Konusu

Genç yaşınızın tüm belirsizliklerine rağmen, ileriye umutla bakmanızı sağlayan etkenleri bizlerle paylaşınız. İyimserim çünkü...


26 Şubat 2016 Cuma

Yazar Rumuzu: merve2505
Eser Sıra Numarası: 160222eser44BEN İYİMSER BİR İNSANIM

İyimser olmak, olaylara tamamen olumlu bakabilmektir. Gençlik çağında olan ve hayatını yavaş yavaş şekillendirmeye başlayan insanların diğer insanlara oranla daha fazla iyimser olması gerektiğine inanıyorum. Çünkü benim de dahil olduğum bu topluluğun hayatındaki çoğu şey şuan belli değil. İleride hangi meslekte çalışacağız? Ondan önce, nerede üniversiteye gideceğiz? Hangi üniversiteye gideceğiz? Daha yüzlerce cevap bekleyen sorular var.

Hepsini şimdiden cevaplandırmak oldukça zor fakat bu soruları zamanla cevaplandırırken nasıl düşünmemiz gerektiğini biliyorum. İyimser bir insan  nasıl düşünüyorsa öyle düşünmeliyiz. Yani olaylara olumlu bakabilmeliyiz. Yukarıda bahsettiğim sorulardan birini ele alalım. Hangi üniversiteye gideceğiz? Bu sorunun cevabını şuan net olarak bilemeyiz ama tahminde bulunma şansımız var. Gelecekte iyi bir okula gidebiliriz. Neden olmasın ki? İyi bir öğretmen kadrosu iyi bir eğitim seviyesi olan okula gidebiliriz. Önümüzde bir engel görüyor musunuz? Hayır. Çünkü şimdiye kadar iyimser bir birey olarak düşündük. Demek istediğim, iyimser insanlar önlerine bir engel koymazlar. Tam tersi herhangi bir engel varsa kaldırırlar fakat bunu kötümser insanlar için söyleyemem. Onlar önlerinde bir engel yokken bile varmış gibi düşünürler ve böylece bir ilerleme kaydedemezler. Yani hayatımızdaki belirsizlikleri şekillendirirken daha hızlı bir şekilde ilerlemek  istiyorsak olaylara olumlu bakmalıyız. Yukarıdaki sorulardan birini daha ele almak istiyorum. Hangi meslekte çalışacağız? Bu sorunun cevabını vermek de şuan oldukça zor ama tahminde bulunabiliriz. İyi bir meslek sahibi olabiliriz. Güzel bir maaşı olan veya sevdiğimiz, küçüklüğümüzden beri istediğimiz mesleğe sahip olabilir ve huzurlu bir şekilde hayatımızın geri kalanını yaşayabiliriz. Aynı şeyleri kötümser olan insanların söyleyebileceklerini düşünmüyorum. Onlar daha ilk başta bir kuşkuya kapılırlar. Ya meslek sahibi olamazsam. Meslek sahibi olsam bile aldığım maaş geçinmem için yeterli olacak mı? Gibi pek çok soruyla kendilerini bunaltır ve yıpatırlar. Kısacası kendilerine manevi olarak zarar verirler. Önceden bahsettiğim son soruya da değinelim. Nerede üniversiteye gideceğim? Bu sorunun da getireceği birkaç soru daha olacaktır. Oraya gidersem nerede kalacağım ? Kimlerle kalacağım? Bu soruları da cevap verirken iyimser bir kişi gibi düşünmek şart. Yaşadığımız şehirdeki üniversiteye gidebiliriz. Bir evde veya yurtta kalabiliriz. Oradaki kişiler de belki bizim hayatımız boyunca arkadaşımız olabilir. Eğer kötümser bir kişi gibi düşünseydik muhtemelen bu güzel ve olumlu cevaplardan hiçbirini veremezdik. Bu güzel cevapların yerini daha karamsar cevaplar alabilirdi.

Ben iyimser bir insanım çünkü belirsizliklerle dolu olan hayatımı şekillendirirken önüme bir engel koymak değil, herhangi bir engel varsa kaldırmak istiyorum. Ben iyimser bir insanım çünkü geleceğime yön verirken kendimi bunaltmak veya yıpratmak değil, kendimi manevi açıdan mutlu ve sağlıklı hissetmek istiyorum. Ben iyimser bir insanım ve bu güzel, geleceğe umutla bakmamı sağlayan, önümdeki engelleri kaldırmamda bana yardım eden özelliğimi hiçbir zaman kaybetmek istemiyorum.

önceki eser / sonraki eser