Konusu

Genç yaşınızın tüm belirsizliklerine rağmen, ileriye umutla bakmanızı sağlayan etkenleri bizlerle paylaşınız. İyimserim çünkü...


26 Şubat 2016 Cuma

Yazar Rumuzu: kelp3866
Eser Sıra Numarası: 160222eser27YARDIMA KOŞANLAR


Hayatımızın çoğu zaman diliminde bizleri üzen, psikolojik, fizyolojik veya ruhsal açıdan çöküntüye uğratan, canımızı sıkan birçok üzücü gelişmeler yaşanıyor. Bu olaylar bizleri derinden sarsmakla beraber zamanla acılar dinmeye başlıyor. Hani atalarımız demiş ya “Zaman her şeyin ilacıdır.”. İşte bence çok doğru bir söz. Bizlerin yüreğine ateş düşüren, yaşama isteğimizi çalan üzücü olaylara rağmen zaman her yaranın üstünü kapatan bir merhemdir.

Ama zamana da bazen çaresiz kalır büyük ve derin yaralara kaşı. İşte o zaman devreye aslında içimizde, ruhumuzda, yıllardır var olan lakin ortaya çıkarmakta zorlandığımız “iyimserlik” giriyor. Evet, doğru duydunuz iyimser olmak. Her derdin devası, her yaranın merhemi, her problemin çözümü, hayata ve hayata dair sorunlara karşı iyimser olmak tabiri caizse bardağın her zaman dolu tarafından bakmaktır. İnsan ne zaman zora düşse ümitsizliğe düşer ve hayata tutunduğu ipleri kendi eliyle teker teker kesmeye başlar ve en sonunda sonu olmayan bir boşluğa düşer, yolunu kaybeder. “Yeis öyle bir bataklıktır ki düşersen boğulursun” diyen Mehmet Akif bu sözleriyle yeterince doğruluyor bu düşünceleri. İşte hayata iyimser bakmak Akif’in tabir ettiği bataklıktan kurtulmamızı sağlayacak bir ip veya bir yardım elidir.

İyimser olmalıyız. Çünkü hiçbir zaman başarı kolay yollardan elde edilmemiştir. Zorluklar acılar bu yolun vazgeçilmezi, bizler bu yolun yolcularıyız. İyimserim çünkü; arkadaşlarımın, kardeşlerimin gözlerinde o yıllardır beklenen büyük parıltıyı görüyorum. Dünya’nın barışa, sevgiye, mutluluğa çok ihtiyacı olduğu bu günlerde ümidim işte gözleri çakmak çakmak parlayan, kalpleri tüm insanlığa yetecek kadar geniş olan bu insanlar. Zor duruma düşene, yeise kapılana yardım elini uzatacak olan, insanları yıllardır bıkmak usanmak bilmeden battığı bataklıktan kurtaracak ipi uzatan, işte bu insanlar.

Evet, iyimser olmalıyız. Çünkü dünyanın her köşesinde dili, dini, ırkı kısacası ne olduğunu gözetmeksizin yardıma muhtaç olan, ağlayan ve insan kalbinin en derinlerine balyoz gibi vuran çığlıklarıyla feryat eden insanlar var. Bu insanların çaresiz feryatlarını duyan, göz yaşarlını silen, kısacası zalimin zulmüne “dur” diyebilen olmak için iyimser olmalıyım.


önceki eser / sonraki eser