Konusu

Genç yaşınızın tüm belirsizliklerine rağmen, ileriye umutla bakmanızı sağlayan etkenleri bizlerle paylaşınız. İyimserim çünkü...


26 Şubat 2016 Cuma

Yazar Rumuzu: mavi5922
Eser Sıra Numarası: 160216eser09


                                                           KELEBEKLER IŞIĞA UÇAR

      Hayat hiçbirimize iyimser olmayı öğretmedi aslında. Bizler kendimize yeni fidanlar ekip tutanacak dallar yarattık. Ya da savrulduk doğudan batıya. Ama insanoğlunun bir ortak özelliği vardır ki ne dil ne ırk ne ülke ne de zengin fakir ayırt etmeden özümüzü oluşturur.

       O da umut etmektir bence. Zaman, mekan ayrımı da yoktur tabiki. Lakin gençlikte daha mı zordur ne umut etmek?  Hiçbir şey olmayacakmış , hiçbir şeyin üstesinden gelemeyecekmişsin gibi gelir bir an yaşamın bu garip telaşında. Binlerce zorluk vardır ve daha fazla nasıl güzel gözlerle bakabilirim hayata dersin. Kendini tek başına hissettiğin de olur. Bomboş yapayalnız… Peki öyleyse hayallerimize ulaşmak için de bir hayal kurmaya ne dersiniz ?

       Umutlarımızı kelebeklere benzetelim. Minik minik ve yüzlerce renkli kelebek. Ama ömürleri kısa, vadeleri her an dolmak üzere. Şimdi ne yapacağız? Her anımız bir seçimler yumağından ibaret. Genç yaşımızda kendi iç hesaplaşmalarımızda bile bazı kararlar almamız gerekiyor.
Küçük umutlarımızı avcumuza alalım. Elimizi kapattığımız an tüm hayallerimizden vazgeçmiş olacağız. Sinirlenince sıkılan yumruktur bu bir bakıma. Her şeyden vazgeçersek o küçücük güzelliklerin de hayatlarını çalmış olacağız. Oysa onlar bizim için var. Umut uçmak ister. Seni hayallerine ulaştırmak için gitme vaktidir. Senin de ona güvenip , geri döneceğine inanıp umudun kanatlanmasına izin vermen gerekir. Nasıl ki sen hayallerin olmadan yaşayamazsan küçük kelebek de kısa ömründe uçmadan yaşayamaz. Evet haklısın hadi onu saldın, güvendin, beklemeye başladın diyelim. Kalbinde inancın minicik ümitlerinle yaşıyorsun. Hiç mi üzülmeyeceksin sanıyorsun? Kelebeğin gökyüzünde salınırken yağmurla da karşılaşacak. Bazen şimşekleri narin kanatlarında hissedecek. Belki ömrü yetmeyecek ama yolu bir diğerine devredecek. Çünkü sana verilmiş bir sözleri var.

       Zorlu yolculuk da nihayete ulaşacak. Küçük kelebeklerin sonunda varacaklar kendileri gibi güzel ve neşeli papatyaya. Senin hedeflerin hayallerindir aslında bu anlayışlı çiçek. Tabiki koparmayacaksın onu yerinden. Nasıl sen onu beklediysen o da sana hasret duydu aylarca ve belki de yıllarca. Ne soğuk kışlar ne güzel baharlar geçirdi senin için. Ama bir dakika.  Minik kelebeklerine teşekkür etmeyi unutmadığını biliyorum. Çünkü bu küçük ama kocaman yürekli umutların olmasa başaramazdın öyle değil mi ? Şimdi hayalin tam karşında duruyor. Ona sahip olabilirsin ama hayatın boyunca her an hatırlamalısın ona ne zorluklarla kavuştuğunu.   
       
        Kelebeklerini hep yanında taşı. Onlar senin bu hayattaki kurtarıcıların. Ve sana her yapamazsın dediklerinde sadece gülümse. Umutsuzluğa kapılır gibi olursan yine ihtiyacın olan biraz tebessüm. Çünkü kimse bilmiyor senin gizli yardımcılarını. Küçük bir sırrımız var artık hayale dayanan.  Ve unutma ki kelebekler ışığa uçar.


önceki eser / sonraki eser