Konusu

Genç yaşınızın tüm belirsizliklerine rağmen, ileriye umutla bakmanızı sağlayan etkenleri bizlerle paylaşınız. İyimserim çünkü...


26 Şubat 2016 Cuma

Yazar Rumuzu: kurt1071
Eser Sıra Numarası:160210eser01İYİMSERİM ÇÜNKÜ...
   Yarışma konusunu okuyunca ,  önce katılıp katılmama hususunda ikilem yaşadım. Çünkü inanmadığın bir tezi savunmak ,üstüne bir de  başkalarına anlatmak başlı başına bir sorun olurdu.
Yaklaşık iki hafta ‘’Gerçekten ümitli miyim gelecekten?’’ sorusuna cevap aramakla geçti. ’’İyimser olmak ‘’ ile ’’ İyimser  olmak zorunda olmak’’  arasındaki farkı farkettim önce. Gelecek kaygısının , sınav stresinin üstümüze bir karabasan gibi çöktüğü bu günlerde Pollyanna gibi davranabilir miydim? Ya da gerçekten inanmasam geleceğin aydınlık olduğuna  ‘’Güzel günler görececeğiz  çocuklar’’ şarkısının gazıyla hayat çabamı sürdürebilir miydim?
Cevaplarım kendimi ikna etti. Ben ileriye umutla ve iyimser baktığıma karar verdim. Etrafımdaki tüm belirsizliklere ,karamsar toplum yapısına, herşeyden ve herkesten şikayet eden insanlara ,aile baskısına ,sınav  telaşına rağmen iyimserim.
Cemresu var mesela.Bana planlarından bahsediyor zaman  zaman.Ben Milli Eğitim Bakanı olacağım ileride , diyor.Çocuklara  sınav yapmayacağım ,ödev yığmayacağım . Modern  eğitim ne yapıyorsa , gelişmiş ülkeler bu eğitimi nasıl yapıyorsa ben de onu uygulayacağım diyor.
Ekin var sonra. Daha şimdiden  geliştirdiği karışımları üstümüzde uygulamaya başladı.Pırasayla birkaç sebzeyi karıştırmış. Bize yedirdi öksürük için. Hiç iyi gelmedi ama olsun , bilim uğruna katlandık. Hoca misali ya tutarsa yaptığı ilaçlar. Kanserin tedavisini bulacağım iyi bir kimyager olacağım , deyip duruyor. Hem  aynı konuda Nobel’i aldık daha dün. Neden olmasın?
Yazdığı şiirler şimdilik çok başarılı sayılmaz ama ben Cahit Sıtkı’yı  , Orhan Veli’yi görüyorum mısralarında İlayda’nın.
‘’Abi şu şeker hastalarının çektiği nedir? Şuna bir aşı bulsak hergün üç beş kez iğne olmasalar .’’ diyen Okan  Cerrahpaşa  Tıppı kazandı geçen yıl. Bugün yarın mutlu haberi siz de alırsınız.
Mehmet  ,Hasan  , Osman , Seray …
Hepsi benim yaşımda.Hepsi birbirinden ayrı sıkıntıları , farklı  zorlukları çekiyor.Pes etmiyorlar.Sımsıkı tutunuyorlar hayata bir ucundan. .Herbirinin birer hayali var gerçekleştirmek istediği. İdaelleri var. Hiçbiri ben Hitler olayım , Kazıklı Voyvoda olayım demedi benim arkadaşlarımdan.Daha küçücükken bile öyleydi Kimse kötü kalpli cadı olmak istemezdi Pamuk Prenses masalını canlandırırken. Bizim içimizde ,ruhumuzda hep iyi şeyler var.İyi insanlarız biz.Niye kötü bir dünya yaratalım ki gelecekte.
 İyimserim çünkü ,  bize birlik olma bilincini aşılayan .tutarlı   davranmayı öğreten ,   ’’Matematik halleder’’ diyerek  çok bilinmeyenli bir denkleme benzeyen hayatı adım adım çözümlemeyi gösteren öğretmenlerimiz , iyi bir  ahlak ve maneviyat ile yetişmemiz için çaba gösteren eğitmenlerimiz var. Küllerinden doğmuş bir ülkenin fertleriyiz. Ümidini , başarma hırs ve azmini hiç kaybetmemiş bir önderin , Mustafa Kemal’in gençleriyiz.Damarlarımızdaki asil kanın  bize yüklediği sorumluluğun bilincinde , mutlu yarınları imar eden bireyler olma yükümlülüğümüzü yerine getiririyoruz.      
   Umutluyum. Geleceğe inanıyorum.Yağmur duasına giderken kolunun altına şemsiyesini  alan    inanmış biri gibi hissediyorum kendimi.  
  O yüzden geleceğe iyimser  bakıyorum. Bence siz de iyimser olun. Biz varız.önceki eser / sonraki eser