Konusu

Genç yaşınızın tüm belirsizliklerine rağmen, ileriye umutla bakmanızı sağlayan etkenleri bizlerle paylaşınız. İyimserim çünkü...


26 Şubat 2016 Cuma

Yazar Rumuzu: melek2123
Eser Sıra Numarası: 160217eser10                                                               İYİMSERİM ÇÜNKÜ

     İyimserlik iyimserlik diyoruz da ne ola ki iyimserlik? Kime göre neye göre iyimserlik öyle değil mi? Herkesçe farklı yorumlanan bir kavramdır bu ama hepsinin bir ortak noktası varsa bu yorumlardan açığa çıkan o da insanları mutlu edişidir.İyimserlik kavramı başımıza gelen olayların sonuçları ne olursa olsun yaşadıklarımızdan olumlu bir sonuç çıkarmaktır. İyimserliğin en iyi ifadesi "vardır bunda da bir hayır" sözü olsa gerek. Bu düşünceyle hareket eden insanlar yaşadıkları olumsuzluklara dayanmalarını sağlayan kuvveti kendilerinde bulurlar. İyimser insanlar kuvvetli olurlar ve yaşadıkları olumsuzlukların kendilerini yıkmasına fırsat vermezler. Mutlu olabilmek için her zaman bardağın dolu tarafından bakmak gerekir. Zaman zaman zorluklarla karşılaşırız elbet, bazen her şeyin bittiğini düşünürüz ama sonra hala bir çıkış yolu olabileceğine umit ettiren bir şeyler geçer içimizden. 

     Bu his bizi yeniden yaşama bağlar. Mücadele etmemiz ve savaşmamız gerektiğini fısıldar. Nasıl dün bugünümüzü bilmiyorsak bugünde yarın ne yaşayacağımızı bilmiyoruz yaşayıp görmek iyi olanı ümit etmek gerek. İyimserlik umudun diğer adıdır, umut etmekte bir iyimserlik belirtisidir. Aristo "Umut, uyanık bir adamın rüyasıdır" demiştir. Aristo'nun da dediği gibi güçlü insanların hayatlarında umut etmek önemli bir rol oynar. Geleceğe dair planları olan insanların bir umudu vardır ve bu umutlarını gerçekleştirmek için gayret gösterirler. Umutları olan insanların hedefleri de vardır. Hayal kurmuş olmak için değil gerçekleştirmek için hayal kurarlar, hayallerini gerçekleştirmek için de çalışmaktan geri durmazlar.Hele de umit edip herşeyin iyi olacağına dair hayal kurmanın kısacası iyimserliğin yeri bende bambaşkadır. Ben, en çok melek sıfatının yakıştığı bir anneye, varlığının bile tarifsiz güven verdiği bir babaya, hayat istasyonunda bekleyen bir gönül yolcusuna ve de her zaman yanımda olacaklarını bildiğim, kan bağıyla bile sahip olamayacağım bir bağla tutunduğum kardeşlere sahibim. Tüm bunlar benim hayatıma pozitiflik katarak iyimser olmamı sağlıyor. Ben iyimserim çünkü; çok sevdiğim bir ailem var. Ben iyimserim çünkü; moralimi bozan matematiğe karşı ezber bozan bir sözel yeteneğim, bütün rakamları susturacak kelimelerim var. Ben iyimserim çünkü; bana erken kalkma stresini bastırıp okula koşturtan çok sevdiğim öğretmenlerim ve arkadaşlarım var.

Ben iyimserim çünkü; tüm kötülüklere karşı içimde hiç bitmeyen bir iyi niyetlilik var. Ben iyimserim çünkü; tüm zorluklara rağmen bu da geçer dedirten bir sabrım var. Ben iyimserim çünkü; tüm yanlışlara rağmen benim tutarlı doğrularım var. Ben iyimserim çünkü; gençliğin tüm belirsizliklerine, geleceğin meçhul eşkaline rağmen ilerisinin iyi olacağına dair tükenmek bilmez umutlarım var. Ben iyimserim çünkü; hedeflediğim yolda ilerleyip günün birinde haberleri sunacağım bir nesil yetişiyor. Ben iyimserim çünkü; günün birinde hayatımı özetleyen anılarla dolu evimde, okulumda, dershanemde, daha birçok yerde  buluşup " bak burda bunu yapmıştık,senin ilk kelimen baba, ilk şiir okuduğun kürsü burası, sevmeyi sevilmeyi oğrendiğin şehir burası, bırakmam dediğin insanlarda bizdik" diye konuşup bu güzel anılarımı yad edebileceğim bir çevreye sahibim.

Ben iyimserim çünkü; günün birinde hayatımı birleştirmek için aynı masaya oturup da hayatımın en anlamlı "evet' ini" vereceğim bir ruh eşim var. Ben iyimserim çünkü; günün birinde "bakın biz babanızla bunları yaşamıştık, senin adını ne koyacağımıza baban karar vermişti, senin kız olacağını anneannen, kardeşinin erkek olacağını da babaannen tahmin etmişti, hepimiz sizi sevgiyle kucaklamıştık" diyerek aşkı, sevgiyi, sabrı, merhameti ve en önemlisi ise iyimserliği aşılayacağım çocuklarım olacak. 

     Biz gençler iyimseriz çünkü; hayatın tüm engellerine karşı koyacak hayallerimiz var. Biz gençler iyimseriz çünkü; ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün izindeyiz. O, üzerinde yaşadığımız vatanımızın her karış toprağı için tüm zorluklara rağmen savaşmış, zafer elde etmiş, bu güzel vatanı, bu kahramanlıklarla dolu geçmişi ve alnı pak türk gençliğini "Ey yükselen nesil gelecek sizindir! Cumhuriyeti biz kurduk, onu yükseltecek ve yaşatacak sizlersiniz" diyerek bizlere armağan etmiştir. Bize de onun bu zorlu mücadele sonucu kazanıp bizlere emanet ettiği bu güzel vatanı fındık kabuğunu doldurmuycak sorunlarla kaybetmeden, bize yakışır şekilde yarınlara iyimser bakarak sahip çıkmak ilelebet yaşatmak düşer.