Konusu

Genç yaşınızın tüm belirsizliklerine rağmen, ileriye umutla bakmanızı sağlayan etkenleri bizlerle paylaşınız. İyimserim çünkü...


26 Şubat 2016 Cuma

Yazar Rumuzu: kmryln3280
Eser Sıra Numarası: 160221eser52
UMUTLA YAŞAMAK
İyimserim çünkü; Hayatıma bakış açım, sorunlarıma karşı sabır göstermem, olaylara hep iyi yönüyle bakmam geleceğime yön vermemi sağladı.
İyimserlik başarının bir anahtarıdır. Güven ve umut olmadan başarıya ulaşılamaz, başarının kapısı asla açılamaz. Umut hayata tozpembe bakmak değil, güven duymaktır. Her ne olursa olsun hayata olumlu bakmaktır umut. Geleceğe umutla bakmak bir şeyleri paylaşmaktır. Umut bir şeyleri paylaştıkça büyür, gelişir, şekil alır ve kuvvetlenir. Allah’ın insana verdiği lütuftan biri ölümlü olmak ise diğeri umut etmek olmalıdır. İyimserlik, umudu beraberinde getirir. İyimserlik her olay ve düşünceye iyi bakabilme fikridir. İyimser bir insan hedefi olan kişidir. Eğer bir hedefiniz varsa ona ulaşmanız için olumsuzluklara karşı sabır göstermeniz gerekmektedir.  Bu yüzden hayata olumlu bakmak sabır işidir. 19 aylıkken doktorların ağır zihinsel engelli ve otistik teşhisi koyduğu küçük kızın en büyük destekçisi annesi oldu. Annesinin sayesinde hayata tutunan küçük kız şu anda 11 yaşında ve Jimnastik dalında Türkiye şampiyonu oldu. Küçük kız başarmışsa bunu neye borçludur.  Küçük kız eğer bu duruma sabır göstermeseydi, umudunu kaybetseydi bunu başaramazdı.   İyimserliğini, umudunu kaybetmiş insanlar mutlu olamaz. Her ne kadar mutlu olmaya çalışsa da insan geleceğine yön veremez. Zaten insan umut edebildiği sürece vardır. İnsanın hayatına iyimser bakabilmesi için negatif düşüncelerinden, bencilliklerinden kaçınması gerekir. İnsanın motivasyona da ihtiyacı vardır. Motivasyon aslında insanı besleyen bir ilaçtır. Sıcak bir havada havanın aydınlığına değil güneşin bedeninizi sımsıcak sarışına odaklanın ve karşılaşacağınız olayların olumsuz değil, olumlu koşullarını görmeye çalışın. O zaman geleceğe bakışınız başarıya ulaşmanızı sağlar.  
Sokrates ‘e göre “İyimser bir insan ayakkabıları çalınınca ayaklarımvar ya “ diyebilen insandır. Goethe ise “ Çiçeğin dikeni var diye üzüleceğimize, dikenin çiçeği var diye sevinelim” der.
Aslında insan yarını bilemez. Ama hayatın güzel olacağına inanır ve hep umutla bakarsa başarıya ulaşması kolay olacaktır.  Dünya da bir kişi bir şeyi başarabilmişse sende başarabilirsin. Şunu da bilmenizi isterim ki iyimserlik çıkar için olmamalıdır. Zaten herkesin çıkarını düşündüğü bir toplumda ahlak yasalarından söz etmek mümkün değildir diye düşünüyorum. Çünkü bir kişiye iyilik yapılıyorsa o kişinin kötülüğünü, kendisinin iyiliğini düşünmek tutarlı olmayacağından ahlaki sayılmaz.  Bu yüzden kendi çıkarınız için başkalarını üzmeyin, umutla yaşayın.  


önceki eser / sonraki eser