Konusu

Genç yaşınızın tüm belirsizliklerine rağmen, ileriye umutla bakmanızı sağlayan etkenleri bizlerle paylaşınız. İyimserim çünkü...


26 Şubat 2016 Cuma

Yazar Rumuzu: kahve1214
Eser Sıra Numarası: 160220eser21                               BANA YAĞMURU ANLATMA YAĞ!

       İyimserim çünkü; ben yağmuru anlatanlardan, yağmurun güzelliklerinden bahsedenlerden değil yağmur olup yağmaktan yanayım. Gelecekte gerçekleştireceklerimin yalnızca bana faydalı olmayacağını, halkın ve toplumun yararına da bir çok şey gerçekleştireceğime inandığım için iyimserim. Bu hayatta sadece ben yokum. Bu hayatta sadece benim duygularım önemli diye bir algım yok. Bu hayatta toplum vardır, toplum içerisindeki insanların hayatları vardır ve toplum benim için tek bir bütündür.  

İnsanoğlu gelecek hakkında bir düşünce ortaya koyar. Bu düşünce için ne zaman bir tek şey bile gerçekleştirirse bu düşünce olmaktan çıkıp hedef haline gelmektedir. Benim de hayallerim ve hedeflerim var. Ama insanoğlu ne kadar hayalperest olsa da kendi içerisinde gerçekçi olmalıdır. Gerçekçi olduğu zaman hedefler bir adım öne geçmiş olur. Hayaller bana göre kısmen gerçekleştirilebilir. Ama hedef demek amaç demektir. Ve insanoğlu bu dünyaya bir amaç için gönderilmiştir. Herkesin bir amacı ve görevi vardır. Ben bu dünyaya bom boş bir hayat yaşamak için gelmediğimi biliyorum ve ne kadar hayal kursam da gerçekçi davranıp amaçlarım için çabalıyorum. Bazen bir şeylere sahip olmak için bir şeylerden vazgeçmek gerekebilir ve ben bunların da bilincinde olduğum için iyimser olabiliyorum.

Gelecekte yapacağım meslek benim büsbütün hayatımı kapsayabilir. Ben bu mesleği yaparken günümün ve ya haftamın çoğunluğunu bu meslek uğruna harcayabilirim. Önemli olan bu mesleğin beni yorup yormayacağı değildir. Önemli olan bu mesleği yapabilecek istekte olabilmemdir. Ben bu mesleği sevmez bu meslek hakkında önceden ön yargılar beslemiş isem yapacağım iş hiç bir şekilde sağlıklı olmayacaktır ve faydalı olacağı konularda etrafına fayda sağlamayacaktır. İnsan sevdiği mesleği yaptığı zaman çalışmış olmaz. Çünkü ben bu mesleği sevdiğim için seçiyorum.

İyimserim çünkü ülkemin geçmişinde nelerin yaşandığını iyi biliyorum. İnsanların ne zorluklardan sıyrılıp isimlerini duyurduğunu biliyorum. Şimdi benim bir hedefim var ve karamsar olmaya hakkım yok. Son teknolojilerden haberdarım ve kullanabiliyorum. O insanların bu şansları olmadığı halde ne denli başarılar sağladıklarını biliyorum. Topluma nasıl faydalarının dokunduğunu biliyorum. Ben o kadar zorlukları yaşamamış ve hala amacım için bir şeyler ortaya koyamamışsam bu benim isteksizliğimi ve boş bir hayat içerisinde olduğumu gösterir.

İyimserim çünkü sen bunu yapamazsın, yapacaksan böyle yap ve yaptıklarınla yanlış yoldasın diyen insanların bir yerlere gelmek için çaba harcamadığını ve bir yerlere gelemediğini biliyorum. Onların bu konudaki ön yargılarını kıramadığını ve bana da bu ön yargılarını yansıtmalarının bana vereceği zararları biliyorum. Bir yol var ve önümde ve yolun sonunun benim için karanlık olmayacağını biliyorum. Çabalıyorum, çabalayacağım.
İyimserim çünkü başka şansım yok. Dünyada nelerin olup bittiğini, insanların ne denli zorlu yaşam sürdüğünü, çocukların acı çektiğini ve kadınların bile zulüm gördüğünü biliyorum. Bu insanlar bu koşulda bile iyimserim diyebiliyorsa benim kötümserim demeye hakkım yok. Benim hedefimin bu insanlara bir faydası dokunacak ise kötümserim demeye hakkım. Benim sorumluluklarım ve görevlerim var. İyimser olmalıyım. Unutmamalıyım ki kötümser olmak benim amaçlarımı bir bir yok edecektir. Gerçekleşmesi için büyük  bir engeldir kötümser olmak. Başlamadan yok etmektir hedefleri. İyimserim. Daima iyimser olmalıyım. Fikirlerimin arkasında durmalıyım. Hayatın bir gün biteceğini bilerek yaşamalıyım.

      Yaptıklarım, kazandıklarım ve arkamda bıraktıklarım. Zaman geldiğinde bunları bol bol düşünme vaktim olacak. Elbette biz de gideceğiz. Gittikten sonra bizim bir fikrimiz kaldığında, bundan yüz yıl sonra bile insanlara umut olabilir, azim kazandırabilir. Gün gelir insan sadece fikirleriyle bile anılabilir. Eğer bir fikriniz varsa ve hakkaniyetine inanıyorsanız vazgeçmeyin arkadaşlar. Yolun sonu karanlık olsa dahi doğrudan ve fikirlerinizden vazgeçmeyin.

''Hiç bir ordu, vakti gelmiş bir fikir kadar güçlü değildir.''
Victor Hugo