Konusu

Genç yaşınızın tüm belirsizliklerine rağmen, ileriye umutla bakmanızı sağlayan etkenleri bizlerle paylaşınız. İyimserim çünkü...


26 Şubat 2016 Cuma

Yazar Rumuzu: küçük1255
Eser Sıra Numarası: 160221eser18


DEVAM EDEN HAYAT

İyimserim çünkü çaresizliklerle başa çıkmanın en iyi yoludur iyimser olmak. Hayat her şeye rağmen devam ediyor. Çoğu insan gibi benimde çaresiz kaldığım durumlar oldu ama hiçbir zaman kötü düşünmedim. Hiçbir zaman pes etmedim. Hayatta bu genç yaşıma rağmen karşılaştığım zorluklar bana daha çok yaşama tutunmam gerektiğini öğretti.

Bu dünyada ne olursa olsun cesur ve iyimser olmak zorundasın. Ben bunu okula gitmek için çalar saatten önce, ağlama sesine uyandığım gün öğrendim. Evet, belki de ölüm kadar acı verici bir şey değildi. Belki de ölüm kadar çaresiz bir şey de değildi.  Fakat her  kızın kahramanı olarak bildiği,  babam o sabah çok çaresizdi. Ben babalar ağlayamaz sanırdım ilk defa o gün yanıldığımı anladım. Bir rahatsızlık geçirmişti babam, şuan aşırı derecede bir sorunu olmasa da o gün geçici felç geçirdi. Bu kadar büyük bir hastalığın nedeni neydi peki? Sadece küçücük bir kolesterol yükselmesi ile beyninde tıkanmaya yol açan, iğne ucu kadar bir pıhtı. Doktorun bile ilk başta yaptıkları tahlilde fark edemediği o küçücük pıhtıydı bizi iki saatte dağıtan. İşte o sabah ben bu hayatta ne kadar cesur olmam gerektiğini, insanın başına hiç beklemediği bir anda, huzurlu uykusunun aylarca uykusuzluğa dönüşeceğini, başımı yastığa koyduğumda Allah im lütfen sevdiklerimi benden ayırma, lütfen sabah hiçbir şey olmasın dualarıyla yattığımda anladım. Ben o gün eğer iyimser olmasaydım belki de çok kotu şeyler olacaktı. Belki de o gün babamı biraz olsun sakinleştiren, benim iyimser bir şekilde olup baba merak etme bir şeyin yok dememdi. Hayatta ne kadar çaresiz olsak ta hep ileriyi, basta  hayallerimizi düşünmeliyiz. Hayaller yıkılmak için kurulmaz. Babamın da hayalleri var daha iyi bir araba, ev bunlar belki de çok önemsiz şeyler fakat babam hayallerinden önce bizim için çabaladı, çünkü pes etmek kaçmaktır. Siz siz olun sakın pes etmeyin. Karşınıza çıkan zorluklarla savaşın ki onlar sizin değil, siz onların üstesinden gelin. Peki aşk? Henüz küçük olabilirim yaşım yüzünden. Büyükler bile der daha yaşın kaç senin, ne anlarsın sen aşktan diye. Fakat duyguların yaşı var mıdır? Ya aşkın? Bende çoğu insan gibi âşık oldum o duyguyu tattım. Bu hayatta âşık olmak kadar güzel bir duygu var. Aşkı sonuna kadar yaşamalı insan. Sevdiğiyle gülmenin, sevdiğiyle ağlamanın, sevdiğiyle gezmenin tadına varmalı. Bir ömrü onunla geçirebilmeli. Hayatınızın aşkı, ruh eşiniz, varlığınız, parçanız kısaca her şeyim dediğiniz bir insan olmalı bu hayatta.

Hayat çok zor. Bazen çok çaresiz hissetsek de zorluklara göğüs germeliyiz. Başımız dimdik yürüyebilmeliyiz. Unutmayın ki hayatta ölüm dışında her şeyin elbet bir çözümü vardır. Hiç kimse ölümsüz olarak doğmadı. Zenginin de fakirin de gideceği son yer aynı. Önemli olan iyimser olmak ve çaresiz hissettiğimiz şeylerin üstesinden gelebilmeye çalışmaktır. Eminim ki her insanın sorunlarına bir çözüm yolu bulunabilir. Hayat mucizelerle dolu düşünsenize öldü denilen bir kişinin morgda canlandığı bile oldu. En basitinden aynı gün içinde yeni bir bebek, yeni bir hayat, yeni bir soluk dünyaya gelirken, bir insan, koskoca yaşanmış bir ömür ve biten bir soluk oluyor. Anlayacağınız birileri sevinirken birileri üzülüyor. Yapılacak bir şey yok dünyanın kanunu bu. Hayat çaresiz kalıp ölümü beklemek için çok kısa. Eğer bu dünyaya geldiysek bir şey katmalıyız gelecek nesillere. Hedeflerimiz hep en yüksekte olmalı ki en yükseği gerçekleşmezse hiç olmazsa bir düşüğü gerçekleşir. Hayatı görmezden gelemeyiz. Yolumuza devam ederken etrafımızdaki arabaları da düşünmeliyiz. İyimserlik benliğimizde olmalı çünkü kötü dünya değil iyi dünyada yaşanmalı.
önceki eser / sonraki eser