Konusu

Genç yaşınızın tüm belirsizliklerine rağmen, ileriye umutla bakmanızı sağlayan etkenleri bizlerle paylaşınız. İyimserim çünkü...


26 Şubat 2016 Cuma

Yazar Rumuzu: irishka9999
Eser Sıra Numarası: 160222eser15                                                                       UMUT IŞIĞI
 
     İnsanlar  küçük yaşlarından başlar hayal kurmaya, umutlanmaya. Afrikadaki bir çocuk su, yemek bulma umuduyla, annesi babası terk etmiş çocuklar sevgiyi bulma umuduyla hayata tutunur. İnsanların yaşama umudu herhangi birşey olabilir. En kötü durumda bile insanlar yaşamaya, kurtarılma umuduna girer. Dünyamızda, ülkemizde her gün yeni olaylar, gündemler oluyor ve bunlardan milyonlarca insan etkileniyor, bunları duyan insanlar direkt onların da başına ya bir şey gelirse diye düşünmeye başlayıp, bunu nasıl önleyebilirler diye konuşuyorlar çünkü her birinin içlerinde yaşamaya dair mutlaka bir umut oluyor. Umut duygusu olmadan bir Dünya düşünemiyorum, bu şekilde insanların pesimist olacağına inanıyorum. Düşünsenize sokakta bir çocuk var ve sığınacak bir yer bulma umudu yok, yardım edecek bir insan yok, acıma yok, Dünya kötü olur…Umut duygusu sayesinde gün doğuyor, zamanla kötü günleri bulutlar götürüyor.


    Ben Dünyamızın iyiye gideceğine inanmak istiyorum, içimde bir umut var. Çünkü her şey insanoğlunun elinde. Biz tek başımıza bile kendimizce minik değişiklikler yapabiliriz. Bize küçük gelen diğer insanlara Dünya’nın en önemli şeyi olabilir. Bizler çok şanslıyız, ailemiz var, sağlıklıyız, özel okullarda okuyabiliyoruz, maddi durumu çok iyi olmayan biri bile en azından sağlıklı olup okuyabiliyor ya da gece başını koyacak yastığı oluyor, bunlar bizlere çok normal gelse de bunlara sahip olamayan milyonlarca insan var. Bence hayatta herkesin eşit hakları var, o Afrikadaki çocukların suçu ne? Onlar niye zorluklar çekiyor? Çoğu insan kader diyip geçer belki ama ben öyle olmasını istemiyorum ve benim gibi düşünen bir çok insanın olduğuna inanıyorum. Biz başka insanların umudu olabiliriz. Birilerin mutluluk sebebi, umut ışığı. Ben Dünya’yı belki değiştiremem ama birilerinin umut ışığı olabilirim, zorluk çeken insanların yanına gidip onlara elimden geldiğince yardım edebilirim, bu işe kalbimi vermek istiyorum. Çünkü hepimiz eşitiz, kimse bizden üstün ya da altta değil. Biz nelere sahipsek onlarda o hakka sahipler. Ünlü oyuncu Angelina Jolie’yi her zaman çok takdir etmişimdir. Keşke bu Dünya’da daha çok Angelina Jolie gibi insanlar olsaydı, o zaman Dünyamız daha iyiye gidebilirdi. Sadece insanlara yardım değil, Dünya barışı, küresel ısınma problemleri, cinayetler, cinsiyet tercihliğindeki tepkilerle mücadele, hastalıklar gibi de problemler var. Ülkeler arası bitmek bilmeyen rekabetler huzurları bozuyor, her gün yeni olaylar ve bazende o kadar haksızlıklar oluyor ki, bu durum insanları korkutuyor ve ülkelerine, ülkelere karşı umutları düşüyor. Politikada verilen kararlara girmeyeceğim bile bu konular derin bir kuyu, adeta çıkmaz sokak. 

Küresel ısınma bu yıllar ve gelecek yıllar için çok büyük bir tehlike, maalesef ki Dünyamızı kurtarmak sadece ve sadece insanların elinde. Bazı insanlar yardım etmeyi isteyip bu olaylara üzülsede uygulamaya koyamıyorlar, ya da bunları umursamayan insanlar, umursayan insanları ezip geçiyorlar, fazla kalıyorlar. Böyle de devam ederse Dünya kalmayacak ama umut ön plana giriyor ve insanlar herşeye rağmen yaşayacaklarına ve kötü şeylerin geçeceğine umutla bekliyorlar. Keşke herşey bir umut kelimesi kadar kolay olsa ama herşey dönüp dolaşa kendinde bitiyor. Bir işe koyulmazsan ve emek vermezsen o iş kendiliğinden geçmez. Bu bir çiçeğin sulanmadan yaşamasını beklemek gibi bir şey. Günümüzdeki üzücü problemlerinden biri daha ise cinsiyet tercihi ve cinayetler. Her insanın kendi belirili hakları vardır, bir erkek bir kadına dönüşüyorsa ya da tam tersi ya da bir kadın bir kadını beğeniyorsa bunları yorumlamak insanlara düşmez, o insan nasıl mutluysa o şekilde yaşayabilir. Maalesef öyle acımasız bir Dünya’da yaşıyoruz ki, insanlar birbirlerini dışlıyor, ayrım yapıyorlar din, ırk, cinsiyet, görünüş ayrımı olmak üzere her türlü yorumları yapıyorlar…sadece insanlar değil sosyal medya da bunlarda çok etkili. Bu nedenle bazıları tüm bu olanlara dayanamayıp intihar ediyor, kendilerine zarar veriyorlar. Onlar da insan, onlara farklı gözlerle bakmaya kimsenin hakkı yok. Kendilerini iyi hissetmek için özel kulüpler açıp, etkinlikler düzenliyorlar ama onların bunları yapmalarına gerek yok tek istedikleri, umutları diğer insanlar tarafından kabullenmek. Kızlar sokaklardan geçerken kendilerini güvende hissetmeli, erkeklerin onları bir yemek olarak görmeye hakları yok. 

Tabii ki bu her erkek için geçerli değil genelleme yapmıyorum ama bu Dünya’da kızların, kadınların çoğu başlarına bir şey gelmesinden korkuyorlar, tecavüz edilmeme ya da dövülmeme umuduyla yaşıyorlar, erkekler kadar rahat değiller maalesef ki ama öyle rahat olmaya hakları var. Bir de insanlar sağlıklı olmak için herşeyi yapıyorlar, sağlıklı olmak hayattaki en önemli şeylerden biri. Sağlıklı olmazsak hiçbir şey önemli değil. Hastalandığımızda insanlar hemen iyileşme umuduyla mücadele verirler, dua ederler, sevdiklerinin destekleriyle inanırlar.

     Umut hepimizin ışığı, ayakta durmamızı sağlayan güçlü bir duygu. Umutsuz Dünya daha öncede bahsettiğim gibi pesimist düşüncelerle dolu bir Dünya olurdu. Başkaları bizim, biz başkalarının umudu olabiliriz. Dünyamız iyilikler sayesinde ayakta duracak, şuanda iyi insanlar sayesinde duruyor, daha çok iyimser insanlar olursa daha iyi olacak, problemlerden kurtuluş yoludur iyimserlik ve umut. Umut inanmaktır, inanmadan hiçbir şey olmaz. Siz siz olun ve iyimser olun. Hiç kimse kötülüğü hak etmiyor. Şimdi gözlerinizi kapayın ve umut ışığında yolunuza devam edin.