Konusu

Genç yaşınızın tüm belirsizliklerine rağmen, ileriye umutla bakmanızı sağlayan etkenleri bizlerle paylaşınız. İyimserim çünkü...


26 Şubat 2016 Cuma

Yazar Rumuzu: mcyafan4870
Eser Sıra Numarası: 160222eser40
  KÖTÜNÜN İÇİNDEKİ İYİYİ BULMAK
Ben insanları ikiye ayırırım: İyiyi düşünenler ve kötüyü düşünmek isteyenler. Kötümser olan insanların çoğu kötüyü istemsiz olarak düşünmezler, kötüyü düşünmek isterler. Belki insanların onları böyle tanımalarını istediklerinden, belki hayal kırıklığına uğramak istemediklerinden. Ama her ne kadar kötüyü düşünseler de, onlar da hayal kurarlar. Belki iyi, belki kötü; yaşayacaklarına inanıp yalnız kaldıklarında yarını düşünürler.
  Peki neden insanlar, acaba ben yarın yaşayacak mıyım, demek yerine yarın yapacaklarını ve yapmak istediklerini düşünürler? Bir dakika sonra bile yaşamlarının sonlanacağını düşünmezler, hayatın devam ettiğine emindirler. Emin olmasalar bile her gece uyumadan önce, yarın için düşünecekleri bir şey vardır.
  Hayatımızda yüzlerce belirsizlik var. Gençlik,ilişkiler,arkadaşlıklar,aileye karşı sorumluluklar...Buna rağmen hayata bir yerden tutunup geleceğimize odaklanmayı başarıyoruz. Örneğin ailemizle en büyük kavgamızda bile, "Gideceğim bu evden, zaten üniversitede burada olmayacağım, 18'ime basınca görürsün" gibi şeyler diyebilmemiz; o kötü anda bile gideceğimize inanmamız bir iyimserlik örneğidir.
  Ben iyimserim çünkü fırtına olduktan sonra bile güneş açacağını biliyorum. Nasıl geçecek dediğim günlerin geçtiğini, bunu hiç unutmayacağım dediğim şeyleri unutabildiğimi gördüm. Belirsizlikler var; sadece aile içinde değil, yaşadığım ülkede, bastığım topraklarda yüzlerce belirsizlik var. Ama bu benim geleceğimin de bu belirsizlikler içinde boğulacağı anlamına gelmiyor.
  Bir kere geliyoruz hayata, ilk adımlarımızı, ilk sözcüklerimizi, ilk arkadaşımızı, ilk aşkımızı, ilk işimizi ikinci defa yaşayıp, o sevinci bir daha hissedemiyoruz. Bu yüzden olumsuzlukların bizi kötümser yapmasına izin vermemeliyiz. Kötünün içindeki iyiyi görmeyi bilmeliyiz. Ben iyimserim, çünkü genç yaşımın tüm belirsizliklerine rağmen, ileriye umutla bakmam gerektiğini biliyorum. Çünkü hayatı ikinci defa yaşayamıyoruz. Tüm belirsizliklerin içinde kötümser olmak yerine; kendi hedefimizi çizmeli, kötünün içindeki iyiyi bulmalıyız ve unutmamalıyız ki, "Her karanlık gecenin bir gündüzü vardır."