medeniyetler bir şekilde birbiriyle karşılaşıyorlar ve birbirleriyle etkileşim halinde bulunuyorlar. Bu etkileşimin sonucunda var olan kültürler diğer medeniyetlerce benimseniyor. İşte tüm bu döngünün sonucunda ‘’insanlık’’ doğuyor. Kültür alışverişleri, etkileşimler olmasa insanlık doğmaz ve her ırk, her millet kendince ve sanki ayrı bir türmüşçesine yaşamına devam ederdi. Peki günümüzde bu ‘’insanlık’’ devam ediyor mu? Yoksa herkes kendi ‘’türü’’ ile birlikte mi yaşıyor?
    Dünyanın birçok yerinde savaşlar, yıkılan medeniyetler, ölen insanlar mevcut. Bu insanların ölümünde yatan temel sebep ise tabi ki ekonomik. Sırf kendi ülkesini zenginleştirmek için diğer ülkeleri olabildiğince sömürmeye çalışan ülkeler var. Peki bu düzen benim ‘’insanlık’’ tanımıma uyuyor mu? Hayır. Herkesin dilinde insanlık, barış, kardeşlik varken sözün dile gelmediği yerde bilinçaltında sadece ekonomik çıkarlar var. Yani günümüzde milletler ayrı bir ‘’türmüş’’ gibi değil de her insan ayrı bir ‘’türmüş’’ gibi yaşıyor. Peki bu türleşmenin insanlık bazında bir yeri olabilir mi? Ama ben bu düzenin böyle süreceğine inanmıyorum. Eninde sonunda birinin bu düzene ve bu türleşmeye yol açan devlet yöneticilerine dur diyeceğine inanıyorum. Çünkü dünyanın bazı yerlerinde insanlar yavaş yavaş kendilerini yöneten insanların, diğer insanların canlarını sadece kişisel çıkarları veya ülke çıkarları için hiçe saydığını ve kendilerinin o canı hiçe sayılan insanlar olmamalarının sadece bir şans olduğunu anlamaya başladı. İşte bu anlayış benim dünyanın daha yaşanılacak bir yer olma konusundaki iyimserliğimin temelidir. Yine bu anlayış insanların türleşmeyi bırakıp insanlığa geri dönmesini de sağlayacaktır. Dünyanın düzenini kendileri için bozan insanların yine kendileri için bu düzeni sağlamak yolunda ellerinden geleni yapacaklarına inanıyorum. İşte bu dünya düzenini sağlama yolunda her şey bizim elimizde. Umarım insanlar bu düzeni el ele hep beraber sağlar ve insanlığa geri dönmüş oluruz.
    İnsanların dünyanın bir yerinde gülerken diğerinin ağlamaması ve herkesin gülmesi, eğlenmesi için herkes iyimser olmalıdır. Çünkü kötümserlikle çıkılan yol, insanı asla gitmek istediği yere götürmez. Her insanın ortak mutluluğu için gereklidir bu iyimserlik. Ülkelerin ve bu ülkeleri yöneten insanların her konuya, her olaya ve her duruma tıpkı kendi ülkesindeymiş gibi büyük bir üzüntü veya sevinç içinde ilgilenmeleri, farklı ülkelerde yaşayan insanlara kendi ülkesindeymiş gibi değer vermesi ve insanları sadece çalışacak bir köle gibi görmeyip duygularını ve düşüncelerini de hesaba katmaları gereklidir. Umarım yakında herkes insanlığın iyiliği için hareket edip türleşmeyi yok eder ve en önemlisi gelecek için çok daha iyimser olabilecek  yeni bir nesil bırakmayı kendine ilke edinir.
 

önceki eser / sonraki eser