Konusu

Genç yaşınızın tüm belirsizliklerine rağmen, ileriye umutla bakmanızı sağlayan etkenleri bizlerle paylaşınız. İyimserim çünkü...


26 Şubat 2016 Cuma

Yazar Rumuzu: minerva1972
Eser Sıra Numarası: 160218eser23
GÜN OLUR BAŞIMA KADAR MAVİ
    Genç yaşımın bunca belirsizliği içinde, kafamda bitmek bilmeyen bir kasırga ve darmadağınık  cevapsız sorularımla  çırpınırken, yine de umutluyum. Çok daha güzel günlerin beni beklediğine inandığım için belki de. Ya da yaptığım her şeyden, geçtiğim her yerden ve duyduğum her notadan zevk almaya çalıştığım  için.
    Mesela ben sürekli gökyüzüne bakarım, seyredalarım. Gökyüzünde, martılar tatlı bir telaş içinde taşırlar endişelerimi uzak ülkelere. Yavaş yavaş yürümeye başlarım çizgilere basmadan, güneş tam tepede. Hava sıcacık, ayaklarım yerde. Bir de bakarım, kendimi insanları izlerken bulurum . Hepsi aceleci ve oldukça umutsuz . Bazıları daha yirmisine basmadan ölmeyi yeğliyor. En son ne zaman gökyüzüne baktıklarını ya da hayal kurmayı kaç yaşında bıraktıklarını hatırlamıyorlar. Çünkü bakmıyor, görmüyor, kulak kesilmiyorlar.  Oysa ben her Galata’ya bakışımda kibirli bir ifade fakat en az Ferhat’ınki kadar aşık bir yürek görüyorum . Sonra bana dağları çoktan aştığını, kilitli odalarında Kız Kulesi’ne kavuşma hayalini sakladığını fısıldıyor. Hafif bir rüzgar tatlı tatlı dokunuyor kalbime. Boğaziçi’ne iniyorum.  Baharın habercisidir , Boğaz’ın mavi bir çarşaf gibi usul usul dalgalanışı. Dinlenmek için bir ağaç yetişir yardımıma. Gölgesinde yaralarımı sardığım her erguvan ağacında başlarım kağıda işlemeye içimdeki o ince pırıltıları. Uzun soluklu bir rüzgar işler iliklerime fakat güneş izin vermez rüzgarın üşütmesine.  Elimde de şiir kitabım olursa değmeyin keyfime. Hele ki mevsim yaz fakat sonbahar kapıdaysa, uzanırım Moda’ya doğru. Özgürlüğü en güzel anlatan sahildir  Moda, güneşte yerleşince ufka. Bir elimde balon, bir elimde kağıt helva . Bir bank yeter dertleşmeye. Sonra kimi istersem o olurum, en sevdiğim melodiyi döndürmeye başlarım aklımdaki tozlu pikapta.
    Benim için iyimserliğimi ifade eden her şey bundan ibaret. Aslında hepsi bir parça özgürlük, biraz da umut. Her insan görmek istediği gibi görür ve yaşamak istediği gibi yaşar. Sadece bazen gerçeklerin önüne perde çekip, hayallerinizi kilitlerinden kurtarmanız gerekir, ki bu umutsuz bir yaşam sürmekten çok daha güzel ve hayatını köprüde bırakmaktan daha kolay olmalı bence.  İyimserim çünkü yaşamanın ince ayrıntısının kelebeğin kanatlarında saklı olduğunu biliyorum . İyimserim çünkü masmavi bulutların ardına uzanıyor ellerim. İyimserim çünkü tüm dünya benim hayal gücümde saklı.       


önceki eser / sonraki eser