Konusu

Genç yaşınızın tüm belirsizliklerine rağmen, ileriye umutla bakmanızı sağlayan etkenleri bizlerle paylaşınız. İyimserim çünkü...


26 Şubat 2016 Cuma

Yazar Rumuzu: melek1810
Eser Sıra Numarası: 160115eser02


     
                                     GELECEĞE DAİR
     Ne bekleriz gelecekten, ne umarız ? Kimimiz para, kimimiz aşk, sevgi ya da kariyer... ''Hepimizin kafasında tam belirgin olmasa da geleceğe dair bir şeyler vardır. Yapmak istediklerimiz, hedeflerimiz, planlarımız... Gelecekten beklentilerimiz birey birey değişir her zaman; çünkü farklı düşünceler, farklı çalışan beyinler ve farklı kurulan hayaller vardır;ama bunların başrolü nedir? Evet, iyimser olmak, geleceğe dair umut beslemek ve olumlu bakmak. Çünkü böyle olmalı. Gerçekten hayattan istediğimiz, düşlediğimiz gibi bir şeyler bekliyorsak iyimser olmaktan asla vazgeçmemeliyiz. Genç yaşımızın tüm zorluklarına rağmen o zorluklara göğüs gerip umut taşımak,  bir geleceğimiz olduğunu unutmamak ve yolumuzdaki dikenleri kopararak yolumuza hızla devam etmek. Aksi takdirde geleceğimiz geçmişimiz kadar parlak olmayabilir. Zorla yüz yüze geldiğimizde geri dönmek korkaklıktan başka bir şey değildir. Korkaklık da bize göre değildir. Çünkü biz geleceğin umudu, yeşeren fidanlarıyız. Çünkü karamsar olmanın bize hiçbir şey kazandırmayacağını biliyoruz.
     Gelecekten umutluyum; çünkü yolumun eğlenceli geçmesini istiyorum. İyimserim; çünkü kendime güveniyorum ve gelecekle ilgili güzel planlarım var. Umutlarım ve olmasını istediğim şeyler. Evet, bu yol dümdüz olmayacak elbette. Bazen dik yokuşlar çıkacağım; bazen aşağı doğru koşacağım. Çünkü hayat böyledir. Zorlu, kolay, eğlenceli, sıkıcı… Bize verilen bir yol. Neden bu yolu üzülerek ya da kötü düşünerek geçireyim ki. Ben iyimserim; çünkü genç yaşımın verdiği zorlukları, heyecanı ve mutlulukları seviyorum. Biliyorum, hayatım kusursuz, sorunsuz olmayacak. Zorluklarla karşılaşacağım; ama iyi düşünerek hepsini aşabilirim. Karamsarlık beraberinde mutsuzluk ve başarısızlık getirir ve bu bize bir şey kazandırmaz. Bu bizim seçimimiz: İyimser olmak ya da olmamak. İnsan hayat yolunu ve kaderini de kendi çizer. İyimser olmayı da. Ben bu hayat yolunda mutsuz olmak yerine eğlenmeyi seçiyorum. Aslında herkes bir nebze iyimserdir. Hangimiz gece başını yastığa koyduğunda hayal kurmaz ki? İşte o hayaller geleceğe umut beslememizin nedenidir. Siz karamsar olanlar; öldürün içinizdeki o kötülük hissini, bırakın ''Hiçbir şey iyi olmayacak'' düşüncelerini. İçinizde bir yerlerde olan iyimserlik duygusunu yeşertin. Eminim bunun için sebepleriniz vardır; olmalıdır da.
     Bir nevi gelecek, tamamen bize bağlıdır. ''Nasıl yaparım?'' , '' Çok çalışmam lazım.'' , '' Bu saatten sonra asla başarılı olamam.'' gibi beynimizi çevreleyen düşüncelerden kurtulup, tamamen istediğimiz noktaya odaklanmalı ve hedefimize yaklaşmalıyız. İhtiyacımız olan tek şey içten, samimi bir şekilde gerçekten istemek ve iyimser olmak. Geleceğe dair endişelerimiz var. Bu endişeleri yenmekse bizim elimizde. Unutmamalı ki geleceği kendi ellerimizle kendimiz yazarız. Ve ben; genç yaşımın tüm belirsizliklerine rağmen ileriye umutla bakıyorum. Çünkü bana benden daha çok destek olan bir ailem, sırtımı dayayabileceğim sağlam dostlarım ve kendine güvenen;  hayaller, umutlar ve beklentilerle dolu bir ben var. Gelecek benden bir şeyler bekliyor. Bende gelecekten; çünkü hayat bunu gerektirir. Gelecekten umutluyum; çünkü büyük hayallerim var. Olmasını istediklerim çılgınca planlarım ve elde edeceğim başarılar var. Ve son olarak asla unutmayın. Yolun sonunda karamsarlar haklı çıksa bile her zaman iyimserlerin yolculuğu daha eğlenceli geçer. Ben iyimserliği seçiyorum. Bana inanan ve güvenen insanlarla beraber bu yolda yürümeye devam ediyorum. İyimserlik daima sizinle olsun.    


önceki eser / sonraki eser