Konusu

Genç yaşınızın tüm belirsizliklerine rağmen, ileriye umutla bakmanızı sağlayan etkenleri bizlerle paylaşınız. İyimserim çünkü...


26 Şubat 2016 Cuma

Yazar Rumuzu: ilham1764
Eser Sıra Numarası: 160213eser02
İYİMSERLİK FENERİ
Biz insanlar, doğar doğmaz bir mağaraya bırakılırız. Hepimizin mağaraları karanlık ve birbirinden farklıdır. Mağaralarımız keşfedilmeyi bekler ve bizi daha derinlere gitmeye zorlar. İlerledikçe ne göreceğimizi bilememize rağmen durduğumuz yerde beklemek yerine düşe kalka ilerleyerek kendimize zarar vermeyi içgüdüsel olarak kabulleniriz.
Bu kabullenmenin sebebini keşfetmemiz bir hayli zaman alır. Uzun bir süreçtir bu “Hayat” mağarasına anlamlar yüklemek. Kendimize bir amaç belirleme dürtüsünü ilk hissettiğimiz an çalışmaya başlarız. Bazılarımız anlarız ki o ana kadar biriktirdiğimiz umutlar bizim işimize yarayacaktır. O umutları toplar, hep yanımızda bulundurduğumuz ufak bir fenerin eksik bırakılmış boşluklarına dökeriz. O an bir parıltı çıkar “İyimserlik” fenerimizden, hiç sönmemek üzere. Karanlık mağaralarımızın içinde daha bastığımız yeri bile göremezken birkaç adım ötesini keşfedebilme yetisi kazanırız. İşte o an ilk defa görürüz mağaralarımızın karanlık köşelerinde bizi bekleyen kutuları. O kutuları açtıkça “Hayat” mağarasının bize hediye ettiği sürprizlerle karşılaşırız. Artık sıradaki kutulara da bakma isteğimizle daha heyecanlı ilerlemeye başlamışızdır. Başlangıçtaki o ufak fenerlerimiz, yeni kutular açtıkça daha gür ışık vermeye başlar. Işığımız gürleştikçe karanlığın bize verdiği korkudan da arınır, bize sunulan güzelliklerin zevkini doya doya yaşarız. Artık bir zorunluluk değildir mağaralarımızda ilerlemek.
Mağaralarımızda sürüklendikçe, ışıklarımız şiddetlendikçe fark ederiz ki artık kendimizi bulmuş, “Hayat” mağaralarımıza anlamlar yüklemiş ve iyimserliği keşfetmişizdir. Önümüz ne kadar belirsiz olursa olsun her zaman iyimserliğin yanımızda olacağını öğrenmişizdir.   

Yaşımızın genç olması artık bizi sınırlamaktan ziyade, heyecanlandırmaya başlamıştır. Heyecanlı mağaralarımızda bir ömür boyu mutlu olma şansını elde etmişizdir. O giderek büyüyen ve umutla beslenen fenerimiz yandıkça daha çok görecek, tanıyacak, keşfedecek, öğrenecek ve yaşayacağızdır.


önceki eser / sonraki eser