Konusu

Genç yaşınızın tüm belirsizliklerine rağmen, ileriye umutla bakmanızı sağlayan etkenleri bizlerle paylaşınız. İyimserim çünkü...


26 Şubat 2016 Cuma

Yazar Rumuzu: mavi0226
Eser Sıra Numarası: 160220eser08
BİR HAYAT BİN UMUT
Genç bir kızım. Hayatım öyle ahım şahım değil. Ama benim hayatım. Benim hayatım ve ben. Ve ben bir tane hayatımın olduğunu biliyorum. Hayatımın bana ayak uydurması yerine benim hayat ile birlikte yol almamın daha doğru olduğunu düşünüyorum. Hayatımın bana sunduğu birçok şey var zaten. Benimde yapmam gereken bu sunumu iyi değerlendirmem. Bunu her zaman yapmadığımın farkındayım. En başta ailem. Bazen öyle baktığım oluyor. Sahip olduğum için, burada yanımda oldukları için söyleyemesem de çokça teşekkür etmişliğim, Allah’a şükretmişliğim vardır. Ben iyimserlik yolunda giden biriyim. Çünkü böyle olmam gerekiyor. Pozitif olmam, kötü düşünmem, karanlığa bürünmemem gerekiyor. Düzenli ve sürekli bir şekilde yapamasam da, bazı zamanlarda beni engelleyen şeyler olsa da belirsizlikler arasında umuda sıkıca sarılmam gerekiyor. Kafamda kurgulanan düşüncelerin belli olmaması beni yiyip bitiriyor. Fakat benim hayallerim var. Git gide çoğalan hayallerim. Benim umut ile yaşamam gerekiyor. Benim iyimser olmam gerekiyor. Benim hayallerimi gerçekleştirmem gerekiyor. Çünkü ben hayallerim gerçek olduğunda mutlu olacağımı biliyorum. Bir hayatım. Hayallerim. Bin umudum var. Hayallerimin bana öğrettiği bir şey var ‘’Sen senden umudunu kesme ve hayattan.’’ Çok doğru. Benim hayatta ki en büyük belirsizliğim neleri yapmam gerektiğini bilip onları yapmamam. Peki, beni engelleyen şey ne? Neden bu kadar belirsizleştirdim hayatımı? Bir şeylerin imkânsız olduğunu düşündüğüm zamanlarda umutlanmam gerektiğini biliyorum. Bir şeylerin kötü gideceğini düşündüğüm zamanlarda umutlanmam gerektiğini biliyorum. Sınavlardan düşük not aldığım zamanlarda, ağladığım, korktuğum, endişelendiğim, kızdığım, üzüldüğüm, olayları gözümde büyüttüğüm zamanlarda umudun benimle olduğunu biliyorum. Peki, neden yapmıyorum. Neden dümdüz gidiyorum? Neden umudu da yanıma almıyorum.  Umutlar her zaman bir ışık yakarlar ve derler ki ‘’ Olduğunda imkânsız olmadığını göreceksin. İyi gittiğinde neden kötü düşündüm diyeceksin.  Bir daha ki sınav da yüksek not alacaksın. Gülümserken sileceksin gözyaşlarını. Korkularını, endişelerini yenecek, kızgınlıklarını sevgiye dönüştürecek, üzüntülerin dinecek. Nokta kadar küçük olan olayları göreceksin. Sen yeter ki iste. Mücadele et. Ben her zaman buradayım. Sen beni yolunda götürmesen de ben buradayım. Asla gitmeyeceğim. Asla tükenmeyeceğim.’’  
Öyle bir duygudur ki umut. Umutlanmak. Umutla bakmak. Umutla bakarken berrak görürsünüz. Merhametli olursunuz.  Umutla sevmek. Umutla severken yüce gönüllü olursunuz. Koca kalpli. Aslında içerisinde o kadar çok durumu barındırır ki. Her şeye rağmen hala umutla bakabiliyorsanız hayata; Güçlüsünüzdür, daha güçlü gülersiniz, daha güçlü bakarsınız, pes etmezsiniz, vazgeçmezsiniz, daha da hırslanırsınız, daha da azimli olursunuz, sabretmeyi daha da öğrenirsiniz, önünüzdeki engelleri daha kolay aşarsınız. Kaybettikçe yenileri kazanırsınız. Kötü düşüncelerin hayallerinizin önüne geçmesine izin vermeyin. Çünkü onlar ilerledikçe siz daha da geriye gidersiniz. Mücadele edin. Hayatın size verdiği seçenekleri doğru değerlendirin. Mutlu olacaksınız. İstediklerinize, hayallerinize kavuşacaksınız dahası var mı?
Bizler hep zıtlık arasında kalırız. İyi-kötü, yalan-doğru, hayal-gerçek, aşk-nefret, gülmek-ağlamak, kaçmak-kalmak… Ve bizlerin belirsizliği de budur. Öyle bir durumdur ki belirsizlik. Belirsizlikten sonra gelen o çelişki. Ve insanın tamda ortada beklemesi. Nereye gideceğini, ne yapacağını bilememesi ya da bilmesi. Fakat gerçekleşmemesi.  Nelerin yapılmasının belli olduğu fakat yapılmadığının da belli olduğu bir durum. Tuhaf. Sinir bozucu bir durum. Neden yapmamız gerekenleri yapmıyoruz ki? Neden daha da zorlaştırıyoruz? Mesela engelleri aşmak. Aklımıza gelen ilk şey mücadele etmek oluyor. Belli olan da bu zaten. Ben insanların isteyip de yapamayacakları hiçbir şeyin olmadığına inanıyorum. Önlerinde ki bir tuğla parçasını betondan bir duvar gibi gördükleri için engeller onlara ağır geliyor. Fakat yıkabileceklerini biliyorlar. Ama yapamamaktan da korkuyorlar. Tekrar tekrar denemenin onlar üzerinde ki etkisi ‘’başaramayacağım’’ olduğunu düşünüyorlar. Ve bunu düşünmeye devam ettikçe içlerinde ki o mücadele hırsı git gide küçülüyor. Her şeyi başarmanın sırrı bizde iken her şeyi mahvetmenin cevabı da bizdedir. Sanki başarmak için mücadele etmek yerine kaybetmek için savaşıyor gibiyiz. Bizler gerçekten kaybetmeyi istiyor muyuz? Ben istemiyorum. Sizler ilerlemek istemiyor musunuz? Ben istiyorum. Ve ben istediğimi yapmak için, elde etmek için savaşıyorum. Savaşacağım.
Ben diyorum ki hayatın domino taşları gibi olsa da bir tane taş yüzünden hepsi yıkılsa da sen yıkılma. Baştan başla. İstediğin sonuca ulaşana kadar pes etme. Umudunu yitirme. Ben diyorum ki hayatında seni engelleyebilecek bu ihtimallere sahip herkese her şeye misket taşını fırlat. Uzaklaşana kadar pes etme. Umudunu yitirme. Ben diyorum ki sen sen için yaşa. İstenildiği için değil sen istediğin için yap. Bir tane hayatın oluğunu unutma. Bin tane umudun olduğunu da. Sadece sen hayatını hayatta tutabilirsin. Mücadele et. Bir şeyler yap. Bir şeyler yapmak için bir şeylerin olmasını bekleme. Git ve güzel bir şeyler yap. Komik bir şeyler. Aşklı bir şeyler. Mutlu bir şeyler. Deli bir şeyler. Farklı bir şeyler. Ferahlatan bir şeyler. İçini daha da umutla doldurabilecek bir şeyler. Kötü durumlarda sığınabileceğin o kadar çok şey varken umutsuzluğa sığınma. Çünkü umutsuzluk; Çıkamayacağın bir bataklık, ışık girmeyen bir oda, güneş açmayan bir gün gibidir. Hayalleri yok edendir umutsuzluk. Umudun açtığı onca kapı varken senin kilitli bir kapıyı seçmen tuhaf ve saçma olmaz mı? Umutsuzluğun içini kaplamasına izin verme. Umutsuzluğu, belirsizliği, endişeyi… Aklına gelebilecek tüm olumsuz düşünceleri, durumları, olayları yok edebileceğin bir sebep vardır. Mutlaka  vardır. Hadi diyelim ki yok. O zaman sen bir sebep bul. Dediğim gibi bir şeyler yapmak için bir şeylerin olmasını bekleme. Sen yorulursun benden söylemesi. Umudunun asla tükenmemesi dileklerimle.


önceki eser / sonraki eser