Konusu

Genç yaşınızın tüm belirsizliklerine rağmen, ileriye umutla bakmanızı sağlayan etkenleri bizlerle paylaşınız. İyimserim çünkü...


26 Şubat 2016 Cuma

Yazar Rumuzu: iosb2014
Eser Sıra Numarası: 160115eser01


                                                                      VAR MISINIZ?

     Hayata iyimser bakıyorum çünkü yaşamak için güzel sebeplerim var. Daha doğrusu güzel sebeplerimiz olmak zorunda. Yoksa hayattan keyif alamayız. Aslında yapmamız gereken en kötü durumda bile pozitif düşünebilmektir. Bardağın boş kısmını görmeyi bırakıp da dolu tarafına bakmaya çalışmaktır. Başımıza kötü bir olay geldiğinde, o olayın daha kötüsünü düşünüp yaşadığımız olayın o kadar kötü olmadığının bilincinde olmaktır. Yaşadığımız kötü olaylardan ise ders almamız gerekmektedir.

Hayata güzel bakıyorum çünkü yaşamak için güzel sebeplerim var. Güzel sebeplerim var çünkü ailem var ve her zaman yanımdalar. En çaresiz olduğum durumlarda bile onların yanımda olduklarını biliyorum, hissediyorum. Onların benim her zaman yanımda olduklarını bilmem bile hayata olumlu bakmama bir sebeptir. Ailem ile beraber iken de kötü durumlarla karşılaşabiliriz. Fakat bu durumları birlikte aşabiliriz.

Hayata pozitif bakıyorum çünkü sağlıklıyım. Sağlıklı olmaktan kasteddiğim şey ise sadece beden sağlığı değil, insanın ruhuda sağlıklı olmalı. Sağlıklı olmayan ruhların bedenleri de sağlıklı olmaz! Bir insanın bedeni tamamen sağlıklı olması için önce ruhunun sağlıklı olması gerekmektedir. Bir insanın bedeni ne kadar sağlıklı olursa olsun, ruhen bir bozukluk yaşıyor ise bu bozukluk insanı kötü yönde etkiler ve beden sağlığının bozulmasına da yol açabilir.
Hayata olumlu bakıyorum çünkü çok güzel dostluklarım var. Benim dost diyebileceğim insan; yanında tüm dertlerini unutabileceğim, saçmalayabileceğim, ağlayabileceğim, tüm çılgınlıkları yapabileceğim, kısacası en kötü durumda bile yanımda olabilecek insandır. İyi durumda iken yanımda olan insan kötü durumda iken bize sırtını dönebilir. Dost dediğimiz ise en kötü durumda bile yanımızda olan insandır. Dost ve arkadaş kelimesi karıştırılmamalı. Her tanıdığına arkadaş diyebilirsin, ama her arkadaşına dost dememelisin bence.7 yıllık arkadaşın, 1yıllık dostunun yerini tutamaz mesela. Beraber ne kadar zaman geçirdiğimiz zaman değil, beraber ne kadar yol aldığımız önemlidir. Uzun zamandır tanıdığın insana her şeyi anlatamaz, onunla rahat konuşamaz iken, dostum dediğin insan zaten bu durumdan haberdardır. Kısacası dost her şeyimizdir. Ailemizden sonra güvenebileceğimiz kişilerdir.
     
      Kısacası hayata iyimser bakmak zorundayız. Zaten fark etmesek bile herkesin hayata olumlu bakmak için sebepleri vardır. Örneğin saçlarımız var, bir lösemi hasta çocuğun saçları
olmadığı için ne kadar üzüldüğünü tahmin bile edemezsiniz. Diğer bir örnek ise ailemiz var. Yetiştirme yurdunda büyüyen çocukların psikolojisinin ne durumda olduğunu da tahmin edemezsiniz, arkadaş çevresi olmadığı için asosyal olan çocuğun üzüntüsünü de tahmin edemezsiniz. Hayata olumlu bakmak için bu kadar çok güzel sebep var iken birçoğumuz hâlâ bu güzel şeylerin farkında değil. Artık en kötü durumda olsanız bile olumlu düşünmeye var mısınız?