Konusu

Genç yaşınızın tüm belirsizliklerine rağmen, ileriye umutla bakmanızı sağlayan etkenleri bizlerle paylaşınız. İyimserim çünkü...


26 Şubat 2016 Cuma

Yazar Rumuzu: kayıpşair4400
Eser Sıra Numarası: 160222eser69GÖKYÜZÜ HALA SENİN
    Elleri bağlı bir tutsak mısın sen? Hayatının ipleri başkasının elinde, hayallerin bir başkasının yansıması mı? Hayır. Sen bir başkası değilsin. Sadece kendine özelsin; hayatının ipleri kendi ellerinde, hayalleri sadece kendinin olan. Sen sıradan değilsin bunun farkında değil misin? En zor denen şeyleri yapabilir, imkansız dediklerini başarabilirsin. Gücün içinde, kendi kalbinde. Yapabileceğine inanmıyorlar mı? Küçük mü görüyorlar, alay mı ediyorlar? İnanmasınlar, küçük görsünler, alay etsinler. Seni senden başkası ilgilendirmez. Karar ver, dene, başar. O zaman yüzlerinin alabileceği ifadeyi  tahmin edebiliyorsun değil mi? Unutma kolayı herkes başarır, sen inanılmayanı başar ve kendine inandır.
    Kendini güçsüz hissettiğin zamanlar oluyor biliyorum. Özgüvensiz hissediyorsun, bazen de karamsar. Her şey dört dörtlük değil hayat çorbasının içinde. Mutlulukta var mutsuzlukta. Mutsuzluk sana gelmez mutluluk da öyle. Hayatta iyimser bakabilmelisin. Mutlu olmak istersen eğer kalpten inanırsan, duygularının ve hayallerinin hükümdarlığını yapabilirsen mutluluğu bulabilirsin. Bir baksana pencerenden hepimiz aynı hayatın içindeyiz. Farklı dizilerde aynı hayatı yaşıyoruz. Mutluluk senin camdan dışarıyı izleyen bakış açında gizli “Ben iyimser olacağım” sözüne kalpten inanırsan hiçbir mutsuzluk seni yıldıramaz. Sen bir kez inanmışsındır çünkü. İnanmak mutluluğun temelinde yatar. Gözündeki negatif gözlüğü çıkar. At bilmediğin bir sokaktaki çöpe. Yeni iyimser bir gözlük al kendine. Ve o gözlükten vazgeçme.
Düşünsene bir gece yatağında uzandığın yerde. Nelere  sahibim? Ne kadar şanslıyım? Elimde neler var ve ben bunlara karşı ne kadar şükrediyorum? Maddiyatı boş ver. Para dünyadaki en önemsiz şey. Sen bu dünyanın en büyük hazinesine sahipsin. Bir çift gözün, kulakların, ellerin, ayakların var. Sen özgürce düşünüp, hayal kurabiliyorsun. Kuş seslerini duymak ne büyük hikmet bilir misin? Dünyanın her yerinde  bunlara sahip olamayan bir sürü engelli kardeşimiz var. Aslında engeli olan onlar değil, bizleriz. Mutlular fiziksel engellerine rağmen, gülüyorlar, iyimser bakabiliyorlar hayata. Kalbimize ördüğümüz mutsuzluk duvarından arkadaki güzellikleri göremiyoruz. Şimdi engeli olan hangimiz?
Kendinin farkına var. İçindekileri keşfet. Çıkabildiğin en zirveye çık. Yapabildiğinin en iyisini yap. İyimser bak, iyimser ol. Şair Can Yücel’in de söylediği gibi “Her şey sende gizli.” Ve kendini iyimser hissettiğin kadar iyisin Belki zor şeyler yaşadın, hangimiz yaşamadık ki? Hayatın kanunu bu. Mutsuzluk olmasaydı mutluluğun değerini bilemezdik.  Ne yaşarsan yaşa sakın unutma: Gökyüzü hala senin.


önceki eser / sonraki eser