Konusu

Genç yaşınızın tüm belirsizliklerine rağmen, ileriye umutla bakmanızı sağlayan etkenleri bizlerle paylaşınız. İyimserim çünkü...


26 Şubat 2016 Cuma

Yazar Rumuzu: kardelen1999
Eser Sıra Numarası: 160220eser16
YARINLARDAN UMUDUM VAR
      Yarının insanlığa ne getireceği bilinmez. Bu yüzdendir ki insan hayatı belirsizliklerle doludur. İnsanoğlu bu belirsizlikleri umutla aşarak hayatına devam eder.
       İnsan bedeni nasıl nefes almadan yaşayamazsa insanın ruhu da umutsuz yaşayamaz. Ruhsuz beden hayatını tam anlamıyla yaşayamaz. Yarınlardan bir şey beklemez. Bu yüzden de umudu yoktur. Aslında insan doğarken bir umudun güneşi olarak doğar. Yani her doğan bebek ailesinin yeni bir umut kaynağı olur. Geleceğin bir tane daha ferdi olmuş olur. O ferdin geleceğe  katacak  birçok yeni katkısı olacaktır. Umudun yıldızı olacaktır.
Ateş insanın umut etmesiyle bulunmadı mı? Ya bir an umut etmeyerek bu hedefinden vazgeçseydi belki de şu an ateş diye bir şey olmazdı. Bir düşünsenize , tüm icatlar bir umudun ışığında ortaya çıkmadı mı? İcatların yanı sıra keşifler de umutla yapılmadı mı? Her keşif yeni bir şeyler bulma umuduyla başladı. Dünyanın yuvarlak olduğunu kanıtlamak için zorlu koşullara aldırmayıp hedeflerine ulaşırlarken yanlarında umutları vardı. Umutla yüreklerini ısıtmışlardı ve karaya ulaştıklarında dünyayı yeniden şekillendirmişlerdi.
Umut belki de bir diğer sayfadadır diye onlarca kitap bitirdik. Hep umudumuzun peşinden koştuk ve koşuyoruz. Hayatımızı geleceğin getireceği güzellikleri düşünerek yaşıyoruz. Umutla yarınlarımızı dün yapan biz değil miyiz?
Yarınlara umutla bakıyorum. Çünkü her doğan güneş yeni bir başlangıç için doğar. Her gecenin, her karanlığın sonu nasıl aydınlıkla son buluyorsa her karamsarlığın sonu da güzellikle son bulur. Bu yüzden umudum var. Biliyorum ki hiçbir şey sebepsiz değildir. Örneğin iki taş arasında hataya gözlerini açan bir çiçek umudun en güzel örneğidir. Açan çiçek yaşam koşullarının olumsuz olmasına aldırmadan yaşamak için, güneşi görmek için umutla yeşerir ve hedefine ulaşır, yaşar , güneşi görür. Bu yüzden umudum var.
    İmkanlar ne kadar kötü olsa da bir çıkış yolu mutlaka vardır. Kardelen kara aldırmadan tüm güzelliğiyle doğaya merhaba diyorsa benim de gelecekten umudum var. Nilüfer bataklığın çirkinliğine aldırmadan yetişir ve bataklığı güzelleştirmek için açarsa benim de umudum var. Her olumsuzluğun içinde bir güzellik varsa yarınlardan neden umudum olmasın? Yarına umutla bakmamın en önemli nedeni ise göklerde al bayrağımın dalgalanıyor olmasıdır. Umudum var çünkü  hem özgürüm hem de hayattayım.
      Geleceğe umutla bakmamak için hiçbir neden yoktur. İnsan var oldukça umut da olur. Bu yüzden umudunuzu kaybetmeyin, yarınlara umutla bakın. Unutmayın deniz ne kadar dalgalı olsa da umut gemisi sizi kıyıya sağ salim ulaştırır.
önceki eser / sonraki eser